Chrome Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir

Google diğer arama motorları ile karşılaştırıldığında en güçlü ve en populer arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.Chrome tarayıcısını kullananlar bilirler google bu tarayıcıda default arama motoru olarak ayarlı.Peki chrome da google arama motoru olarak diğer arama motorlarını varsayılan olarak kullanmak isteseydiniz ne yapmanız gerekirdi?

Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesinde yer alan anahtar sekmesine tıklayarak ayarlar a tıklayın.Başlangıç ayarlarından arama motorlarını yönet i seçin.Karşınıza populer arama motorları ve farklı sitelerin arama sayfaları gelecek.Burada kendi sitenize ait arama motoru oluşturabilir ve bunu varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.Ya da hali hazırda karşınıza çıkan arama motorlarını seçebilirsiniz.

chrome_arama_motoru

Sitenize ait arama motoru oluştururken

  • Add a new search engine : Web sitenizin adını yazın . Örnek olarak Ehl-i Blog
  • Keyword:Bu alana domain isminizi yazın.Örnek olarak ehliblog.com
  • URL : Bu kısma arama URL nizi yazın.

Yukarıdaki adımlara dikkat ederek kendi arama motorunuzu oluşturabilirsiniz.

Varsayılan arama motorlarında kendi arama motorunuzu seçerek aramayı direkt olarak kendi sitenizde yapabilirsiniz.

chrome_varsayılan_aramamotoru

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.