Google Plus ın Facebook tan Daha İyi Yaptığı 4 Şey

Sosyal medyadan kendisinden sonra çıkanlara karşın gücünü hala koruyan facebook şimdilerde hala herkesin sıklıkla kullandığı bir sistem.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki twitter ve google plus hesabı olanların facebook hesabı mutlaka vardır.Fakat facebook hesabı olan herkesin google plus ve twitter hesabı olma ihtimali daha düşüktür.Durum böyle fakat kendim google plus çıktığından beri bu hesabımı facebook tan daha fazla kullandığımı söyleyebilirim.Çünkü yılların getirdiği gmail bağımlılığı ve gmail hesabından direkt plus hesabına bağlanma kolaylığı beni bu duruma itti.Aynı zamanda bunların yanında google plus ın Facebook a üstün olduğu birkaç konu daha var :

google-facebook

Google Plus da Arama Özelliği Daha Kullanışlı

Burada tabii google ın arama dünyasındaki gücünü hepimiz çok iyi biliyoruz.Bu özelliğini plus da da ön plana çıkarması onu facebook tan bir adım öne çıkıyor.Google plus zamanda gerçek zamanlı arama yapmanız mümkün fakat facebook da arama yaptığınızda marka sayfalarına ait sonuçlar gösteriliyor

Arkadaş Güncellemelerini Yönetmede Daha Fazla Kontrol

Google plus da arkadaşlarımızı çevrelerimize ekleriz.Örneğin günden 100 den fazla paylaşım yapan bir arkadaşımızı farklı bir çevreye ekleyerek o çevreden gelen güncellemeleri minimize ederek sınırlandırabilirim.Fakat Facebook üzerinde bu güncelleştirmeleri azaltarak gösterilmesini sağlamak mümkün değil.bu yüzden güncellemeleri yönetmek google plus da daha önplana çıkıyor

Fotoğraflarınızı Düzenlemek ve Görüntülemek

Google plus da resim düzenleme ve görüntüleme facebook tan çok daha iyi.Ayrıca facebook un resim görüntüleme özelliğini facebook tan kopyaladığını da söylemek mümkün.Aynı zamanda facebook ta resim düzenleme servisi yok fakat google plus da resim düzenleme özelliği mevcut.

Online Sohbet

Bu özellik yukarıda bahsettiğim özellikler kadar çok net olmayacak belki ama google plus da sohbet etme çok daha hoş geliyor bana.Aynı zamanda google üzerinde grup olarak sohbet imkanı (hangouts) da google plus ı bir adım öne çıkarıyor.Bildiğiniz gibi facebook da video sohbet uygulaması var ama grup uygulaması yok.

Yukarıda google plus ı öne çıkaran birkaç özelliği belirttim.Yalnız bunlar google plus ın en iyisi olduğu anlamına gelmez.Sadece google ın bir kaç noktada facebook tan ön plana çıktığını belirtmek istedim.Tabii ki de facebook u google plus ı geride bırakan özellikleri vardır.Bunları da bir daha ki yazımda paylaşacağım:

Siz hangi sitenin daha başarılı çalışmalar yaptığınız düşünüyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. yaww senın bu bloguna neden kımse yorum yapmıyor :D bende google+ daha cok sevıyorum ama orda hıc arkadasım yok :D daha dogrusu arkadaslarımın tumu facebook kullanıyor facebook fenomen halıne gelmıs durumda turkıyeden erısım bı engellense google+ da uye sayısı 1 haftada 1 milyonu gorur bence

  YanıtlaSil
 2. bilmem neden yorum yapmıyorlar =(.Tespitiniz gerçekten doğru.FAcebook fenomen haline gelmiş

  YanıtlaSil
 3. google plus oyunlarını atlamışsın yada ben göremedim google plus oyunları harika :)

  YanıtlaSil
 4. oyun konusunda zayıfım yani merakı olmadığı için herhangi bir kıyaslamaya gitmedim

  YanıtlaSil
 5. güzel bir sistem olmuş

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.