Eski Yazılarınızı Tekrar Ayağa Kaldırın

Çoğu blog yazarı blogunu her gün güncelleyere okuyucularını yeni içerik sunmakta.Yalnız daha önceden yazdığımız yazılar hep geride kalmıştır.Zaman geçtikçe o yazılardan aldığımız trafikte gerilemeye başlamıştır.Eski yazılarınıza yeni bir soluk kazandırsanız ve onlardan gelen trafiği artırsaydınız sanırım hiç de fena olmazdı.

Peki eski yazılarına nasıl bir yeni bir soluk kazandırılır?

geri-kazanım

Derleme Yazıları

Eğer 1 haftada fazlasıyla yazı yazanlardansanız eğer hafta başından geçen hafta öne çıkan yazılarınızı gösteren bir yazı derleyebilirsiniz.Böyle bir durum söz konusu değilse parça parça yazdığınız yazılardan toplı bir yazı oluşturabilirsiniz.Örneğin blogger SEO ayarları adı altında daha önce yazdığınız yazılara yer verebilirsiniz.Böylelikle okuyucularınızın elinde toplu bir liste olacak.Okuyucularınız bu yazıya ara ara dönüp yazılarınıza göz atacaktır.

>>>>>Konu Bulmakta Sıkıntı Çeken Blogculara Tavsiyeler

Twitter da Paylaşın

Bu konudaki en önemli yardımcılarımız tabiî ki sosyal medya.Gün geçtikçe takipçi kazanmaya başlamışsınızdır fakat yeni okuyucularınız eski tweetlerinize bakma zahmetinde bulunmayacağı için onlara eski yazılarınızı duyurmalı ve eski takipçileriniz için de eski yazılarınızı hatırlatmalısınız.Bunun için ara ara eski yazılarınız tweet atmalısınız.Böylelikle hem eski yazılarınız tekrar gündeme gelecek hem de sosyal medyada aktifliğinizi sürdürebileceksiniz.

sharing

Dahili Link

Yazılarınız içinde eski yazılarınıza atıfta bulunmak onları okunabilirliliğini artırmada büyük önem taşır.Bu yüzden yeni bir yazı yazarken bununla alakalı eski yazılarınıza göndermede bulunmayı ihmal etmeyin.Okuyucularınız yeni yazınızı okurken akıllarına takılan bir konuyu önceden yazmış olabilirsiniz.Bu konularda mutlaka onları bilgilendirmelisiniz.Bunu yaparken manuel olarak yapabildiğiniz gibi eper Windows live writer kullanıyorsanız otomatik olarak da yapabilirsiniz.

>>>>>Blogunuzda Her Ay Kontrol Etmeniz Gerekenler

Eski Yazıları Tekrar Yayınlamak

Daha önce yayınladığınız yazıların tarihini değiştirerek anasayfada görünmesini sağlayabilirsiniz.Fakat eğer blogger kullanıcısıysanız bildiğini gibi blogger link kısmında tarihe de yer veriyor.Bu yüzden eski yazınızın tarihini değiştirerek yayınlarsanız yazınızın linkinin değişeceğini unutmayın.Bu yüzden linkinde tarih bilgisi veren sistemlerde bu ipucunu kullanmamanızı öneririm.

Son Sözler

Yukarıda sizlerle eski yazılarınızı canlandırabileceğiniz onlara tekrar ziyaretçi çekebileceğiniz yöntemleri paylaştım.Sizin bu  konuda uyguladığınız yöntem nedir?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Hocam bazı eski yazılarımız kötü, yani etiket eksik konu dağınık falan. Bunları düzenlesek etiket eklesek konuyu toparlasak nasıl olur? googlede fark olur mu? yada sıralamada düşer miyiz_?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yeniden düzenleyip yazınızın populer olmasını sağlamalısınız.yapılan değişiklik kısa sürede kendini toparlar.Sorun olmaz.Ben de o şekilde yapıyorum, vakit oldukça alakalı yeni yazılarımın linkini eski yazılarıma veriyorum.

   Sil
 2. Eğer blogger kullanıcısıysanız asla ama asla eski yazınızı yeniden yayınlamayın. Çünkü linki değiştirmeden bunu yapmanız mümkün değil ve linki değiştirip aynı makaleyi yeniden yayınlayıp eskisini sildiğiniz zaman google bunu anlıyor ve eski makaleyi sonuçlardan kaldırıp yerine yeni makaleyi koyuyor hem de tam olarak aynı sıraya. Ama bunu çok ağır cezalandırıyor google. Bu makale bir kaç saat içinde 5 sayfa geriye düşüyor. Asla ama asla link değiştirerek aynı makaleyi tekrar yayınlamayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam bir ara öyleydi sanırım ben de sizin gibi biliyordum ama şu anda öyle değil. Takip ediyorsanız ara ara ben de eski yayınları başa koyuyorum güncelleyerek. Mesela aşağıdaki yazıya bakın :
   http://www.ehliblog.com/2011/07/yazlarnza-blogger-anket-widget-nasl.html

   2011 yılında yayınlandı. Ama güncelleyerek tekrar yayınladım. Link değişmedi. Eğer url yi kendiniz değiştirecekseniz sadece eski linki 301 yönlendirmesi yapmayı atlamamanız gerekiyor

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.