Yazılarınıza Exceldeki Tablolar Nasıl Eklenir

Yazılarımızda bazen yaptığımız karşılaştırmaların ya da bazı sonuçların bazı değerlerle değiştiğini göstermek adına tablolara ihtiyaç duyarız.Özellikle Excel formatındaki dosyalarda yer alan tabloları yazımıza aktarmak isteriz.Böyle bir durumda bizi epeyce yoracak bir yöntem tabiî ki de alacağımız değerleri tek tek kopyalarak yazı editöründe girmektir.Benim gibi blog yazlarını Windows live writer kullanarak yazan blog sahipleri bu yönteme sık sık başvurmuştur.Peki exceldeki tabloyu kopyalayıp direkt yazımızın içerisine kopyalasaydık çok daha basit olmaz mıydı?Evet dediğinizi duyar gibiyim.Bu yazımla birlikte excelde yer alan tabloları kolay bir şekilde yazımızın içierisine ekleyebiliriz onu sizlerle paylaşacağım :
tablo-ekle
 • İlk olarak excelde bir tablo oluşturun ve hangi hücreleri almak istiyorsanız o kısmı seçin ve kopyalayın.
 • Şimdi Tableizer sitesine girin ve az önce kopyaladığınız hücreleri text alanına yapıştırın. Bu alanda bir takım değişiklikler yapabilirsiniz.Yazı fontu yazı büyüklüğü gibi.bunları ayarlayın.
 • Her şey tamamsa Tableize it butonuna basın.
 • Bu araç az önce kopyaladığınız hücreleri HTML olarak size sunacak.Bu sunduğu kodları kopyalayın ve blogunuza giriş yaparak HTML editör kısmına yapıştırın.
Yazınızı önizleyerek tablonuzun nasıl görüntülendiğiniz görebilirsiniz.
  
Sınav Notları
Tarih 75 78 82
Matematik 45 56 59
Türkçe 90 95 96
Kimya 78 79 85

Örnek olarak excelde oluşturduğum tablonun tableize aracı kullanarak yazı içerisine eklenmiş halini yukarıda sizlere gösterdim.Eğer excelde fazlasıyla tablo var ve bunlara yazınızda yer vermek istiyorsanız bu yazım size bayağı kolaylık sağlayacaktır.
Eğer yazımı beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyin ….

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. SAYIN İLGİLİ

  ÇALIŞMANIZ GÜZEL,

  ANCAK BEN EXCEL TABLOYU BOGGER YAPIŞTIRDIKTAN SONRA FORMÜLLERİN AYNEN
  KULLANILMASINI İSTİYORUM.
  BUNU NASIL YAPARIM.
  YANİ ÜÇÜNCÜ KİŞİ BLOGA GİRİNCE KENİDNE GÖRE TABLODA ÇALIŞSIN İSTİYORUM.

  SELAMLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Formuller maalesef bu yöntemle kullanılmıyor.Sadece gösterim amaçlı.Excel dosyaları için google docs a yükleme yaparak deneyebilirsiniz ama o da dosyada değişiklik yapmayacaktır sanırım.Bunun için kodlardan yararlanmak gerekebilir.Tam olarak ne yapacaksanız onu belirtin uyun bir çözüm yapıp yeni yazılarımda yer vereyim

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.