Powerpoint de Sunumlar İçin Tema Nasıl Tasarlanır

power-point-tema-tasarlama

İnsanların kendi düşüncelerini başka birine aktarması işlemine kısaca sunu diyebiliriz. Sunu insanoğlu var olduğundan beri onun ile devam eden bir kavramdır. Dijital dünyanın hayatımıza etkili bir şekilde girmesi, sunu kavramını da etkilemiş ve değiştirmiştir. Bilgisayar ortamında bir sunu hazırlamak artık kolay olsa da sunuyu sunduğumuz insanları etkileyebilmek hala kolay değil. Bu yazı ile insanları etkileyecek sunular hazırlamaya çalışacağız.

Sunuyu insanlara sevdirmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan ilki kaliteli sunu içeriği ikincisi ise sunu temasının kalitesi ben bu yazıda Powerpoint içindeki hazır temalar yerine daha etkileyici ve size özel powerpoint temaları hazırlamayı anlatacağım.

1.Etkili sunum için slayt sayfaları oldukça önem taşıyor. Bu yüzden ilk olarak kendinize özel bir slayt sayfası hazırlayın. Bu slayt sayfası tasarımlarını özelleştirmek için üç farklı yöntem izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki; Powerpoint içindeki hazır temalar tasarım bölümünden kolaylıkla ulaşabilir ve özelleştirebiliriz.
Diğer yöntem ise; Powerpoint içinde kendi tema tasarımını yapmak. Kendinize özgü temayı şu şekilde yapabilirsiniz. Sağ taraftaki slaytlar kısmından tasarlamak istediğiniz slayt sayfasına sağ tıklayın ve arka planı biçimlendir sekmesine girin. Gelen pencereden ayarlamalar yaparak, kendinize ait bir tema hazırlayabilirsiniz. Kısaca bu ekrandan nasıl tema hazırlayabileceğiniz hakkında bilgi vereyim.


Yukarıdaki resimden de anlaşılacağı üzere iki kısımdan oluşmakta. Bunlar;
Dolgu: Dolgu kısmı da kendi içinde üç alt başlıkta yer almaktadır. Bunlar Düz dolgu, Gradyan dolgu ve Resim veya doku dolgusu. Bu seçeneklerden hangisi seçili ise aşağıda onlar ile ilgili özellikler çıkar ve bu özellikler yardımı ile basit bir şekilde kendine özgü Powerpoint teması yapabilirsiniz. Bu özelliklerden faydalanarak resim veya görsel ekleyebilirsiniz. Powerpoint içindeki seçenekleri kullanarak özel temalar yapabilirsiniz.
Resim: Bu kısım ile ise eğer arka plana bir resim yerleştirmiş iseniz yerleştirilen resmin parlaklık ve karşıtlığı gibi özelliklerini bu kısımdan ayarlayabilirsiniz. Bu kısım resim eklemediğiniz durumlarda aktif olmaz.
Yukarıdaki özelliklerden faydalanarak yaptığım bir Powerpoint temasını aşağıda görebilirsiniz.

Örnek Sunu Teması
Sunum için kendine ait tema tasarlamada son yöntem ise; Profesyonel resim programlarında bir arka plan tasarlayarak kendinize özgü sunu teması tasarlamak bu işlemi gerçekleştirdiğinizde sadece size özel bir temaya sahip olmuş olacaksınız. Bu işlemi Photoshop gibi programlarda hazırlayabilirsiniz. Hatta Windows içinde yer alan Paint ile bile arka plan tasarlayabilirsiniz. Ben sizlere bu konuyu daha iyi anlatabilmek adına bir Powerpoint slayt teması hazırladım. Aşağıda bu tasarımlarımı bakabilirsiniz. İlk resmi Sunum başındaki sayfa için tasarladım. İkinci resmi ise sunumu yapacağım diğer sayfalar için tasarladım. Bu resimleri slayt sayfalarına Arka Planı Biçimlendir > Resim veya doku dolgusu seçeneklerini izledikten sonra Ekleme Kaynağı kısmından Dosya butonuna tıklayarak resimleri seçerek ekledim.
Tasarladığım Powerpoint Şablonu
Kaydetmek için ise; Farklı Kaydet seçeneğinden sonra sunu veya tema olarak kaydet seçeneklerinden birini seçmemiz yeterlidir.
2. Tasarım denildiği zaman sadece arka plan ekle ve işlem bitti demek saçma olduğundan sizlere kaliteli sunum için bazı tasarımsal tavsiyelerde bulunarak yazımı bitirmek istiyorum. İşte Tavsiyelerim;
- Birbirine zıt renkler kullanarak sunuya olan ilgiyi artırabilirsiniz. Fakat üçten daha fazla renk kullanmak kullanıcıyı sıkabilir.
- Yazı fontlarınızı değiştirebilirsiniz. Burada ise yazının okunaklığını bozmayacak fontları seçmelisiniz.
- Bazı konuları yazılar sunmak yerine görsel öğeler kullanabilirsiniz.
- Slayt geçişlerine animasyon ekleyebilirsiniz. Yalnız kullanılacak animasyon dinleyicileri sıkmamalı.
- Geçişlerde ses kullanmak sunumdan kopan dinleyicilerin dikkatlerini toplamak için birebirdir ama çok sık kullanılması ters etkiye sebep olacağından her geçiş işleminde kullanılmamalı.

Yazıyı hazırlarken yaptığım tüm çalışmaları buradan indirebilirsiniz. Ayrıca Microsoft'a ait bu siteden farklı powerpoint temaları bularak indirebilirsiniz.
Bu yazı Sadık BOZKURT tarafından Ehl-i Blog için misafir yazı olarak yazılmıştır. Yazar ile ilgili ayrıntılı bilgiye Teknokoliker adlı blog sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.