Blogunuz Neden İndex Almıyor

Google da bir websitenin index alması çok zor bir şey değil.Sitenizi google botlarına sevdirecek şekilde tasarladıysanız index almamanız için herhangi bir sebep yok.Peki her şeyi doğru bir şekilde yaptığınızı düşünürken neden blogunuz index almıyor ?

Yazımın google tarafından indexlendiğini nasıl anlarım ?

Çok basit.Google a girin ve yazınızın linkini aratın.Sonuç alıyorsanız yazınız google tarafından index almış demektir.Eğer herhangi bir sonuç alamazsanız yazınız henüz index almamıştır.Yalnız hemen üzülmeyin.Yazınız ilk yayınlanır yayınlanmaz hemen index almayabilir.Indez hızı blogunuzu ne kadar sıklıkla güncellediğinize ve aldığınız backlinklerle orantılı olarak indez hızınız değişkenlik gösterir.Bu yüzden yeni oluşturduğunuz blogunuzun hemen index almasını beklemeyin.

Yazımın en son ne zaman google tarafından indexlendiğini nasıl öğrenirim ?

Bu sorunun cevabı da çok basit.Google a girin ve yazınızın başına cache: ekleyerek arama yapın.
Örnek : cache:yazı URL
Çıkan sayfada google en son indexlediği zamanı size gösterecektir.
ehliblog-cache

Blogunuzun İndex Almasını Kolaylaştırın

Bildiğiniz gibi bir blogun index almasının sağlamlaştıracak kanıtlanmış bir yol yok.Fakat blogunuzun yapısı ve içerik bakımından kalitesi index almanızı kolaylaştırabilir ve hızlandırabilir.Fakat bunun yanında index almanızı engelleyecek bazı durumlar da söz konusu.Aşağıdaki adımları kendi blogunuz için kontrol edebilirsiniz :
Blogger hesabınıza giriş yaparak ayarlar kısmında temel olarak blogunuzun listelere eklenip arama motorlar tarafından görünebilir olduğundan emin olun.
blogger-arama-motoru-index
Eğer blogger da robot.txt dosyası ile oynuyorsanız google tarafından indexlenmeyi engellemediğinizden emin olun.
Kod yapınızı kontrol edin.No index etiketinin meta taglarda yer almaması gerekmekte.
Yazılarınızın sayısı 500 ü geçtiyse varsayılan olarak eklediğini sitemap ı değiştirmeniz gerekmekte.Aşağıdaki yazıyı kontrol ederek doğru bir şekilde sitemap oluşturup oluşturmadığınız kontrol edebilirsiniz.
>>>>>Blogunuz İçin Sitemap Nasıl Oluşturulur
Evet.Blogunuzu düzenli olarak yazılarla güncelliyorsanız ve yukarıda belirttiğim hataları uygulamadıysanız blogunuzun index almaması için bir neden yok.Bunun yanında hızlı index almanız için Ping servislerini kullanabilirsiniz.
>>>>>Google da Hızlı İndez Almak İçin Ping Servisleri
Hızlı indez almak için uyguladığınız farklı yöntemler var mı ?Tecrübelerinizi bizlerle paylaşın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Yazınız için teşekkürler ehl-i blog! :)

  YanıtlaSil
 2. Makalenizi başarılı buldum. Maç izleme sitelerinde index almak için nasıl bir yol izlenmeli? Takdir edersiniz ki günlük yayınlanan 30-40 içerikte özgünlük yakalamak çok zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maç izleme siteleri bazen illegal olduğu için google indexlemiyor olabilir.Bu konuda index hızını artırabilmek için ping servislerine göz atmalısınız.bunun yanında ilerleyen yazılarımda bahsedeceğim gibi webmaster aracındaki fetch as google menüsüyle de direkt index almasını sahlayabilirsiniz

   Sil
 3. hocam şimdi indexler 120 yada 150 oldu bunu yaptım ama indexlerim azalıyor ve index zor alıyor nedeni nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket sayfalarını ya da arşiv sayfalarını Google indexlerinden çıkarıyor olabilir. Ya da düşük metin oranına sahip sayfalarda da index silinmesi yaşanıyor olabilir.

   Sil
 4. (blogger) Toplamda 10-20'e yakın özgün yazısı olan, 2011'den 2014'e kadar stabil duran bir blogum vardı(hâlâ var, ancak hatalarım bitirdi âdeta.). O tarihten sonra birkaç yazı ekleme girişimimde sanki saniyenin onda bir i 10/1 gibi kısa bir sürede google kendi index almış oluyordu. Bazı domain hataları yüzünden aylık 4k+ görüntüleme şuanda aylık 10-50lerde geziyor ve index alamıyor durumda gibi gecikme yaşıyor.

  Özet: Özgünlük ve sitenin ne kadar süredir aynı domain ile kötü sicili olmadan açık olmasıda indexte bence önemli, bu tecrübeme göre.

  YanıtlaSil
 5. Makalenizi başarılı buldum. Maç izleme sitelerinde index almak için nasıl bir yol izlenmeli? Takdir edersiniz ki günlük yayınlanan 30-40 içerikte özgünlük yakalamak çok zor.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.