Blogunuzda Her Ay Kontrol Etmeniz Gerekenler

Blog yazarlığı basit görünse de özünde gerçekten emek isteyen bir iştir.Bu yolda ne kadar iyiyim deseniz bile gündemi yakalayamazsanız ve her gün kendinizi yenileyemezseniz başarısızlık kaçınılmazdır.Peki hiç düşündünüz mü blogunuzda her ay günlük olarak neler değişiyor?
Aylık olarak ziyaretçi trafiğiniz blogunuzun nasıl bir durumda olduğunu gösteren en önemli araçtır.Yaptığınız değişikliklerin ya da yapmadığınız değişikliklerin etkisini blogunuzun trafiğini önceki aylarla karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.Peki her şey ziyaretçi trafiğini karşılaştırmakla bitiyor mu?Aylık olarak kontrol etmeniz gereken başka datalar var mı ?

calendar_icon
>>Herhangi Bir Siteye Ait Trafik Bilgilerine Nasıl Ulaşılır

Aşağıda sizlere her ay gözden geçirmeniz gerektiğini düşündüğüm bir takım dataları paylaştım :

Yazı Sıklığı

Bildiğiniz gibi yazıları belirli bir periyodda yayınlamak okuyucuların sitenize olan güncel inancını destekleyici en önemli etkendir.Bu yüzden geçmiş aya geriye dönerek o ay ne kadar yazı yazdığınızı yani blogunuza ne kadar vakit ayırdığınız kontrol etmelisiniz.Eğer oran günde bir yazıya denk geliyorsa HARİKA!!!Doğru yoldasınız demektir.Fakat bu oran şöyle yorumlanmamalı.Bir gün 3 yazı öteki 2 gün yazı yok.Böyle bir yöntem sitenize zarar verecektir.Çünkü okuyucularınız aynı günde 3 yazı okurken sıkılacaktırlar.Aynı zamanda hangi gün yazı var şeklinde bir karmaşaya girecekler.Bu yüzden onları böyle bir karmaşaya sokmamak için her güne 1 yazı yayınlamak en ideali olacaktır.
social-media

Sosyal Medya

Yazılarınızın populer olmasında sosyal medyanın gücü yadsınamaz.Bu yüzden ne kadar fazla kullanıcıya ulaşırsanız o kadar ziyaretçi trafiği elde edersiniz.Bu yüzden aylık olarak beğenilerinizi, takipçilerinizi kontrol ederek başarı grafiğinizi ölçebilirsiniz.Size tavsiyem bir google docs dosyası oluşturarak takipçi sayılarınızı yazmak ve her ayın başında o listeyi güncellemek.Böylelikle ay boyu değişimlerinizi inceleyebilir ve çalışmalarınızı yazılarınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Elbette blogların gelişiminde büyük katkısı olan yorumlardır.Yorum sayılarınızı da her ay kontrol edeceğiniz parçalar arasında yer almalı.Hangi yazılar daha fazla yorum alıyor?Okuyucularınız ne tür yazıları beğeniyorlar?Bu gibi soruların cevabını yorumlarınız ay ay ölçerek bulabilirsiniz.
>>Blogunuza Daha Fazla Yorum ALmak İçin İpuçları

Aylık Gelir

Sanırım gelirinizi hemen hemen her gün kontrol ediyorsunuzdur!!!Bunu unutanlar olursa diye her ay kontrol edilmesi gereken listeme ekledim.Bildiğiniz gibi blogunuzdan gelir elde etmenin farklı yolları var.Eğer aylık olarak denediğiniz farklı reklam alternatifleri varsa hangi yöntemin sizin için daha iyi gelir getirdiğini aylık listenizle ölçebilirsiniz.Aynı zamanda reklam yerleşimlerinde değişiklik yaptıysanız hangi reklamın nerede daha fazla gelir getirdiğini ölçebilirsiniz.

>>Adsense Gelirinizi Artıracak İpuçları
Evet benim aylık olarak kontrol edilmesini gerektiğini düşündüğüm başlıklar bunlar.Peki siz farklı olarak kontrol edilmesi gerektiğini düşündüğünüz konular var mı ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş gerçekten :) Aslında bunları çoğu blogcu haftalık olarak takip ediyor hele ki yeni bir blog yazarıysa :)

  YanıtlaSil
 2. Yorumlar kımına da sunu eklemek ıstedım: Ben genellıkle blog'uma gırdıgımde hemen online ziyaretçilere bakarım. Hanı yazıda daha cok onlıne zıyaretcı var ise o tür yazılara ağırlık veririm. Buda okuyucularınıza benden bır ıpucu olsun. Yaz ıcın teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Yorumlar demişken,bir şey sormak istiyorum.Eskiden tüm yorumlar e-posta adresime gelirdi.Şimdi bazıları geliyor,bazıları gelmiyor.Bloger kişisi şeklinde olanların ki postaya geliyor, Google+ kişisi olanların sanırım gelmiyor,onu ayrıca yorumlardan kontrol etmem gerekiyor.Eskiden ben de Google+ kimliğini kullanıyordum.Bunun bir ayarı var mı? Yoksa bloger kimliğini kullananlar için durum hep böyle midir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogunuzda Google + yorum sistemi kullanıyorsanız maalesef yorumlar mail adresinize bildirim olarak gelmiyor.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.