Sosyal Medyada Yeni Trend : Pinterest

Eminim pinterest in adını en az bir kere web de gezinirken duymuşsunuzdur. Bugünlerde de adını sıklıkla duymaya devam edeceğiniz Pinterest i bir ön izleme olması açısından sizlere tanıtmaya çalışacağım.
Pinterest yeni resim tabanlı sosyal paylaşım sitesi.Bu sitede facebook da paylaşımları beğendiğiniz gibi resimleri yorumlayabilir ve beğenebilirsiniz.Bildiğiniz gibi facebook da paylaşımlarınızı yaptığınız kısım duvar olarak adlandırılıyor.Pinterest de ise duvar kavramının yerini pinboard alıyor.
Yine facebook ve twitter da olduğu gibi beğendiğiniz kişileri takip edebiliyorsunuz. İngilizce post dediğimiz kavram burada pin olarak adlandırılıyor.Kullanıcıların paylaştıkları resimleri beğenebilir repin edebilir yada yorumlayabilirsiniz.Her şeyi organize etmek mümkün.Şık bloklarla pin lediklerinizi kategorize edebiliyorsunuz.
Hızlı bir yükseliş sergileyen pinterest in Amerika da 12 milyon ziyaretçisinin olduğu biliniyor. Kullanıcılarının %80 i bayandan oluşan bu yeni sitenin pin lenen paylaşımları genellikle moda, yemek, kıyafet, seyehat, ev tasarımları ve film alanında.
 
Özellikle google plus ve twitter da kayda değer bir ziyaretçi trafiği yakalayan Pinterest e üyelik davetiye sistemi ile gerçekleşiyor. Siteye giriş yaparak davetiye istemelisiniz.Yaklaşık 2-3 gün içerisinde davetiyenizi gönderiyorlar.
Ülkemizde kullanıcılar pinterest sayesinde ne kadar trafik elde ederler bilmiyorum ama yabancı sitelerde fazlasıyla trafik sağladığı kesin.
Facebook twitter google plus derken şimdi de yeni trend Pinterest. Peki bu yeni sosyal paylaşım sitesini nasıl buluyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Hoş olabilir ancak facebook ve twitter ı özellikle ülkemizde sallayacağına emin değilim.Ayrıca Pinterest dışında Linkfloyd adında başka bir platform daha duydum ve bu platformda yazı video gibi ekstradan paylaşımlar da yapılabiliyormuş.Bir ara Linkfloyd a da göz atarsanız iyi olur. :) Yani onun için de bir inceleme bekliyorum. :)

  YanıtlaSil
 2. müsait bir zamanda linkfloyd u da incelemeye çalışacağım

  YanıtlaSil
 3. Pinterest hoş bir platform gerçekten...

  Ben de bugün üye oldum. Daha doğrusu birkaç gün içinde kabul edileceğimi bildiren mail attılar :)

  YanıtlaSil
 4. bir de türkişi quup var.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.