Adsense Reklamlarını Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çok blog yazarı blogundan para kazanmak için Google'ın Adsense servisini kullanıyor. Bir çok serviste olduğu gibi Adsense'de de uyulması gereken kurallar var. Eğer bu kurallara uymazsanız Adsense hesabınız kapatılabilir.İlaveten doğru adsense reklam yerleşimi yapmazsanız kazancınız da düşük olacaktır. İşte bu gibi durumlarda kalmamanız için sizler için hazırladığım bu yazıyı okumanızı öneriyorum.

1)Kullanıcıları Tıklamaya Teşvik Etme

Sitenize gelen ziyaretçileri her ne sebeple olursa olsun reklamlara tıklamaya teşvik etmemeniz gerekiyor. Bir çok blog yazarı, reklamları menü gezinme bağlantılarının hemen yanına ya da altına yerleştirerek reklamlara tıklamaya teşvik ediyor. Bu gibi yöntemler adsense program politikalarına aykırıdır. Ayrıca reklamların üstüne "Önerilen siteler", "Günün siteleri", "Son haberler" gibi etiketlerde girilerek site ziyaretçileri tıklamaya teşvik edilmemelidir.

2)Reklamları Taklit

Bu kısımda ise bir çok blog yazarı ya da site sahiplerinin yapmış oldukları hata ise, reklamlar ile içerikleri hemen hemen aynı font ve aynı büyüklükte yazarak, reklamlarla içeriğin karıştırılıp reklama tıklamaya teşviktir. Bir nevi bu da bir teşvik yöntemidir.

3)Resimler İle Reklamları İç İçe Yayınlama

Bir çok blog yazarı sitesinde bir ya da birden çok resim öğesi kullanmaktadır. Google reklamları ile resimlerinizin hizalanmasına oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Kısacası sitenizde yer alan reklamlar ile resimler birbiriyle ilişkilendirilmemelidir. Çünkü bu şekilde, sitenize gelen ziyaretçi reklam ile resim arasında bir bağlantı kurabilir ve yanlış bir izlenim sonucu reklama tıklayabilir. Bu yöntemde adsense program politikalarına aykırıdır. Bir çok blog yazarı bu gibi yöntemleri kullandığı için Google tarafından Adsense hesapları kapatılıyor. Aslında program politikalarına aykırı daha bir çok yöntem var. Ama en çok uygulananların bunlar olduklarını düşündüğüm için bunların üzerinde durmak istedim.

Peki, google reklamları siteye nasıl yerleştirilmelidir?

Temel olarak sitenize yerleştireceğiniz reklamları aşağıda yer alan iki tane resimlere benzer şekilde yerleştirirseniz sıkıntı olmaz.

image

Yukarıda yer alan resimde gördüğünüz gibi 728*90 boyutlarında bir reklam biriminin, hemen makale üzerinde yayınlanmış olduğunu görüyorsunuz. Blog yazarları tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri de budur. Yani reklamları hemen makale üzerinde yayınlama. Ama şu kısıma da dikkat etmeniz de yarar var. Makale üzerine yerleştirmiş olduğunuz reklamlar, içeriğinizi kapatmamalı. Blog yazarları tarafından en çok kullanılan reklam boyutları ise 728*90 ve 300*250 dir. (Ben de en çok bu iki reklam boyutunu kullanırım.

image

Yukarıdaki  resimde görülen reklamlar ise yine etkili bir şekilde yerleştirilmiş. Gördüğünüz gibi 2 adet 728*90 ve 160*600 boyutları kullanılmış. Arkadaşlar resimlere dikkat ederseniz reklamların hiç biri arka arkaya yayınlanmamış. Arada mutlaka bir makale ya da navigasyon var. Bu şekilde ziyaretçinin dikkati daha da çok reklamlara çekilebilir.

Bu yöntemleri kullandığınız taktirde adsense reklam yerleşimi konusunda herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bu yazı konuk yazar kategorisinde Celil Bayer tarafından yazılmıştır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

12 yorum:

 1. Ben makale sonlarınada yerleştiriyorum ve buradan gerçekten de yüksek verim alıyorum. Makale sonunda muhakkak bir banner bulunmalı tavsiyem 300x300

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz yakın zamanda ben de yerleştirecegim

