Profesyonellerin Yazılarını Populer Yapmak İçin Uyguladıkları 6 Şey

populer-yazı

Blog yazarlarının okuyucularına sunduğu ve kendisine ziyaretçi trafiği sağladığı tek kaynağı yazılarıdır. Ve bu yazılar da sırada bir içerikten öte amaca uygun, okuyucularla etkileşim kurabilen ve gerçekten okunmaya değer bir yazı olmalıdır.

Peki bu tür bir yazıda neler olması gerekir? Hangi yazıların popüler olma ihtimali yüksektir?

Bu yazımda konunuz ne olursa olsun yazınız nasıl markanıza yakışır yüksek kalitede bir içerik haline getirilir onu paylaşacağım. O yüzden blogumda da uyguladığım taktikleri, yöntemleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

1-Özgün içerik hazırlayın

Blog yazma macerasına giriştiyseniz artık kopya içerikle bir yerlere varamayacağınızı bilmelisiniz. Hem google gözünde bir değeri yok hem de internet dünyasındaki saygınlığınız açısından kötü bir imaj bırakacaktır. Kanıt istiyorsanız forumları biraz dolaşırsanız googl algoritma güncellemelerinde zararn görenleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu demek değil ki daha önce kaleme alınan bir konuyu yazmayın !

Kendi yorumunuzla ve var olanda olmayan noktalarıyla yazmanız elbette size değer katacaktır. Yazınızı önce siz değerli bulun. Sonra okuyucularınız da değerli bulacaktır.

Unutmayın ! Kopya içeriğe kimse link vermez !

2-Etkileyici başlıklar oluşturmaya odaklanın

Populer sitelerden CopyBlogger ‘ın yaptığı araştırmaya göre insanların %80’i yazı başlığını görüyor ve bunun sadece %20 si içeriğinizi okuyor. Bu da neden başlığın çok önemli olduğunu sanırım açıklamaya yetiyor.

Gelin biraz ziyaretçilerin tıklamadan geçemeyeceği yazı başlıkları örneklerine bakalım :

Örneğin bir yazı hazırlıyacaksınız ve başlığınız Popüler Yazı oluşturmanın Sırları. Başlıkta geçen sır kelimesi okuyucunun dikkatini çekecektir. Okuyucuda, bu yazıda bilmediği bazı bilgileri öğrenebileceği merakı uyanacaktır. Bunun için yazı başlığınızda “etkileyici, ücretsiz, sır, başarılı, hit” gibi kelimeleri kullanmanız yararınıza olacaktır.

Çok profesyonel olmasa da kendi başlıklarımın ilgi çekici olmasına dikkat ediyorum ama burada internet dünyasında yeni bir akım başlatan onedio sitesinden de bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi liste yazılar oldukça populer ve fazlasıyla tutuluyor. Bunun önemini bilen çoğu site de şık bir başlıkla bunu servis ediyor.

Aşağıda iki örnek mevcut. Normalde teknolojik olayları takip eden ve bebeklerle pek ilgisi olmayan bir erkek olarak aşağıdaki yazılar pek de ilgimi çekmiyor ama kullanılan başlıklar insanın merak duygusunu artırdığını da belirtmek istiyorum:

ilgi-çekici-başlık

3-Aksiyon alınmayı gerektiren yazılar hazırlayın

Yazılarınızda okuyucularınıza uygulanması gereken dersler konusuna yer veriyor musunuz ?

En iyi içerik okuyucularına somut çözümler alıp kendi işinde doğru bir şekilde kullanmasını sağlayan yazılardır. Çünkü problemini çözen okuyucu “Helal Be…” nidasını atarak size güzel bir teşekkür bırakabilir, yazınızı saklayabilir ve çevresiyle paylaşabilir.

Aksi takdirde siz o kadar laf salatalığı yapın ki bir çözüm sunmuyorsanız okuyucu yazının sonunu getirmeyecektir.

Peki Poyraz, tam olarak ne demek istiyorsun? Örnek var mı ?

İşte size bir kaç yazım : Sizi outlookda uzman yapacak 10 ipucu | Telefonun kaybolmasını önleyen 5 tedbir

4-Merak uyandıran yazılar yazın

Okuyucuları içine katan yazının başarısız olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Çünkü okuyucu yazıda kendini bulursa sizinle iletişime geçecek ve yazınıza yorum bırakacaktır. Peki okuyucularla nasıl etkileşim kurabilirsiniz ?

Okuyucularınıza soru sorun : Bu demek değildir ki yazıyı tamamlamayın. Fakat sizin eksik yanlarınızı söylemelerine fırsat vermeniz onları harekete geçirecek ve sizinle etkileşim kurmanızı sağlayacaktır. Bunun için yazınızı küçük sorularla bitirebilirsiniz.

