Bir Web Sayfasının Blogger Tabanlı Olduğunu Nasıl Anlarsınız

blogger-kullanıyor-mu

İnternette surf yaparken sizlere kendi tasarımınızı oluşturmada ilham kaynağı olabilecek bir çok internet sayfasıyla karşılaşmışsınızdır.Fakat bu tasarımın altyapısında acaba blogger var mı yok mu diye de aklınızdan geçtiği olmuştur.Peki bir websitesinin blogger tabanlı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

Aşağıda birbirinden farklı yöntemleri deneyerek bir websitesinin blogger tabanlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz :

URL  .blogspot.com içeriyor mu

En basit ve ilk akla gelen yol blogun sahip olduğu URL yi kontrol etmek.Eğer blog sahibi henüz özel alana geçmediyse sayfayı açtığınızda URL sini kontrol ederek anlayabilirsiniz.

>>>>>Blogger Kalıcı Bağlantılar Nasıl Aktif Edilir

Blogger navbar hala duruyor mu

Bildiğiniz gibi blogger sitenin en üst tarafında bir navbar a sahip.Bunu kaldırmak elbette mümkün fakat bazı blog sahipleri hala navbar a bloglarında yer verebilir.Bunu kontrol ederek sitenin blogger tabanlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

navbar

Tasarımı size bir şeyler andırıyor mu

Bildiğiniz gibi blogger da yüzlerce şablon mevcut.Fakat çoğu birbirine benzer bir yapıya sahip.Sitenin tasarımını gözden geçirin.Tasarımın bazı öğeleri size bir şeyler anımsatabilir.Yorum-populer yazılar veya etiket gadget ları size blogger ı anımsatabilir.

>>>>>Etkileyici Blog Olmanın 5 Önemli Yolu

Sayfaların URL yapısını kontrol edin

Yukarıda blogun anasayfasının url sini kontrol etmenizi söylemiştim.Eğer site sahibi özel alana geçtiyse bu sefer yazıların olduğu sayfanın URL sini kontrol edebilirsiniz:Şöyle ki

Blogger aşağıdaki gibi bir URL yapısına sahip :

http://www.siteadı.com/2012/12/yazi-basligi.html


Yukarıdaki gibi URL yapısına sahip bir yazı blogger tabanlı sisteme işaret edecektir.

Site kodlarını kontrol edin

Eğer yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa sitenin kodlarını kontrol ederek tam olarak emin olabilirsiniz.Uzun uzadıya tüm kodları kontrol etmenize gerek yok.Hemen <head> kodunun altında yer alan generator kodunu kontrol edin : Eğer aşağıdaki gibiyse site tam anlamıyla blogger tabanlıdır.

<meta content='blogger' name='generator'/>


Evet biraz farklı ve değişik bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Göze hoş gelen iyi bir içeriğe sahip bir siteyle karşılaştığınızda blogger tabanlı olup olmadığını yukarıdaki yöntemleri deneyerek öğrenebilirsiniz.

Farklı yönteminiz mi var ?Bizimle paylaşırsanız sevinirim…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Travel şablonu kullanıyorum yorum kısmını değiştiremiyorum, beyaz arka plan yapılamaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette yapılabilir.Buradaki yazıma bakabilirsiniz http://www.ehliblog.com/2012/03/blogger-yorum-formu-nasl-degistirilir.html
   ya da olmadı iletişim bölümünden benimle irtibata geçin temanızı düzenlemede yardımcı olurum

   Sil
 2. Birde sayfa geçişlerinde(bir sonraki sayfaya geçtiğimizde) wordprees sayfalarında /page2 yazarr blogggerda uzun uzadıya yazı yazar.

  YanıtlaSil
 3. Kac kisinin goruntulenmeai gerek unlu olabilmek icin

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.