Barbie ve Basketbol Oyunları

Eskiden, yani bilgisayar yokken demek istiyorum, çocuklar günlerinin çoğunu oyun oynayarak geçirirlerdi. O zamanların en tutulan oyunu kuşkusuz saklambaçtı. Hem kızların hem de erkeklerin oynayabileceği tarzda olan bu çocukları hem eğlendiriyor hem de birbirleri ile kaynaştırıyordu.

Elbette küçük kızlar, daha doğar doğmaz mı gelip gelmediği bilinmez, bir annelik güdüsü ile oyuncak bebeklere ilgi duymaya, oyuncak bebeklerle oynamaya bayılıyorlar. Bu bahsettiğimiz dönemlerde oyuncak bebek yapan firmalar büyük ciro rakamlarına ulaşarak dünyanın her yerine oyuncak bebek ithal eder hale geldiler. Öyle ki sadece bebek üretmekle kalmayıp, ürettikleri bebeklere filmler, çizgi filmler çekerek daha da çekici hale getirdiler. Hatta çoğu seriye özel kurgular hazırlayarak bir çok defa piyasaya sürdüler.

oyun-cesmesi

Bu yukarıda saydıklarımı en iyi şekilde yapan hiç kuşkusuz “Barbie” oyuncak bebek markasıydı. Eskiden çok büyük bir sükseye sahip olan bu marka şimdilerde çok rağbet görmese de varlığını sürdürmekte. Bu günlerde eskisi gibi rağbet görmemesinin kuşkusuz en büyük nedeni, bilgisayarın kullanımının yaygınlaşmasıdır. Artık çocuklar sokakta saklambaç ya da evlerinde bebekleriyle oynamak yerine, bilgisayarlarının başında oyun oynamayı yeğliyorlar.

Küçük kızlar oyuncak Barbielerle oynamak yerine bilgisayardan oynuyorlar artık. Sadece kızlar değil, küçük erkek çocukları da artık sokakta futbol ya da basketbol oynamıyor. Onun yerine bilgisayarlarının başında, Pes, FİFA gibi futbol oyunları ile oynuyorlar.

Bu bir bakıma iyi bir bakıma kötüdür. Bir bakıma iyi çünkü çocuklar sokakta oluşabilecek olan tehlikelerden uzakta, ailelerinin gözetimi altında oyun oynayarak vakit geçiriyor; bir bakımdan kötü çünkü sosyalleşemiyorlar.

Yine de çocukların oyun oynayıp, mutlu olmaları her şeyden en önemlisi tabi ki. Siz de bu tarz oyunları çocuklarınıza oynatmak istiyorsanız; http://www.oyuncesmesi.com adlı internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.