İnsanlar hikaye dinlemeyi sever: Bir yazı okunmaya nasıl karar verilir? İlk 5-10 cümleden sonra bir yazıyı ya sonuna kadar okur ya da en başta bırakır. Bu yüzden giriş aşamasında kendinizden bir hikaye paylaşıp olayın nereye geleceğinden bahsederseniz yazınızı iyi pazarlayıp okutturabilirsiniz.

Yazı sonunda “siz ne düşünüyorsunuz, tavsiyeleriniz var mı, kullandığız farklı servis/program var mı önerir misiniz “gibi soru cümlelerine yer vermeniz onları yorum yapmaya zorlayacaktır.

5-Resim ve video ekleyin

Klasiktir 1000 kelimeyle anlatamayacağınız bir şey bir resimle anlatabilirsiniz.

Resimler yazınızı örneklemeye yarayan önemli araçtır. Bu yüzden eğer bir kitap yazmıyorsanız yazınızdan en az bir resim kullanmaya özen gösterin. Unutmayın bazı insanlar okuyarak bazı insanlar da görerek daha iyi öğrenir. Başlığınızla yazınızı okumaya ikna edemediğiniz kişileri resminizle ikna edebilirsiniz.

6-Fikrinizi yansıtın

Yazınızda değineceğiniz problem konusunda dünyadaki tek uzman siz değilsiniz fakat konunuzda fikrinizden bahsetme hakkına %100 sahipsiniz. Ve fikirler de bir yazıyı ilginç kılmaya yardımcı olur.

İnsanlar gerçekleri okumayı sever fakat işin en eğlenceli kısmı yazarın konudaki fikridir. İlaveten bu yazıya yorum da getirecektir.

Peki yorumunuzu nasıl paylaşabilirsiniz ?
 • Benim düşünceme göre …
 • Neden mi böyle düşünüyorum ? Çünkü …
 • Gerçekten insanların böyle yaptığınız görünce hayal kırıklığına uğradım. Çünkü…
 • bunlar benim tecrübeme göre düşündüklerim fakat diğer yazarların da neler düşündüğünü merak ediyorum açıkçası

Son Sözler

Blog yazmak günümüzün en populer işlevleri arasında yerini aldı. Blog sahipleri her gün uzman oldukları konularda yazılar girerek bloglarını sürekli güncel tutmaya çalışıyor. Peki her yazı onu başarıya götürür mi ? Bence HAYIR ! Ancak kaliteli yazılar bir blogu ileriye götürebilir. Kaliteli yazılar ise fazlasıyla okuyucuyu ilgilendiren ve populer yazı olmaya aday içerik bakımından zengin yazılardır.

Populer yazı yazmak emin olun kolay bir iş değil fakat imkansız da değil. Sadece fazladan özveri ve zaman gerektiren bir iş. Bu yüzden bu iki kavrama dikkat eden her kişi populer olmaya aday yazı yazabilir.Tabii bu populer yazılar sizin sadece sosyal medyadaki gücünüzü artırmakla kalmaz aynı zamanda kaliteli backlink almanızı da sağlar. İyi biz ziyaretçi trafiği yakalamanız bazen yazdığınız kaliteli tek yazı ile de olabilir. Bu yüzden populer yazı yazmayı amaçlamak ve sonunda bu tür yazı yazmak blogunuzun değeri açısından önemi büyüktür.

Profesyoneller yazılarını hazırlarken neler yapıyor yukarıda sizlerle paylaştım. Atladığım bir nokta mı var ? O zaman bizlerle paylaşmayı unutmayın !

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Bu yazınızın bana çok değişik bilgiler kattığı kanaatindeyim. Çoğu yazarın klasik olarak ele aldığı şeyler yoktu da tam aksi şeyler vardı.Yazınızın uzun oluyor olması hiç sıkmadı. Çok rahat rahat okudum. Yazınınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim

   Sil
 2. Yazmak, yazmak; alabildiğine yazmak ve paylaşmak...

  YanıtlaSil
 3. Diğer yazarlardan farklı, gündemi takip eden ve akıcı bir dil ile yazılan birçok yazının paylaşıldığı açık. Özellikle sosyal medyayı takip ederek insanların ne üzerine yoğunlaştığını akıcı bir şekilde açıklamak bloglara önemli değer ve paylaşım katıyor.

  YanıtlaSil
 4. Evet Bu işe başlamak için gereken odaklanmayı fazlasıyla veriyor.bu güzel yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.