   Sil
 2. Merhaba hocam. Sıkıntım tam olarak adsense reklamlarının yerleşimi olmasa da konu ile ilgili olduğu için bu sayfayı uygun gördüm. Dün gece adsense başvurumun ilk onayını aldım. Boş reklam oluşturmam istendi oluşturdum ve bana kod verildi. Bu reklam kodunu bloğumdaki herhangi bir yere (gadget veya html kod sayfası) eklemem gerekip gerekmediğini bilemedim. Ayrıca ben bir reklam oluşturdum ama adsense panelimde reklamlara tıkladığımda 4 tane oluşturulmuş reklam görünüyor. Şuanda da bloğumun sağ kenar üst kısmında bir, içeriklerimin (iki içerik arasında) arasında iki tane olmak üzere toplam 3 boş alan var. Birinci onay aşamasında reklamların görünmeyeceğini biliyorum ancak ben kodları yapıştıracak mıyım bilmiyorum. Zamanınız olursa bir göz atarsanız çok sevinirim. Kaynağı görüntüleden de bir şey anlayamadım. Yönlendirirseniz çok iyi olacak. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. adsense reklamınız şu anda sitenizde görüntülenmiyor.Sanırım onaylanması gerek.Sizden kodları yapıştırmanızı istedi mi?Uzun süredir adsense başvurusu yapmadığım için başvuru kısmına biraz yabancı kaldım.

   Sil
 3. Evet hocam, kodları yapıştırmam istendi; ama blogger'a özel bir anlatım olmadığı için işin içinden çıkamadım doğrusu. Bu konuda internette de sağlıklı bir bilgi bulamadım. Sadece bir yerde bloggerda kod olmadan reklamların otomatik olarak oluştuğunu okumuştum ama o da çok sağlıklı gelmedi bana. Diyelim ki kodları yapıştıracağım. Bu kodları gadget ekle-java/html kısmından mı yoksa şaplon html kısmından mı eklemem gerektiğini bilmiyorum. Daha önce yine bir yerde, adsense reklam kodlarını direk gadgeta eklediği için ban yiyen birini duymuştum. Bakalım artık adsense destek ekibine de yazdım ama iki gündür cevaplayan yok. Cevap için teşekkürler hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet html gadget ekle seçeneğidnen adsense kodlarınızı ekleyeceksiniz.Olmadı iletişim bölümünden benimle irtibat kurun yardımcı olayım.

   Sil
 4. Teşekkürler hocam, 3 gün önce yerleştirdim o şekilde. Sanırım bir hafta sonra reklamlar ya görüntülenecek ya da adsense tarafından reddedilecek. Sonucu bekleyeceğim artık. İlginiz için tekrar teşekkürler. Sonucu buraya da yazarım inşallah.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Poyraz hocam! Adsense başvurum onaylandı çok şükür. Ancak reklam yerleşimi ile ilgili şu an için bir değişiklik yapıp yapmamakta kararsız kaldım doğrusu. Blogumun sağ sidebarında iki adet banner reklam görüntüleniyor. Ben, ayrıca yazı içine de reklam eklemek istiyorum. Yazının hemen altına veya sizinki gibi üst soluna... Ancak böyle bir reklam yerleşimi yeni başlayanlar için sıkıntı olur mu bilemedim.
  Bir de anasayfamda 3 adet yazı görüntülüyorum ve bu yazılarda Devamını oku sekmesini kullanmıyorum. Bu durumda yazı içine eklediğim reklamlar anasayfada da görüntülenecek mi? Eğer görüntülenecekse, sidebarda da 2 reklam olduğu için toplam 5 reklam olacak ki bu da yasak. Yerleşim ile ilgili tavsiyeleriniz çok makbul geçecektir. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 6. Ek Olarak: En çok geri dönüşüm getireceğini düşündüğüm ''Yazının üst soluna bir reklam birimi, yazının hemen altına bir reklam birimi ve sidebara da bir reklam birimi'' nin bir sıkıntısı olur mu?

  YanıtlaSil
 7. Merhaba
  İster yazı sayfası ister ana sayfa olsun görüntülenen sayfanızda toplamda 3 adet görüntülü adsense reklamına izin verebilirsiniz.Size tavsiyem bunun 2 tanesini yazı içerisinde ve 1 tanesini de sidebar,header kısmından birinde kullanmanız.Yazı içerisine adsense eklediğinizde ayarlama yaptığınızda sadece yazı sayfanızda görüntülenmesini sağlayabilirsiniz

  YanıtlaSil
 8. Hocam yazının altına bir reklam ekledim. Yan sidebarın en üstüne 300x600 ekledim. Yan sidebarın alt kismına da 300x250 ekledim. Aslında bunun yerine yazının üst soluna eklemeye çalıştım ama bir türlü beceremedim. Zamanıniz varsa bir göz atarsaniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 9. bu konuda yazılanlar sayesinde adsense kazancım %20 arttı teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.