Sağ Tıkla Kopyala Engelli Sitelerden Veri Nasıl Kopyalanır

sağ-tık-engeleni-kaldırma

Kopyala yapıştır internet yaşantımızın en önemli parçalarından biri haline geldi.Çoğu insan işleri gereği araştırdığı bir bilgiye ulaşır ulaşmaz web sayfasındaki içeriği hemen kopyalayıp kendine almak ister.Bunu yaparken kaynak vererek yapmasında elbette sakıncası yok.Tabii bunu içeriği çalmak adına kendi sayfasına ekleyenleri de her zaman olduğu gibi kınıyoruz.Biz yine de iyi düşünerek web sayfalarındaki içeriği kaynak vererek  sağ tıkla kopyalama engelli sitelerden veri kopyalama bir başka deyişle kopyalama engeli kaldırma nasıl yapılır onu paylaşacağım:

 

Çoğu blog sahibi sağ tıkla kopyalama özelliğini engellemek için JavaScript tekniklerini kullanırlar.Böyle bir engelleme yapan web sitesine giriş yaptığınızda sağ tıkladığınız zaman ya tıklanmadığını görürsünüz ya da bir uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Right-Click on this site is disabled … gibi.

Neden sitelerden kopyalama ihtiyacı duyarsınız ?
 • Bir ödeviniz olduğunu düşünün ve bu ödevi yazmak için sitedeki açıklamalara ihtiyacını var.Eğer site üzerinde kopyalama engeli varsa maalesef içeriği kopyalamayacak ve word dosyanıza ekleyemeyeceksiniz.
 • İkinci olarak bir blog yazarısınız ve kaynak belirtmek şartıyla farklı sitedeki açıklamayı yazınızda alıntı olarak kullanmak istiyorsunuz.Eğer sağ tık engeli varsa site üzerinde yine ilgili kısmı alamayacaksınız.
 • Son olarak bir ürün incelemesi yapıyorsanız ve populer online alışveriş siteleri üzerinde yapılan yorumlara atıfta bulunmak istiyorsanız yine içeriğin kopyalanması durumuna ihtiyacınız olacaktır.

Aklıma gelen yukarıdaki masum sebeplerden ötürü farklı sitelerdeki içeriğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorum.Tabii kaynak verilmeden yapılan kopyalama işlemini de kesinlikle önermiyorum.

Peki sağ tık engelini nasıl aşabilirsiniz:
 • Tarayıcınızın javascript modunu kapatabilir
 • Proxy siteleri kullanabilir
 • Sitenin kaynak kodundan yararlanabilirsiniz…

Tarayıcınızın JavaScript Modunu Kapatın

Chrome kullanıcılarıAyarlar *** Gelişmiş seçenekler *** İçerik ayarları yolunu izleyerek “Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme” seçeneğini seçtiğinde javascript modunu pasifleştirmiş olur.Firefox kullanıcıları da benzer şekilde tarayıcısının javascript modunu pasifleştirebilirler.

chrome_javascript

Proxy Sitelerini Kullanın

Bildiğiniz gibi internette binlerce Proxy siteleri mevcut.Bunlar zaten javascript modunu pasifleştirerek sayfayı görüntülemenize imkan veriyor.Bu tarz siteler üzerinden bağlanarak sağ tıkla özelliğini aktifleştirmiş olabilirsiniz.

Site Kaynak Kodundan Yararlanın

view-source:http://www.ehliblog.com tarayıcınızın adres satırını yazın.Karşınıza kod yapısını görüntüleyeceğiniz sayfa çıkacak.Buradan istediğiniz satırı aratarak içeriğe ulaşabilirsiniz.

Son Sözler

Burada sizlerle paylaştığım yöntemler tamamen iyi niyetli kullanıcılar için. Eminim sayfanıza yazı yazarken araştırmalarınızda bu tarz engelleme yapan sitelerle karşılaşıyorsunuzdur.Bu noktada yardımcı olmasını temenni ettiğim kopyalama engeli kaldırma ipuçlarını etik yollar için kullanmanızı istiyorum.

Peki siz etik bir şekilde kullandınız da ya içeriğinizi kopyalayanlara ne demeli ?

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kopya içerik şikayet yazımı okuyarak ilgili yazının kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.Google bu konuda gerçekten sıkı davranarak kopya içeriğin önüne geçmeye çalışıyor.Siz de bu türden bir sıkıntı yaşadığınızda derhal bilgilendirme yaparak engelleme yapabilirsiniz.

