Pinterest den Dofollow Link Nasıl Alınır

Sosyal medyanın bir blogun gelişiminde ve ziyaretçi trafiğinin artmasında ne kadar büyük etkisi olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.Tabii bunun yanında bu sitelerden alınan dofollow backlinkler de blogumuza extra katkısı olacaktır.Bu bağlamda bgünümüzde sosyal medyada trend olan Pinterest den blogumuza nasıl dofollow link alacağımızı sizlerle paylaşacağım.

>>>>>Blogger Yorum Formuna Dofollow Link Nasıl Eklenir?

Pinterest den dofollow link alabilmeniz için ilk olarak blogunuzun sahipliğini onaylamanız gerekmektedir. Bunu yapmak wordpress gibi bir hosta sahip olan bloglar için çok kolay.Çünkü pinterest blog sahipliliğini doğrularken sadece bir html dosyası sunmakta ve onu blogumuza yüklediğimiz zaman kontrolü sağlamaktadır.Burada zor olan blogger kullanıcıları.Çünkü blogger alt yapısını kullanan blog sahiplerinin bu dosyayı yükleyecekleri bir host alanı yok.Eğer pinterest herhangi bir meta tag verebilseydi bunu kodlarımız arasına eklemek ve sahipliği onaylamak çok daha kolay olacaktı.

image

İlk olarak bir hosta sahip olan blog sahiplerini blogunu nasıl doğrulayabilir ona bakalım :

 • Pinterest hesabınıza giriş yapın
 • Hemen sağ tarafta adınızın yazdığı açılır menude Settings menüsünü göreceksiniz.Buraya tıklayın.
 • Sayfayı aşağıdaya doğru sürükleyin ve blog adresinizi istediği kısma blog adresini girin ve Verify butonuna basın.
 • pinterest-site-doğrulama

Bu adımdan sonra site sizi bir sayfaya yönlendirecek.Bu sayfada ekli dosyadaki html sayfasını bilgisayarınıza indirmeli ve bu dosyayı kendi web server ınıza yüklemelisiniz.Bu işlemi tamamladıktan sonra Verify butonuna basarak doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu adıma kadar wordpress kullanıcıları bu işlemi kolayca yapabilir.Peki blogger kullanıcıları bu dosyayı server a yükleyemeyeceklerine göre doğrulama işlemini nasıl tamamlayacaklar ?

Yukarıda sitenizi doğrulamak için dosya indirmenizi söylemiştim.Bu adıma kadar blogger kullanıcıları aynı işlemi uygulayarak gelmeli.Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra dosya üzerine sağ tıklayarak wordpad ile dosyayı açın.

Dosyayı açıtığınızda “p:domain_verify” kodunu içeren bir meta name bulacaksınız.Bu kod satırını kopyalayarak blogger hesabınıza dit Html kısmına gelerek <head> kodundan hemen sonra yapıştırın ve şablonunuzu kaydedin.

pinterese-kod

Şimdi yine blogger da Settings>>>Search Preferences yolunu izleyin ve Custom Redirects kısmına gelerek Edit linkine tıklayın.

Bu kısımda amacımız az önce bilgisayarımıza pinterest ten indirdiğimiz kod sayfasını tanımlamak.Burada boş kısımlara eklemeniz kodlar şu şekilde olmalı :

From : Az önce pinterest ten indirdiğiniz dosyanın tam adını kopyalayın ve başına / işareti ekleyerek buraya yapıştırın. Örnek:  /pinterest-aaa.html

To : Sadece / karakterini ekleyin.

Permanent : Bu kısmı fare ile tıklayarak seçili hale getirin .

pinterest-dogrulama2

Şimdi değişiklikleri kaydedebilirsiniz.Eğer tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysanız pinterest sayfasına girerek Verify butonuna basın.Bu şekilde sayfanızı doğrulamış olacaksınız.Profil sayfanıza girdiğinizde benim ilk resimde paylaştığım gibi blog adresinizin link olarak yer aldığını göreceksiniz.

Biraz uzun görünse de kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Herhangi bir sorun olursa yorum bölümünde belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

20 yorum:

 1. pinterest ten indirdiğim dosyayı açmak istediğimde karşıma " file:///C:/Users/hp/Downloads/pinterest-def58.html " diye bir link çıkıyor. İşlemi yapamıyorum bu durumda, yardımcı olabilir misiniz rica etsem ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyayı sağ tıklayıp wordpad ile açmanız gerekiyor

   Sil
 2. Güzel yazı hocam wmaracında gördüm hemen damladım :) Pinterest uzun süredir kullanıyordum ama türkiye de pek değer verilmiyor gibi. Ya da millet söylemiyor bildiklerin :) ama yazın güzel ve açıklayıcı olmuş paylaşımların devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim güzel yorumunuz için

   Sil
 3. Teşekkürler hocam paylaşım güzel denemekte yarar var! Zaten Google öylede geriye atıyor böylede. En iyisi paso link toplamak. Buda güzel bir yöntem

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler paylaşım için. Daha önce çok farklı anlatımlarla denemiştim yapamamıştım. Güzel ve sade anlatmışsınız ve çok kolay Verify oldu.

  YanıtlaSil
 5. "İlk olarak bir hosta sahip olan blog sahiplerini blogunu nasıl doğrulayabilir ona bakalım" demişsiniz.

  Gözlerim "ikinci olarak hosta sahip olmayanları" aradı ama bulamadı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kısım yukarıda yazıyor zaten ama cümle olarak ikinci "olarak hosta sahip olmayanları" kullanmamışım.Blogger kullanıcıları demişim.Oradan devam edebilirsiniz

   Sil
 6. googlede gerilemekten bıkıyor insan bi süre sonra link alımlarında yarar var içerik ne kadar çok ve dogru şekilde olsada link almadan bişiler olmuyor

  YanıtlaSil
 7. Yararlı bir paylasşım teşekkurler

  YanıtlaSil
 8. Sanırım artık site eklenmiyor:? yada ben ekleyemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde bu linkin çalışması gerekiyor ama maalesef çalışmıyor:
   http://pinterest.com/domain/verify/

   Sil
 9. Sonradan kodları silsek olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam şu anda bu yöntem işliyor mu emin değilim.Ama kodları silmeyin.

   Sil
 10. artık bir meta etiketi veriyor. onu ekliyorsunuz blogunuza. şimdi daha kolay yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarınız için teşekkürler. Yazıyı güncellemenin zamanı gelmiş o zaman! :)

   Sil
 11. Paylaşım için teşekkürler artık dofollow backlink alamıyoruz eskiden alıyorduk kaldırmışlar herhalde

  YanıtlaSil
 12. Sitemim pinterest hesabı var ama pinterest'in böyle bir fayda sağlayacağını bilmiyordum. Aslında çok iyi bir haber bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette güzel bir avantaj ama yine de tek bir dofollow linkle etkili sonuç alamayacağımızı bilmemiz gerek. Bunun için backlink alırken dikkat etmemiz gereken başka noktalar da var. :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.