Genellikle yeni bir laptop aldığımız zaman bilgisayarımızda harddisk bölümlere ayrılmamış bir şekilde gelir ya da iki bölüme ayrılmış olup biz 3 bölüme ayırmak isteyebiliriz.Bu durumda en mantıklı yol format atmadan diski bölümlere ayırmaktır.Mevcut işletim sisteminiz eğer Windows 7 veya 8 ise kolay bir şekilde format atmadan harddiskinizi bölmek mümkün.Bu yazımda mevcut diskinizi format atmadan windows 8 harddisk bölme nasıl yapılır onu paylaşacağım.

 

Windows 7 -8 de disk bölme işlemi nasıl yapılır ?

  1. İlk olarak başlat çalıştır a compmgmt.msc yazıp Enter tşuna basın.
  2. Karşınıza bilgisayar yönetimi penceresi gelecek.Buradan Depolama ‘ nın altında disk yönetimini seçin.disk-bölme
  3. Bölmek istediğiniz birime sağ tıklayarak “birimi küçült” ü seçin.image
  4. Windows birimin boyutunu hesaplayarak karşınıza bir pencere çıkaracak. Buradan ilgili değerleri görebilirsiniz.Ayarlamalar tamamsa Küçült butonuna basın.
  5. Şimdi yeni bir alana sahip oldunuz.Sıra bu alana boş alan değeri girmekte.Yeni oluşturduğunuz alana sağ tıklayarak “Yeni birim” i seçin.
image
Karşınıza yeni birimin ayarlarını düzenleyebileceğiniz bir ekran gelecek.Burada yeni boş alanın boyutunu belirleyin.İleri deyip sürücüye bir harf atayın.En sonunda formatlayarak yeni alanınızı oluşturun.
Herhangi bir harici uygulamaya gerek duymadan windows 8 de disk alanı oluşturduk.Yeni bir bilgisayar aldığınızda veya mevcut bilgisayarınızda farklı alanlara sahip olmak istediğinizde harddiskinizi bölerek başka bir alana sahip olabilirsiniz.