Sağ tık engelli sitelerden kopyalama yapmak yukarıdaki yöntemlerle oldukça basit.Yani ben kesinlikle engelleme yaptım diyemezsiniz. Bu yüzden kötü niyetli kullanıcıların böyle bir girişimde bulunmaması en büyük temennimiz.İlaveten google’ın yaptığı düzenlemeler de en büyük güvencemiz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

41 yorum:

 1. emek hırsızlığına teşvik. Bir insan zaten bir siteden izin alarak içerik isterse o sitenin yöneticisi mail olarak yine yollar . Bu yolla kimsenin kaynak göstereceği yok. Lütfen böyle zararlı paylaşımlarda bulunmayın . Kalitenizi sarsmayın..

  YanıtlaSil
 2. Emek hırsızlığına teşvik olacağını düşünmüyorum.Örnek olarak Bir alışveriş sitesindeki yoruma atıfta bulunmak istediğimde kopyala yapıştır yapamadığımı gördüm iki saat yazmak zorunda kalmak gerçekten can sıkıcı.Kaldı ki bazı site sahipleri sadece bir kısımı kopyalanmasını engellemek için sitenin tamamını engellemek zorunda kalıyorlar.Böyle bir durum için kullanılacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örneğin ben,Otel rezervasyonu yapan bir acentacıyım. Otellerin bazıları ilginç bir şekilde fotoğraflarının indirilmesini istemiyor.Hem reklam yapabilmek için, dünyaya kendimizi tanıtabilmek için çırpınıyoruz hemde sitemizden foto kopyalanmasını istemiyoruz.Ben mantığı anlayabilmiş değilim.Bu blog olmasaydı örn şu an çalışmalarım yarım kalmıştı.Teşekkürler dostum eline emeğine sağlık.Sosyal medya dada seni takip edeceğim.

   Sil
 3. Evet masum amaçlar içinde kullanılabiliyor sağ tık ama biliyorsunuz piyasada çok adam içeriği olduğu gibi kopyalıyor. Bu durumun önüne geçmek aslında imkansız zaten bin bir hile var. Ama yazılarımı başka bir sitede kaynak belirtilmeden görünce çok üzülmüştüm. Adamın sitesi benden önce indexleniyor hoop içerik onun sayılıyor google ın en sevmediğim yanı bu. Size de hak veriyorum şimdi .. kolay gelsin. sitenizin takipçisiyim.

  YanıtlaSil
 4. anlattığınız durum gerçekten çok üzüntü verici.Geçmiş olsun.Umarım bunların önüne geçebiliriz

  YanıtlaSil
 5. Kopyalayan adam her türlü kopyalıyor. Olan bizim yazdığımız yazıdaki emeğe oluyor.

  YanıtlaSil
 6. ctrl c den kopyalayın ctrl v den yapıştırın öyle oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman seçim yapamadığınız için CTRL + C işe yarayacağını sanmıyorum

   Sil
 7. Lütfen bu tür yayınları yazmayın.. Gerçekten bir teşvik unsuru..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amacım teşvik etmek değil.Yukarıda hangi durumlar için yapılabileceğini paylaştım

   Sil
 8. Her Musa'nın bir Firavunu vardır arkadaşlar. Bu tip basit engelleme çalışmaları internet aleminde işlemez. Şimdi sayfa yada resim kopyalama programları var, keser, biçer, resim formatına çevirir o yazıyı gene koyar koymak isteyen. Hatta ve hatta basılmış neşriyatı bile scanner de taratıp resim formatında sitesine koyabilir. Yazısının kopyalanmasından korkan adam yazısını internet'e digital olarak koymayacak o zaman. Demirden korkan trene binmeyecek gibi bişey :) Kişi kötü niyetle ve otokontrolsüzce kopyalama yapabilecek kadar kültürsüz ve emeğe saygısızsa zaten eğitimsiz ve uygar olamamış bir adamdır. İnsanlar da her fırsatta bunu onun yüzüne vurarak cezalandıracaktır.

  YanıtlaSil
 9. Allah razı olsun senden , sen de olmasan iki saat yazacaktım .

  YanıtlaSil
 10. tam aradığım bilgi çok faydalı oldu teşekkürler bilgi için.

