Excelde Hücreleri Kilitleme Nasıl Yapılır

Excel de çalıştığımız zaman o dosyanın bizim haricimizde değiştirilmesini engellemek isteyebiliriz.Özellikle kontrollü dosya hazırlarken dosyanın tamamını ya da bizim izin verdiğimiz hücrelerin dışındaki hücreleri değiştirilmesine karşı excelde hücreleri kilitleme ya da bir başka deyişle excel hücre koruma işlemini gerçekleştirmek isteyebiliriz.Peki bu durumda Excel de hücrelerin değişimini nasıl engelleyebilir ya da belirlediğimiz hücrelerin değişime nasıl izin verebiliriz?

image

İlk olarak Excel de bir dosya açın ve Gözden Geçir sekmesi altında Kullanıcıların aralıkları düzenlemesine izin ver seçeneğini seçin.Karşınıza bir pencere açılacak.Burada Yeni diyerek değişikliğe izin vereceğiniz hücreleri seçiyorsunuz.Seçim işlemi tamamlandıktan sonra TAMAM diyerek çıkıyorsunuz.

excel_hücre

Buraya kadar tüm hücreler değişikliğe izin verilmiş durumda.Şimdi bu adımda sayfayı tümüyle koruma altına alıp sadece belirlediğimiz hücrelerin değişikliğine izin vereceğiz.Bunu gerçekleştirmek için yine gözden geçir sekmesi altında Sayfayı koru seçeneğini seçiyorsunuz.Karşınıza çıkan pencerede sayfa koruma şifrenizi yazıp tamam diyorsunuz.Böylelikle sayfayı belirlediğiniz hücreler dışında değişiklik yapılmasına karşın koruma altına almış oldunuz.

image

Eğer sayfayı tümüyle koruma altına almak istiyorsanız yukarıda en son paylaştığım adımdaki gözden geçir sekmesi altında Sayfayı koru seçeneğini seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Excelde hücreleri kilitleme bilhassa iş ortamında kontrollü dosya hazırlayan arkadaşların işini kolaylaştıracağını düşündüğüm bu ipucunu sizlerle paylaştım.Anlaşılmayan bir nokta olursa yorum bölümünde belirtmeniz yeterlidir…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.