Engellilerin Araç İçinde Güvenle Seyahat Etmesi

Fiziksel engelliler günlük yaşamda maalesef birçok zorlukla karşı karşıya kalmakta. Kaldırımların yüksek olması, rampa olmaması, birçok mekanda asansör olmaması ya da asansörlerin engelli araçlarının girebileceği kadar büyük olmaması, birçok yerde tuvaletlerin engellilere uygun olmaması. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

easy_life_fiorela_arac_lifti

Fiziksel engellilerin seyahat imkanları da kısıtlı olmakta. Ancak bu konuda mevcut donanımlar da yok değil. Engellilerin tekerlekli sandalyelerinden kalkmadan araç içinde seyahat imkanı sağlayan donanımlar gün geçtikçe artıyor. Araç için tasarlanmış lift ve rampa çözümleri ile engellilere bu konuda kolaylıklar sağlanmakta. Mekanik rampalar fiyat açısından uygun ve oldukça kullanışlı olmakla birlikte daha pratik olsun isteyenler için uzaktan kumandalı asansör modelleri de bulunmakta.

Tekerlekli sandalye ile oturur durumda seyahat ederken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de emniyet. Yani tekerlekli sandalyenin araç zeminine güvenli bir şekilde sabitlenmesi. Bunun için zemine sabitleme sistemleri bulunmakta. Böylece engelliler de araç içinde güvenli bir şekilde seyahat edebilmekte.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.