Uzun bekleyişlerin sonucu Microsoft, Windows 8 Consumer Preview (Windows 8 Beta)görücüye çıkardı. Microsoft un yeni özellikleri ile birlikte Windows 7 den sonra piyasa sürdüğü bu sürüm yeni şık ekranı, tarayıcısı ve görev yöneticisi ile ön plana çıkıyor.

windows-8-start-screen

Download Windows 8 Beta 64 Bit | | |  32 Bit  English

Product Key : DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J      ya da    NF32V-Q9P3W-7DR7Y-JGWRW-JFCK8

Buradan direkt microsoft un download sitesine de bağlanabilirsiniz.Eğer Windows Consumer Preview setup programı yardımıyla kurmak isterseniz ürün anahtarı girmenize gerek kalmadan Windows 8 i kurabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) minumum
RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) yada 2 GB (64-bit)
Hard disk alanı: 16 GB (32-bit) yada 20 GB (64-bit)

Programlarım Windows 8 de Çalışacak mı ?

Evet her yeni sürümden sonra akla gelen ilk soru.Kullandığım programlar bu sürümle uyumlu mu?bunu test etmek için buradaki uygulamayı çalıştırın.Bu uygulama bilgisayarınızda kurulu olan programların listesini göstererek windows 8 de çalışıp çalışmadığını size bildirecek.Ya da direkt olarak bu sayfaya giderek windows 8 de çalışan programların listesine göz atabilirsiniz.

Benim tavisyem bildiğiniz gibi bu beta sürümü olduğu için eğer sanal makina oluşturacak kadar alanınız varsa sistemi buraya kurarak denemeniz.Ama yok illaki sistemi ana makinama kuracağım diyorsanız tabii ona diyecek sözümüz yok.

Daha detaylı incelemeleri ve özellikleri ilerleyen yazılarımda sizlerle paylaşacağım.