USB Bellekten Boot Edilebilir Windows 8 Nasıl Yüklenir

Önceki yazılarımda Windows 8 i dvd ye yazdırıp bilgisayarınıza kurabileceğinizi aynı zamanda USB den de kurulum yapabileceğinizi belirtmiştim.Fakat windows 8 iso dosyasını usb belleğe yazma işlemini sizlerle paylaşmamıştım.Bu yazımda bu eksikliği tamamlayarak boot edilebilir USB den Windows 8 nasıl kurulur onu paylaşacağım:İlaveten belirtmek isterim ki windows 10 usb den kurma adımları da aynıdır.

Boot edilebilir bir Windows u USB den çalıştırabileceğiniz birden çok araç mevcut.Ben sizlere kullandığım yazılım olan Windows 7 USB/DVD Download Tool programını anlatacağım.Bu araç hem ücretsiz hem de basit bir şekilde USB den çalışan boot edilebilir Windows 8 oluşturmanızı sağlıyor.Şimdi ISO imajını indirdiğinizi var sayarak programı kullanmaya başlıyoruz.

windows8_USB

İlk olarak yeterli boş alanı olan USB nizi bilgisayarınıza takın ve Windows 7 USB/DVD Download Tool programını çalıştırın.(Yapacağınız işlem USB deki tüm verilerinizi silecek.O yüzden önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.)Program size Windows 8 dosyanızı olduğu yeri soracak.Dosyanızı seçin.Seçtikten sonra harici tipi seçmelisiniz.DVD mi olacak yoksa USB mi?Bu yazımızda USB den bahsettiğimiz için USB yi seçin.Son adımda ise USB nizin yerini belirtin.İşlem başlamadan önce program size USB deki tüm verileri sileceğini söyleyecek.Tamam diyerek işlemi başlatın.

windows7_USB

Sonunda USB den boot edebileceğiniz Windows 8 iniz oldu.Şimdi bilgisayarınıza Windows 8 i USB den kurmak için BIOS ayarlarına girerek “first device” : USB seçin ve başlatın.Bilgisayarınız boot edilebilir USB nizi okuyarak Windows 8 i kuracaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.