Windows 8 de Kolayca Kapama İşlemini Gerçekleştirin

Windows 8  de yer alan ana değişiklik hepimizin kullanımına alışkın olmadığımız başlangıç ekranı.Eğer başlangıç ekranına yeni geçiş yapanlardansanız bir an kapatma tuşunu da bulamamış olabilirsiniz.Farenizi ekranın sağ tarafına sürüklediğinizde yana açılan bir çubuk göreceksiniz.Burada sistem ayarları içerisinden bilgisayarınızın kapatma seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.Fakat çoğu kullanıcı bu menuye ulaşmayı zor bulmaktadır.Bu yüzden kapatma tuşunu masaüstüne taşıyabilirsek işlemi daha kolay hale getirmiş oluruz.
windows8-kapama
Kapama kısayolunu harici programlarla da oluşturabilirsiniz ama harici program kullanmadan aşağıda paylaştığım şekilde de yapmanız durumunda kısayol oluşturabilecesiniz.
  • Masaüstüne sağ tıklayın ve yeni kısayol oluşturun.
  • Kısayol oluşturma pencersini aşağıdaki ifadeyi yazın:

shutdown /s /t 0
İleri butonuna basarak kısayolunuza isim verin ve kaydederek işlemi tamamlayın.
windows8-kapama2
Oluşturduğunuz kısayola sağ tıklayarak başlat ekranına ya da görev çubuğuna ekleyerek çok daha kolay bu kısayola ulaşabilirsiniz.Yalnız dosyayı çalıştırırken dikkat edin herhangi bir sorgu ekranı oluşturmadan direkt bilgisayarı kapatacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.