  YanıtlaSil
 11. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 12. ctrl c den kopyalayın tuşunu kulanıyorm

  YanıtlaSil
 13. Faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Yeni yazılarınızı da dört gözle bekliyorum.

  YanıtlaSil
 14. Arkadaşa Yüklenmenin mantığını anlayabilmiş değilim.. Bir insan bir içeriği kopyalamak isterse zaten bunun yolunu bulur.. Çok kafaya takarsa kendisi eller yazar.. Lütfen herkesi webmaster gibi görmekten vazgeçin.. sizin bahsettiğiniz kişiler ki buna siz ve bizde dahiliz (mecburen düştüğümüz zamanlar oluyor lütfen kendinize karşı dürüst olun) zaten bu yöntemleri biliyoruz.. bu tarz bilgiler interneti bilgi amaçlı kullanan kişilerin işine yarayacaktır.. Zeka ve düşünme seviyemizin biraz gelişmesi gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç de olsa teşekkür etmek istedim:)

   Sil
 15. Böyle bir yazıyı paylaşmanızı hiç doğru bulmuyorum. Umarım bu yazıyı silersiniz. Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunu köü amaçlı düşünmeyin, yukarıda sebeplerini açıklamıştım.

   Sil
 16. faydalı oldu saolasın

  YanıtlaSil
 17. Ben nasıl yapılacağını buldum chrome girin ardından sağ üstte bulunan seçeneklere girin sonra yazdır diyin yazdır sayfası gelince kelimeleri kopyalayabilirsiniz +++++ :D

  YanıtlaSil
 18. kopyalayın tuşunu kulanıyorum

  YanıtlaSil
 19. sana o kadar çok ama çoOOOOOOOOOOOOOKKk teşekkür ederim şuan beni kurtardın! Final yerine geçicek olan ödevi 12 ye kadar mail atmam lazım sayende artık yetiştirebilirim nasıl rahatladım anlatamam oh yaa! Bu gece kandil sevap show yapıcam sanada okurum artık tişikkirlir sipirmin =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar mutlu olduğunuz yorumunuzda belli oluyor =). Teşekkürler

   Sil
 20. Bilgilendirme için teşekkürler. Bir çok kişinin işine yarayacağından eminim. Bazen ben de kısa alıntılar yapmak istiyorum, fakat sağ tık engeli olduğu için alıntı yapamıyordum. Sağ tık engeli konulmasından yana da değilim zaten. Vertigoegos arkadaşımızın da dediği gibi eğer yazılarının kopyalanmasını alıntı yapılmasını istemeyen arkadaşlar online olarak yazmamalı. Tabi ki kopyala yapıştır'ı kötü amaçlarla kullanan var, fakat yarardan çok zarar içindeler. Başarılarınızın devamını dilerim Poyraz Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 21. paylaşımlarınızı sürekli tekip ediyorum çok güzel ve yararlı teşekkürler.

  YanıtlaSil
 22. Firefox kullnanlar tarayıcının okuyucu görünümüne geç tuşuna bi tık atıp kopyalayabilirlir kolay gelsin uğraşmayın yok java script vs vs gibi...

  YanıtlaSil
 23. http://www.sosyal-bilgiler.com/ders-notlari/1439-tcinkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-dersi-uniteleri.html bir türlü yapamadım benim için yapabilir misiniz ? çok önemli :))

  YanıtlaSil
 24. gerçekten harika ve başarılarınızn devamını dilerim

  YanıtlaSil
 25. kopyacı olan kopyacı bir şekilde diblerde sürünür. bunu unutmayın herşeyin doğrusu makbuldur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Elbette öyle ancak, bazı durumlarda gerçekten gerekebiliyor. Adamın sitesinden alıntı yaparak link vereceğim ama beni engellemiş. Mecburen bu yöntemlere başvurulabiliyor. Yani, "gerektiği kadar" ve "gerektiği yerde" kullanmak gerek.

   Sil
 26. paylaşımınız için teşekür ederim bundan sonra takibinizdeyim.

  YanıtlaSil
 27. her ne kadar engellenirse engellensin bir şekilde alınmakta sitelerden veriler. Kaynak sıkıştırması yapılmalı yoksa içerik saklanamaz.

  YanıtlaSil
 28. En güzeli link kodları ile yazı rengini aynı yapıp kelimelerin içerisinde sitemize link çıkmak. Kopyaladıklarında sitemize link gelir en azından. Her türlü kopyalarlar zaten.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.