Blogger da Widget lar Ana Sayfada Nasıl Saklanır/Gösterilir

Eğer blogunuza widget eklerseniz bu widget standart olarak yazılarınızın olduğu sayfada da anasyfada da gösterilir.Fakat istediğiniz widget ları ana sayfada gizlemek ve yazı sayfasında göstermek ya da tam tersi durumu oluşturmak ister miydiniz?

Cevabınız evetse değişik alternatifler oluşturarak gadget larınızı görüntülenmesini düzenleyebileceğiz.Şimdi örnek olarak kendi blogumda aktif olan Faydalı Makalaler gadget ını kullanacağım:

How-to-Show-and-Hide-Blogger-Widgets-On-Certain Pages

Blogger hesabınıza giriş yapın ve Edit Html kısmına gelin.Şabonu genişlet kutucuğunu işaretleyin.Saklamak/Göstermek istediğiniz widget ın ismini CTRL+F tuşları yardımıyla arayın:Örnek kodlar şu şekilde olacak :

<b:widget id='Feed3' locked='false' title='FAYDALI MAKALELER' type='Feed'>
<b:includable id='main'>

1-
    <h2><data:title/></h2>
    <div class='widget-content' expr:id='data:widget.instanceId + &quot;_feedItemListDisplay&quot;'>
      <span style='filter: alpha(25); opacity: 0.25;'>
        <a expr:href='data:feedUrl'><data:loadingMsg/></a>
      </span>
    </div>
    <b:include name='quickedit'/>

2-
  </b:includable>
</b:widget>

Şimdi yapacağımız değişikliklere başlayalım:

Sadece Anasayfada Gösterin

Kodları sayfada tekrarlamamak adına yukarıdaki kodlarda 1 ve 2 numaralı satırları boş bıraktım.Değişiklik yapmak için

1)<b:if cond='data:blog.url == data:blog.homepageUrl'>
2)</b:if>

Kodlarını ekleyin.

Sadece Yazı Sayfasında Gösterin

1)<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
2)</b:if>

Belirli Bir Sayfada Gösterin

1)<b:if cond='data:blog.url == "Sayfanın Adresi"'>
2)</b:if>

Belirli Bir Sayfada Gizleyin

1)<b:if cond='data:blog.url != "Sayfanın Adresi"'>
2)</b:if>

Sadece Sayfalarda Gösterin

1)<b:if cond='data:blog.pageType == "static_page"'>
2)</b:if>

Sayfalarda Gizleyin

1)<b:if cond='data:blog.pageType != "static_page"'>
2)</b:if>

Zaman zaman kendi blogumda uyguladığım yöntemi sizlerle paylaştım.Adsense reklamınız olsun eklediğiniz widget lar olsun onları gösterme yetkisini bu kodlar yardımıyla ele alabileceksiniz.

Yazıyı kod yığınına boğmamak için yukarıdaki gibi bir sistemle anlatmaya çalıştım.Takıldığınız bir yer olursa yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

26 yorum:

 1. Çok Sağolun Tamda Aradığım Şeyler

  YanıtlaSil
 2. Çok işime yaradı. teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Bunu yapınca widget'in içeriği görünmüyor ancak tablosu görünüyor. Onu nasıl silebiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 ve 2 numaralı kodları yukarıdaki gibi kod blogunun en başına ve en sonuna ekleyerek deneyin.Olmadı iletişim bölümünden bana mail atabilirsiniz

   Sil
 4. Peki ben de şunu sorayım.Yeni açılan sayfada ana sayfadaki gibi metine ayrı başlık veremiyoruz.Ve makaleleri ayrı ayrı yazamıyoruz,alt alta yazabiliyoruz değil mi? Ben bu durumdan rahatsızım eğer varsa başka alternatif bilgilendirirseniz sevinim.Ve ben sayfa açmadan yazmıştım şimdi pişmanım keşke yazdıklarımı olduğu gibi sayfalara taşıyabilsem :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek istediğinizi anlayamadım :(
   Blogger da oluşturacağınız sayfa sayısı sınırlıdır.Sanırım 10 olması gerekiyor

   Sil
 5. merhaba, bende home disindaki diger sayfalara yazi eklemek istiyorum ancak Home da oldugu gibi islemiyor sayfalar. Home da istediginiz yaziyi duzenleyip yayınlıyorsunuz. diger sayfalar ise sanki tek bir sayfaymıs gibi ustuste yazmaya devam ediyorsunuz. Home daki baslık renkleri vs diger sayfalarda uygulanmiyor boyle olunca. diger sayfalari hem goruntu hem yonetim olarak home gibi yapamiyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba maalesef blogger da böyle bir şey mümkün değil.Yazılarınız anasayfada yayınlanır ve diğer sayfalar da sadece tek bir sayfa şeklindedir.

