Google Plus da Topluluk Nasıl Oluşturulur

İnternette zamanınızın çoğunu nerede harcıyorsunuz diye sorsam eminim sosyal medya diyeniniz çok olacaktır.Bunun sebepleri arasında bilgilere daha ksıa sürede ulaşabilmek ve paylaşımcı bir arkadaşlık kurabilmeyi en önde sayacaksınızdır.

Sosyal medyanın önde gelen servisleri her gün kendi bünyelerine kattıkları özelliklerle bizleri kendilerine daha bağımlı hale getirmekte ve bizler de yapacağımız bazı aktiviteleri bu özellikler sayesinde daha kolay hale getirmekteyiz. Bugünlerde sosyal medyaya güçlü bir giriş yapan Google plus bu özelliklerine yeni bir servisi dahil etti.İşte Google plus ın en son servisi :

google_plus_building_community

Google + Toplulukları

Sanırım az çok başlıktan da anlayacağınız üzere biraz Facebook Gruplar gibi bir servise benzer bir seristen bahsedeceğimizi tahmin ediyorsunuzdur. Evet temel olarak google + Toplulukları facebook grup özelliklerini içinde barındıran bir servis.Fakat daha farklı özellikleri de kapsıyor. Nedir bu özellikler?

>>>>>Google Plus da Kısa URL Nasıl Oluşturulur

Google + toplulukları kategori oluşturmanıza olanak sağlıyor.Farklı konularda tartışmalar oluşturarak topluluk içerisindeki üyelerinizin belirli bir kategorideki tartışmayı takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Google + Toplulukları üyelerinizle birlikte bir etkinlik planı oluşturmanıza imkan veriyor.

Bu özelliklerinin yanında Google + hangouts özelliğini topuluklar servisine de dahil etmiş durumda.Üyelerinizle video konferans oluşturarak yüz yüze sohbet etme imkanı oluşturabilirsiniz.

Community-400x400

Peki Google + Sayfalar ile Google + Topluluklar Arasındaki Farklar Neler ?

Google + Sayfalar bir marka,sanatçı veya internet adresinin takip edilen bir ekranı olarak düşünüebilirsiniz.Burada yalnızca sayfanın arkasındaki insanlar paylaşım yapabilir ve fanları da paylaşımları okuyabilir ve paylaşımlara yorumda bulunabilir.Fakat Google plus topluluklarında üyeler yeni bir tartışma başlatabilir ve paylaşımda bulunabilir.Yani google + topluluklarda üyeler daha aktif ve katılım daha fazladır.

>>>>>Blogunuza Google Plus Takipçi Gadget Ekleyin

Evet şimdi bir google + toplulukları konusunda fikir sahibi olduysanız ve yeni bir topluluk oluşturmayı düşünüyorsanız aşağidaki adımları izleyerek yeni bir topluluk oluşturabilirsiniz:

 • Google Plus sayfanıza giriş yapın ve sol tarafta yer alan topluluklar menüsüne tıklayın.
 • Bir Topluluk Oluştur butonuna tıklayın.

google-topluluklar

Şimdi karşınıza oluşturacağınız topluluğun gizli mi yoksa herkese açık mı olacağını seçmenizi sağlayan bir pencere gelecek.Bu seçeneklerin ne anlama geldiğine yakından bakalım:

Gizli

Eğer bu seçeneği seçerseniz paylaşımlarınız ve tartışmalarınız topluluk içerisindeki üyeler dışından kimse tarafından görülemeyecek.Bunun yanında üyeler dışındaki kullanıcıların topluluğunuzu görmesini engelleyebilir ya da topluluğa katılabilmek için izin isteyebilir.Bunu seçeneklerden ayarlayabiliyorsunuz.

google-topluluklar-2

Herkese Açık

Topluluk içerisinde yer alan tartışmalar herkese açık olacak ve topluluk harici kimseler de paylaşımlarınızı görüntüleyebilecek.Aynı zamanda kullanıcıların topluluğunuza katılabilmesi için bir moderator onayı gerekip gerekmediğini de bu pencereden ayarlayabileceksiniz.

google-topluluklar-3

Eğer topluluğunuzun gizlilik ayarlarına karar verdiyseniz topluluk isminizi yazın ve topluluk oluştur butonuna tıklayın.

>>>>>Google Plus da Sık Kullanılanlar Listesi Oluşturun

Şimdi resimde de göreceğiniz üzere topluluğuna ait ayarlamaları değiştirebileceğiniz bir ekran karşınıza gelecek.Burada topluluğuna ait kısa açıklama ekleyebilir ve profil resmi seçebilirsiniz.(En az 250 x 250px ölçülerinde olması gerekiyor)Yeni bir tartışma oluşturup konularınızı kategori halinde sunabilirsiniz.Yalnız bir kategoriyi silerseniz tüm paylaşımların kaybolacağınız unutmayın.Bu yüzden kategoriyi silmek yerine farklı isim vermek çözüm olabilir.

image

Üyelerinizin olduğu sayfaya geçiş yaparak onları topluluktan çıkarabilir veya moderator olarak atayabilirsiniz.Ayrıca hemen sayfanızın sağ tarafında göreceğiniz gibi google hangouts ile video konferans başlatabilirsiniz.Etkinlik oluşturmakta aynı google plus sayfanızdaki gibi. Basitçe oluşturabilirsiniz .

google-topluluklar-4

Görüşleriniz bizim için önemlidir.Bağlı olduğunuz bir topluluk var mı  ya da yeni bir topluluğunuzu buradan duyurmak ister misiniz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Merhaba ben topluluklar sayfasına girdiğimde sadece kayıtlı olduğum topluluklar çıkıyor, topluluk kur seçeneği yok ! Nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ben topluluk sayfasına girdiğimde topluluk kur seçeneği çıkmıyor nasıl yapabilirim?

  YanıtlaSil
 3. Mavi arka planlı topluluk oluştur butonu var.Hemen sağda göreceksiniz...

  YanıtlaSil
 4. Benim ki yeni güncelleme nasıl topluluk oluştururum?!

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.