Sağ Tıkla Masaüstü Duvar Kağıdınızı Kolayca Değiştirin

Şüphesiz masaüstü duvar kağıtları o anki ruh halimizi yansıtan en önemli araçtır.Ne sıklıkla masaüstünüzdeki duvar kağıtlarını değiştirirsiniz bilmiyorum ama Windows Xp den sonra Microsoft diğer işletim sistemlerinde bu değişimi otomatik hale getirdi.

Bazı kullanıcılar windows 7 de otomatik olarak duvar kağıdı değişimi olmasına rağmen bu değişim tam kontrol sağlamadığı gerekçesiyle rahatsız olabiliyorlar.Yani kendi istediği zamanda duvar kağıdını değiştirmek isteyebiliyorlar.Windows 7 ve 8 böyle bir seçeneğe sahip değil.Mecburen bu değişim manuel olmak zorunda.Bunu yapmak da biraz zahmetli.Sağ tıkla masaüstü ayarlarına git falan derken biraz zaman alıyor.Peki çözüm?

Çözüm sağ tıkla bir defada duvar kağıdını değiştirmek.Nasıl yapabiliriz?

image

Bunu gerçekleştirmek için VB script çalıştıracağız bilgisayarımızda.Aşağıdaki kodları boş bir notepad dosyasına yazın.Kopyalamada sıkıntı olabilir elle yazmanızda fayda var...

set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

WshShell.SendKeys("^ ")

WshShell.SendKeys("+{F10}")

WshShell.SendKeys("n")

Şimdi dosyanızı herhangi bir isimle kaydedin fakat uzantısının .vbs olmasına dikkat edin.Daha sonra dosyanızı çift tıklayarak çalıştırın.Yeni bir menunün çıktığını göreceksiniz.

Peki kısa yol nasıl oluşturabilirim?

Az önce oluşturduğunuz dosyanıza sağ tıklayarak “kısa yol oluştur” u seçin.Masaüstünüze kısayol dosyası gelecek.Bu dosyaya sağ tıklayıp özellikler deyin ve kısa yol satırına belirlediğiniz tuş kombinasyonunu girin.Kaydet deyip çıkın.

sag_tıkla

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus da duvar kağıtlarınızın birden fazla seçili olmasıdır.Yani masaüstü duvar kağıtları ayarlarınıza girerek herhangi bir temayı seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

changewallpaper

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.