Blogger da Sayfa Elemanı Nasıl Gizlenir

Bildiğiniz gibi blogger da gadget lar blogumuzu süslemeye yarayan en önemli araçlardandır.Tabii bazı durumlarda gadget ları anasayfada göstermek isteyebilir ya da anasayfa da gizlemek isteyebiliriz.Bu gibi durumlar için değişik alternatifler içeren yazımı burada paylaşmıştım.Şimdi ise biraz daha ileri ve farklı bir durumdan bahsetmek istiyorum:
Şöyle ki bazen bazen blogunuza bir eklenti eklemek istediğinizde gadget olarak harici bir kodda eklemeniz gerekecek.Bu gadget herhangi bir öğe içermemesine rağmen anasayfanızda ya da blog sayfanızda kendine bir yer işgal edecektir.Blogunuzda küçük bir boş alan olacaktır.Bu alanı kaybetmek için yukarıdaki link verdiğim yazıdaki işlemi uygularsanız bu seferde eklentiniz çalışmayacaktır.Çünkü anasayfada/yazı sayfasında görüntülenmesin diye işlem yaptınız.Buna benzer başka konularda da böyle bir şeye ihtiyacınız olabilir.
blogger-gadget-sakla

Peki blogger da gadget nasıl saklanır ?

Çözüm gayet basit.Mantık olarak eklendiğimiz gadget ın adını bulup CSS de gizleme kodunu gireceğiz.
 • Blogger hesabınıza giriş yapın ve Şablon>>>Edit Html yolunu izleyerek gizlemek istediğiniz kodu bulun:
Örnek :
<b:widget id='HTML2' locked='false' title='' type='HTML'/>
Şimdi bu HTML2 isimli Gadget ı kaldıracağız.Bunun için ]]></b:skin>  kodunu arayın ve hemen üzerine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
#HTML2 {
display:none;
}
Şimdi şablonunuzu kaydedebilirsiniz.İsmini kodlarınızda yazdığınız gadget ın blogunuzda görüntülenmediğini göreceksiniz.Şablon tasarlarken özellikle bu koda ihtiyaç duyabilirsiniz.Çünkü bazen arkaplanda çalışmasını istediğiniz ama görüntülenmesini istemediğiniz kod blogu olabilir.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. BENIM GADGET bütün kanallar diye hml 2 yerıne onu yazdım lakın degısen olmadı ekledıgım gadget acılan sayfada cıkmasın istiyorum ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 2. eklemeniz gereken kodu doğru bir şekilde eklediğinizden emin misiniz?
  şimdi bütün kanallar gadget ını kaldırmak istiyorsanız onun sahip olduğu widget id vardır onu belirleyip
  #isim {
  display none;
  }

  şeklinde yukarıdaki kod gibi eklemelisinniz

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.