Blogger mı Wordpress mi ?Hangisini Kullanmalıyız?

Wordpress ve blogger,  blog dünyasına adım atmayı düşünen kullanıcıların tercih edebilecekleri iki önemli servis.Bu iki servis hakkındaki hangisi daha iyi sorusu da blog yazarları arasında tartışılmaktadır.Bu tartışmayı bugünkü yazıma taşıyarak düşüncelerimi sizelere aktarmak istiyorum.
Bildiğiniz gibi Ehl-i Blog olarak blogger altyapısını kullanıyorum.Çünkü blog hayatına ilk başladığımda kullandığım servis blogger dı ve o zamandan bu zamana bayağı bir ilerleme gösterdiğim için ve kazandığım tecrübeleri de okuyucularımla paylaştığım için blogger altyapısını sürdürmeye devam ettim ve ediyorum.Wordpress maceram da blog hayatımın ilk yıllarında ücretsiz olmaması sebebiyle uğraşmadığım bir servis olarak kaldı.Ama ilerleyen yıllarda bu alt yapı ile neler yapılabildiğini gördükçe etkili bir servis olduğu kanısına vardım.
blogger-wordpress

Wordpress mi blogger mı?

Eğer blog hayatınıza yeni başlıyorsanız size tavsiyem blogger kullanmanız.Çünkü blogger dosyalarını kendi hostunda barındıran ve size en başta bir subdomain kullanmanızı sağlayan bir servis.Üstelik bir kaç adımla basit tasarımlar yaparak yazılarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Eğer populer web sitelerine de göz atarsanız çoğu blogger ile yayın hayatına başlamış ve daha sonra wordpress e geçimiştir.Biraz da wordpress ten bahsedersek; Wordpress kullanmak blogger kadar basit değil.Kendi bünyesinde taşıdığı eklentileri sisteminize dahil etmeli ve tüm datalarınızı bir host servisinde barındırmalısınız.Tabii ki ücretli servislerde.Fakat olaya profesyonel baktığınız wordpress dilini öğrenmek bu dilde başarılı olmak size sınırsız kontrol özelliği sağlamakta.Yani profesyonel bir tasarım için full kontrol sağlayacağınız bir servis kullanmanız elbete yararınıza olacaktır.
Blogunuzun Reklamını Yapabileceğiniz 4 İlginç Yöntem

Peki SEO konusunda hangisi başarılı?

Bildiğiniz gibi son dönemde blogger da SEO konusunda önemli adımlar atıldı.Bunları blogumda sizlerle paylaştım.Bu özellikler sizin yazınızı arama motorlarına sevdirmek için önemli özelikler.Blogger bu manada wordpress i yakalamış durumda.Wordpress ise içerisindeki standart SEO eklentisi faydalı olmamakla birlikte haricen kullanacağınız eklenti sayesinde olumlu sonuç alacağınız bir servis.Burada blogger ın geri kaldığı nokta etiketlerin indexlenmemesi.Wordpress de etiketler de google tarafından indexlenmekte.İşin teknik kısmı bu şekilde.Yani blogger ile wordpress arasında SEO olarak pek fark yok.Zaten google da hangi servisi kullandığınızla ilgilenmez.Önemli olan içeriğinizin kalitesi ve yazının arama motorları tarafından anlaşılması.Bu da iki servis ile benzer şekilde yapılabilmekte.
Blogger da Anasayfa ve Yazı Sayfalarınız İçin Farklı Açıklama Yazın
Blogger da Kalıcı Bağlantılar Nasıl Aktif Edilir
Blogunuzda Her Ay Kontrol Etmeniz Gerekenler
Google yöneticilerinden Matt Cutts u sanırım tanırsınız.O şu and kişisel blogunda wordpress kullanmakta.Kendisine blogger mı wordpress mi sorusu yöneltildiğinde ise blogger ın blog hayatına yeni başlayanlar için en uygun çözüm olduğu fakat daha fazla kontrol özelliği sağladığı için wordpress in profesyonel manada tercih edilebileceğini belirtmekte. https://www.youtube.com/watch?v=xHO_2OMSTP0 Hemen yukarıda Matt Cutts un videosuna ulaşabilirsiniz.
Son Sözler
Yukarıda objektif olarak iki sistemi sizlere anlatmaya çalıştım.Eğer bu konuda senin görüşün nedir diye sorarsanız öncelikli olarak cevabım amacnızın ne olduğu ile ilgili olacaktır.Yani eğer blog açmadaki amacınız hobby maksatlı gezdiğiniz, okuduğunuz şeylerden basitçe bahsetmekse tercihiniz blogger olsun.Yok eğer profesyonel manada blog hizmeti yürütmek ve iyi bir yatırım yaparak blogunuzdan para kazanmak ise tercihinizi wordpress den yana kullanabilirsiniz.Yalnız unutmayın benim de blogum blogger ve ben de blogumdan para kazanıyorum.Wordpress kullanınca bu demek değildir ki daha fazla kazanırsınız daha fazla kişi sizi takip eder.Sadece tercih edebilirsiniz demek istiyorum.Yaptığınız yatırımın karşılığını alabilir ve blogunuza tam anlamıyla kontrol edebilirsiniz.
Peki siz hangi sistemin daha uygun olduğunu düşünüyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Sizinle aynı fikirdeyim. Profesyonel bir iş yapacaksanız Wordpress her alanda Blogger'dan üstün ancak Blogger özellikleri sizin için yeterliyse optimum seçim Blogger olacaktır. Üstelik 10$ karşılığında ücretli bir alan adına transfer imkanı var.

  YanıtlaSil
 2. Çok kararsizim :( blogger ile basladim kapattim sonra wordpress e gectim. Yeniyim. Hangisini kullanayim? Her sitede baska birsey yaziyor. Wordpress ozgur, blogger populet diyorlar. Ne olur yardim edin !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger ile devam edin.Pişman olmazsınız !

   Sil
 3. Güzel ve okuyuculara faydalı bir yazı olmuş Hocam, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size

  YanıtlaSil
 5. Merhaba hocam sizi yakından takip eden bir kullanıcı olarak bilgilerizden dolayı teşekkürler...

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.