Windows 8 de Klasör Seçeneklerine Nasıl Ulaşılır

Dosyaları klasör seçeneklerinden gizlemek en kolay ve en hızlı alınabilecek güvenlik önlemlerinden biri.Fakat en güvenilir yöntem elbette bu değil.Bildiğiniz gibi Windows XP ile birlikte klasör seçeneklerinden bazı dosyalarımızı silinmeye ve istemediğimiz kişilerin görmesini engellemeye yönelik ayarlamalar yaparak klasörleri gizleyebiliyoruz.Fakat Windows 8  ile birlikte Microsoft işletim sisteminizde bir takım değişiklikler yaptı.

Peki Windows 8 de klasör seçenekleri menüsüne nasıl ulaşılır ?

Arama kutusu seçeneklerine ulaşmanın birden fazla yolu var.Ben sizlerle 3 farklı yol paylaşacağım:
1- Bilgisayarınızda arama kutucuğuna Folder Options yazıp enter a basın.Karşınıza folder options adlı klasörün görüntülendiğini klasör gelecek.Buraya tıklayın.
windows8-arama2- Denetim masasına girerek arama çubuğuna folder options yazın.Yine karşınıza klasör seçeneklerini ayarlayabileceğiniz klasör gelecek.Buradan bu klasöre tıklayın.Bu yöntem eski bir yöntem olmasına rağmen hala Windows 8 de geçerli.
image
3- En son yöntem de GodMode.Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi windows un ayarlarını tek bir dizinde toplamanız mümkün.Bu dizinin adı da God Mode.Bu menuye nasıl ulaşabileceğinizi çnceki yazılarımda paylaştım.Şimdi bu dizine giriş yaparak klasör seçeneklerini (folder options) arayın.Yine karşınıza klasör seçeneklerini değiştirebileceğiniz bir ekran gelecek.
>>>>>Windows da GodMode Nasıl Aktifleştirilir ?
Yukarıda 3 farklı şekilde klasör seçeneklerine ulaşabileceğiniz yöntemi paylaştım.Bu yöntemlerin herhangi biriye klasör seçeneklerine ulaştıysanız şimdi bu klasöre çift tıklayın.Açılan pencereden view tabına tıklayın ve “gizli dosya ve klasörleri gösterme” seçeneğini işaretleyin ve kaydet deyin.
gizli-dosya-goster
Eğer yaptığınız değişiklikleri geri almak istiyorsanız aynı işlemleri tekrar uygulayarak gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.