Okuyucularınız Neden Blogunuzda Fazla Kalmıyor

Web sitenizi trafiğini artırmak için olabildiğince ziyaretçiye ulaşıp onları uzun süre yazılarınızda tutmayı başarmalısınız. Çünkü ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar fazla vakit geçirirse sizin populerliliğiniz açısından o kadar iyi olacaktır.Peki ziyaretçilerimizi sitemizde nasıl tutacağız?Ya da onları sitemizde uzun süre geçirmeye mani şeyler nelerdir ?

I_hate_your_blog

Sitenizin Yüklenme Zamanı

Yüklenmesi uzun süren bloglar daima uzak durulan siteler olmuştur.Çünkü insanlar internet sayfalarını uzun süre takip etmiyorlar.Kısa süre içerisinde sayfanın yüklenmesini ve aradığı şeye kısa sürede ulaşmayı hedefliyor.Bu yüzden sayfanızda yer alan yüksek boyuttaki resimleri daha düşük boyuta çevirmeli eğer fazlasıyla js dosyaları barındırıyorsanız bunları daha az sayıda tutmalısınız.Bu ve buna benzer optimizasyonlar yaparak mutlaka sitenizin yüklenme zamanını kontrol edin.

Otomatik Yüklenen Müzik ve Videolar

Sitenizde müzik eklemek ve onu otomatik olarak oynatmak okuyucularınız açısından bazen can sıkıcı olabilir.Çünkü sayfa değiştikçe aynı parça defalarca kez bir daha oynatılacaktır.Aynı zamanda yukarıdaki maddede olduğu gibi blogunuzun yüklenme zamanını arıtracaktır.Bu yüzden mümkün olduğunca otomatik çalan müzik eklememeye özen gösterin.

>>>>>Etkileyici Blog Olmanın 5 Önemli Yolu

Yerleşim Sıkıntısı

Blogunuzun teması ve yerleşimi gözü yormayan ve insanların aradığı şeye kolayca ulaşabilmesiniz sağlayan bir görünümde olmalı.Okuyucularınız sizinle iletişime geçebilecekleri sayfaya kolayca ulaşabilmeli.Bazı sitelerde karşılaşıyorum bir tane iletişim linki yok.Ancak yazısına yorum yaparak blog sahibine ulaşabiliyorum.Ayrıca anasayfa blogun aynasıdır.Bu yüzden okuyucularınız blogunuza giriş yaptıkları zaman blogunuz ne tür içeriğe sahip kısaca bunu görmeli.Bu yüzden populer yazılar ve kategoriler araçları önemlidir.Bunları atlamamalısınız.

sıkıcı-blog

Çalışmayan Kodlar, Kırık Linkler

Eğer blogunuzda kod paylaşımı yapıyorsanız okuyucularınızı hayal kırıklığına uğratmayın!!!Kodları deneyip blogunuzda paylaşmanız size duyulan güveni artıracaktır.Aynı şekilde kırık linkler de can sıkıcı olacaktır.Harici veya iç link verirken linkleri kontrol etmenizde fayda var.

>>>>>Blogunuzun Okuyucu Sayısını Artıracak Önlemler

Can Sıkıcı Reklamlar

Yazı yazıp zamanımızı harcıyoruz evet hepimizin paraya ihtiyacı var ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz.Yalnız fazla gelir elde etmek adına can sıkıcı reklamları gözümüzün içerisine sokarcasına yerleştirmek itici olacaktır.Yerinde ve kararında reklamlara blogunuzda yer verin.Alakasız yerlere okuyucularınızı yönlendirmeyin.Kendinizden örnek biçin.Bir konu aradığınızda ilgili linke tıkladığınızda sizi farklı yerlere göndermesinden ne kadar rahatsız olurdunuz değil mi ?Ayrıca içerikten çok reklamların ön plana çıktığı bloglar hakkında ne kadar iyi niyetli düşünürdünüz ?

>>>>>İnsanlar Neden Blog Yazarlığını Bırakıyor

Evet yukarıda sizleler blog ziyaretçilerinizin sitenizde neden fazla kalmak istemeyecekleri sebepleri paylaştım.Bunlar haricinde sizlerin bir blogda fazla süre geçirmenizi engelleyen sebepler varsa bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Tüm bloggerların dikkat etmesi gereken özellikleri paylaştığınız için teşekkürler.
    Yeni temanız da hayırlı olsun.

    YanıtlaSil
  2. Yazı tipi ve kullanılan yazı tipinin büyüklüğü benim o yazıyı okuyup okumamam da çok etkili. Gözümü yormuyorsa ve ilgilendiğim konuyla ilgili yazılar o blogta oldukça fazlaysa kolay kolay o siteden çıkmıyorum :)

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.