Google da Site Doğrulama Nasıl Yapılır

Yeni oluşturduğumuz blogumuzu içerikle zenginleştirirken bunun yanında bir takım SEO çalışmaları da yapmamız gerekir.Bu seo çalışmalarının en başında ise google webmaster aracı gelmektedir.Yalnız bu aracı kullanmadan önce ilk olarak sitenizin sahibi olduğunuzu ve ayarlamaları yapma yetkinizin olduğunu doğrulamanız gerekmektedir.Bir başka deyişle google site doğrulama işlemini tamamlamalısınız.

Peki sitenizi nasıl doğrulatabilirsiniz ?

Öncelikle google hesabınız açıkken buradan webmaster aracına giriş yapın.
 1. Açılan anasayfada sahip olduğunuz bloglar yer alacak.Doğrulama yapmak istediğiniz sitenin yanında Verify this site linkine tıklayın.doğrulama
 2. Karşınıza alternatif doğrulama yöntemleri gelecek.Siz meta tag ekleme yöntemini seçin ve size verdiği kodu hemen şablonunuzun <head> kodundan sonra ekleyin.Şablonunuzu kaydedin.image
 3. Şimdi kodu şablonunuza eklediğiniz için verify butonuna basın.Eğer her şeyi doğru yaptıysanız google size bu işlemi başarıyla gerekleştirdiğinize dair mesaj yayınlayacak.
https://www.youtube.com/watch?v=lZtWEhCtTg8 Siteniz google tarafından doğrulandığına göre google webmaster aracını kullanabilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda bu araca ait bir takım özellikleri sizlerle paylaşacağım.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

13 yorum:

 1. Anlatım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Hocam merhaba,

  Ben blogum için .com alan adı alacağım. Yeni alan adımı aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir? Bazı yerlerde site taşıma bildirimi vb. şeyler söyleniyor. Bu konularda bilginiz varsa açıklar mısınız?

  YanıtlaSil
 3. öncelikle şunu söylemeliyim ki her şeye yeniden başlıyormuşsunuz gibi düşünmelisiniz.ilk ay trafiğiniz düşecektir.Bunun yanında belki geniş anlatımda bulunabilirim ama kısaca google webmaster tool aracıyla doğrulamanızı kontrol edin.Erişebildiğiniz tüm harici linklerinizi düzeltin.Feedburner adresinizi düzeltin.Bunları başlıca yapabilirsiniz

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler, oldu.

  YanıtlaSil
 5. Öncelikle bu anlatım için teşekkürler ben blogumu doğrulatmıştım. Fakat bir takım nedenlerden dolayı şablonumu sıfırladım, google web yöneticisi araçlarına blogu eklediğimde doğruluma kısmı çıkmıyor ama şablondada meta tag etiketi yok bu sorunu nasıl çözebilirim ve şu anda web araçlarında blogun eski istatistikleri çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google webmaster da sitenize giriş yaptığınızda sağ üst köşede ayarlar a tıklayın.Verification details kısmını göreceksiniz.Ona tıklayın.Sitenin sahibi olduğunuzu ve meta tag bilgisini resimdeki gibi göreceksiniz:
   https://db.tt/ef0DyL3h . Daha sonra o kodu sitenize ekleyebilirsiniz.

   Sil
 6. Gayet başarılı ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Emeğinize sağlık . TEŞEKKÜRLER.
  Çok faydalı oldu sağolun.

  YanıtlaSil
 8. Kodu kopyalayıp nereye yapıştırıyoruz reis ? Anlamadım.

  YanıtlaSil
 9. Kafayı yemeden önce vidyonuz yardımıma yetişti, çok teşekkürler!

  YanıtlaSil
 10. faydalı ve anlaşılır bir paylaşım, teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 11. o kadar denedim araştırdım olmadı bunu izleyince oldu.allah razı olsun

  YanıtlaSil
 12. Çok teşekkürler. İyi ki varsınız.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.