Konuk Yazarlıkta Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Bildiğiniz gibi konuk yazarlık sistemi blogunuzun populerliliğini artırmada etkili bir yöntem.Populer sitelerde yazdığınız yazınız sizin o sitede tanınmanızı ve okuyucular tarafından dikkat çekmenizi sağlayacaktır.Buna fazlasıyla inanan biri olarak elimden geldiğince siteler için yazılarımı gönderiyorum.Hakkımda sayfasından başka siteler için yazdığım yazılara ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de konuk yazar olarak bir siteye yazı yazmak istiyor fakat ne yapacağınız ve nasıl yapacağınız hakkında fikriniz yoksa aşağıdaki adımlar sizin için yol gösterici olabilir :

Guest-Blog-Post

Fazla Düşünmeyin

Öncelikle hangi konu hakkında yazacağınıza karar verdikten sonra oldukça basit bir şekilde düşüncelerinizi paylaşmaya çalışın.Yazının bütününü kafanızda oluşturduktan sonra kaba bir şekilde aklınızdakileri yazıya dökün.İlk yazdığınız anda paragraf uyumluluğu aramanıza gerek yok.Yazınızın son cümlelerini tamamladıktan sonra yazı bütününü inceleyin.Kulak tırmalayan kelimeleri yer değiştirin.Herhangi bir anlam kargaşasına asla izin vermeyin.

Basit Blog Yazı Formatını Uygulayın

Normalde yazınızı yazarken uyguladığınız yazı formatına uymaya dikkat edin.Önemli yerleri kalın ve renkli, paragrafı iki yana yaslama gibi.Aynı zamanda anlam bütünlüğünü koruyarak okuyucunun kolay bir şekilde anlamasını sağlayın.

Özgüveninizi Mutlaka Koruyun

Sanırım en önemli nokta da burası.Asla bu yazım yönetici tarafından kabul edilmez duygusunu taşımayın.Kendinize güvenin.Bu yazıyı en basit bir şekilde ben yazarım duygusunu taşıyın.Yazdığınız konuya öncelikle siz inanın.

self confidenceBasit SEO Taktiklerini Uygulayın

Yazınızı yazarken sayfada yer alan ilgili yazılara link verin.Örnek olarak yazınız içerisinde facebook kelimesi geçiyorsa o kelimeye uygun bir linki kelimeye yerleştirin.Bu şekilde olası kelime aramalarında yazınızın da görüntülenmesini sağlayacaksınız.Aynı zamanda bu blogu iyi bir şekilde incelediğiniz anlamına gelecek ve yazınızın kabul görme olasılığını artıracaktır

Etiket Eklemeyi Unutmayın

Yazınızı hangi ortamda gönderiyorsunuz bilmiyorum ama basit olarak word ortamında gönderiyorsanız bile alt tarafta etiket belirtmeyi ihmal etmeyin.Yazınızla alakalı olacağını düşündüğünüz sitede yer alan etiketleri belirtmenizde fayda olacaktır

Mümkünse Yazı Dizisi Hazırlayın

Bunu gerçekleştirmek eminim biraz zor olacaktır ama bir yazı dizisi oluşturabilirseniz okuyucular tarafından fazlasıyla dikkat çekeceksinizdir.Bu tür yaklaşımlar sizin o konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu gösterecektir.İlk yazınıza ilgi gösterenler merakla ikinci yazınızı bekleyecektir.Bu sitenin hitini artırdığı gibi sizin de okuyucular nazarında populer olmanızı sağlayacaktır.

İlk Konuk Yazınızı Yayınlayın

Evet yukarıda paylaştığım adımlar herhangi bir siteye konuk yazar olmak istediğinizde eminim yardımcı olacaktır. Sadece kendinize güvenin ve bu yöntemin sitenizin hitini artıracağından emin olun yeter.Eğer her şey hazır ve yazmaya karar verdiyseniz yazılarınızı bekliyorum =)…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Merhabalar, sadece blogculara özel sözlüğümüze tüm blogcular davetlidir. Buyrun gelin, üye olun yazar olun. :)) teşekkürler.
  konu: http://yorumyorum.blogspot.com/2012/03/blogculara-ozel-sozluk.html
  sözlük: http://weblog.sozlukspot.com

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  güzel bir yazı ve ilginç fikirler. Bende bizim elektrik tesisat portalımız www.voltimum.com.tr için misafir yazar aramaya başlıyorum gelecek ay. Bizim de bazı beklentiler var tabiki yazarlar. Konu alanında uzman (yani kendisini ispatlamış), ayda bir yazı minimum, yazıya ait görselleri temin etme vs.

  Ama misafir yazarlar bir siteyi mutlaka zenginleştiriyor. Bundan eminim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.