   Sil
 6. edit html derken bir fotoğraf atabilirmisiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blogger hesabınıza girdikten hemen sonra sol tarafta şablon var ona tıklayın yeni bir sayfa çıkacak karşınıza Html yi düzenle diye onu seçin

   Sil
 7. sn poyraz şahin
  sizden bir rıcada bulunacağım benim blogta sakmaka istediğim widget ler var ama onların altında yukarda verdiğiniz altlarında bulunmuyor mesela htlm örneri yolayacaktım ama sistem kabul etmiyor.ama bu şekilde izah edeyim.benim saklamak istediğim widget teki htlm sonu bu şekilde kapalı gözüküyor.
  /b:widget

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaten o kodlar olmalı.Ben de o şekilde tarif etmiştim.Her neyse iletişim bölümünden benimle irtibata geçin.Kodlarınıza bakayım

   Sil
 8. tam aradığım şey çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. bunun güncel versiyonu var mı?

  YanıtlaSil
 10. Arkadaşım sana gerçekten teşekkür ediyorum. Saatlerdir uğraşıyorum ve senin sayende çözdüm. Diğer sitelerde araştırıp duruyorum. engageya ile bunlarda ilginizi çekebilir diye bir widget yaptım ve sadece yazı sayfasında görünsün istiyordum. Senin sayende hallettim. O kadar zor ki blog kurmak, günlerdir görünüm ve diğer düzenlemelerin yüzünden içeriğe önem veremedim bir türlü. Bloguma beklerim: www.zihinselevrim.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumlarınız için teşekkürler.Blog hayatınızda başarılar dilerim.

   Sil
 11. Hocam peki sadece bilgisayarda göstermek mobilde widgeti gizlemek için hangi kodu eklememiz gerekli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi eklentiyi saklamak istiyorsanız ona mobile='no' kodunu eklemelisiniz.Örnek :

   Sil
 12. Etiketleri anasayfadan kaldırırken, kullandım. Javascript ile saklayınca sayfaya yük oluyo böyle daha temiz.

  YanıtlaSil
 13. Hani blogger sitelerinde link sonunda ?m=0 vs oluyorya mobil ve pc diye. Peki bir gadgeti bu şekilde mobilde iken görünmesin ama pc de iken görünsün diye birşey yapabilir miyiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapabilirsiniz, yakın zamanda yayınlayacağım.takipte kalın!

   Sil
 14. Teşekkürler poyraz şahin çok işime yaradı. Blogunuz çok başarılı devamlı takip ediyorum. Blogumun adresi http://meftunbaba.blogspot.com/ baktığınızda ana sayfada birden fazla gadget bulunuyor. Hepsini dediğiniz gibi yapabilirmiyim acaba

  YanıtlaSil
 15. Üstad Eline Sağlık Güzel Paylaşım Olmuş İşimize yaradı

  YanıtlaSil
 16. selamlar . ben şöyle bir şey yapmak istedim
  http://siteismi.blogspot.com.tr/search/label/etiketismi
  sayfasında görünsün diğer hiç bir yerde görünmesin istersek ne yapmalıyız .Yardım ederseniz çok sevineceğim.Bu bilgiyi hiç bir sitede bulamadım sizin çözebileceğinizi tahmin ediyorum

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar , benim bi konuda yardıma ihtiyacım var. blogger'da css kısmına eklediğim kodun yazı sayfalarında geçerli olmasını istemiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Ana sayfayı iki kolon halinde bölmek istiyorum ama onu yapınca yazı sayfası da yarım oluyor. bunu nasıl düzeltebilirim. Deneme için bu blogta yaptım, durumu buradan görebilirsiniz: http://gidabank.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 18. hocam bir widgeti mobilde gizlemek istiyorum, başka bir widgeti ise masaüstünde gizlemek istiyorum bunları nasıl yaparım.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.