Blogger Yorum Formuna DoFollow Etiketi Nasıl Eklenir

Blogger kullanıcısı olarak yorum formunda verdiğiniz linklerin standart olarak nofollow olduğunu biliyorsunuzdur.Fakat link çıkışlarını dofollow vermek isterseniz ne yapmalısınız?

Öncelikle olarak dofollow ve nofollow kavramlarından bahsetmek istiyorum:

Şimdi siz bir sitenizdeki linke dofollow derseniz arama motorlarına ben bu linke güveniyorum takip edebilirsin demiş oluyorsunuz.Bir bakıma aram motorlarına yardımcı olmuş oluyorsunuz.Fakat site spam içeren bir site ise arama motorlarının kestiği cezadan siz de nasibinizi almış oluyorsunuz.

Eğer sitenizdeki linke nofollow dediyseniz bu da ben bu link hakkında olumlu bir şey bildirmek istemiyorum anlamına gelir.Yani bu link çıkışı kontrolüm altında değil demiş oluyorsunuz.

dofollow_nofollow

Bu bilgiler ışığında eğer bir siteye dofollow diyorsanız

<a rel=”dofollow” href=”http://www.ehliblog.com” title=”Blogger İpuçları”> Blogger İpuçları </a>

Nofollow diyorsanız :

<a rel=”nofollow” href=”http://www.ehliblog.com” title=”Blogger İpuçları”> Blogger İpuçları </a>

Şeklinde linkinizi düzenlemelisiniz.

Şimdi gelelim konumuza.Yorum formunda standart olan nofollow etiketini dofollow yapacağız.Peki dofollow bize ne sağlayacak derseniz dofollow linkler okuyucuyu yorum yazma konusunda cesaretlendirir ve yorum sayınızın artmasına neden olur.Fakat bunun yanında çok fazla spam yorumlarında gelme ihtimalini de artırır.Bu yüzden yapılan yorumları kontrol etmelisiniz.

Şimdi eğer blogger yorumlarda linklere dofollow yapmak istiyorsanız :

 • Blogger hesabınıza giriş yapın.
 • Yerleşimden HTML Düzenleye gelin ve aşağıdaki kodu arayın :
<a expr:href='data:comment.authorUrl' rel='nofollow'>
<data:comment.author/></a>Bu kodu aşağıdaki kodla değiştirin
<a expr:href='data:comment.authorUrl' ><data:comment.author/></a>Şimdi yaptığınız değişiklikleri kaydedin.Artık yorumlarınızdaki nofollow etiketini kaldırmış oldunuz.Size tavsiyem yorum formunda dofollow linklerin olduğunu okuyucularınıza duyurmanız.İyi bir backllink sağlamak isteyenler muhakkak yorum yapacaktır ve bu da yorumlarınızın sayısında artış olmasına sebep olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

14 yorum:

 1. Yararlı bir bilgi. Sağolun.

  YanıtlaSil
 2. Çok iyi bilgiler teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler çok faydalı bir bilgi.

  YanıtlaSil
 4. Peki bir blogun yorum formunun dofollow yada nofollow olup lmadığını nasıl anlayacağız?

  YanıtlaSil
 5. Sayfanın kaynak kodunu görüntüleyerek anlayabilirsiniz.Ctrl + U tuşları yardımıyla kaynak kodları görüntüleyin sonra sayfada örneğin sizin sitenizin linkini arayın rel=nofollow olduğunu göreceksiniz

  YanıtlaSil
 6. kardeşim bende 9 tane gereksiz dış link var Nofollow bloggerda nereye ekleyeceğim ?
  9 tane nofollow eklesem zarar eder mi ? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nofollow sayısı sitenize zarar vermez.Gereksiz link varsa kaldırın yok ama durması gerekiyorsa html koduna rel=nofollow linkini eklemelisiniz.Zaten blogger da yazıda link eklerken size linkin türünü soruyor.Oradan da değiştirebilirsiniz.

   Sil
 7. Bu Yararlı Bilgiİçin Teşekkür Ederim.

  YanıtlaSil
 8. Dofollow ne denli işe yarıyor nofollow ne denli, google sürekli algoritmasını değiştiriyor bu gidişle kimse penguenden kurtulamayacak.

  YanıtlaSil
 9. Güzel bilgilenirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Kendiliginden nofollowsa bi sey yapmak gerekmiyor o zaman.

  YanıtlaSil
 11. Şahsen Nofollow olmasını öneriyorum. Nofollow seo açısından her zaman iyidir.

  YanıtlaSil
 12. diğer sitelerde araştırdım ama en yararlı bilgili bu paylaşım oldugunu fark ettim nasıl yapılacağıı bilmeyen arkadaşlar için çok önemli dofollow ve nofollow linkleri nereye nasıl yapıcanı anlatan tek yazı benim araştırmalarıma göre teşekkürler ADMİN..

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.