En Etkili Backlink Kaynağı Blog Yorumlamak mı Forum Yazıları mı

Başka sitelerden sayfamıza ulaşan linkler kaliteli bir ziyaretçi trafiği oluşturmanın en önemli unsurlarındandır.Peki bu kaliteli linkleri oluştururken hangi yöntemlere başvuruyorsunuz?Bloglarımı yorumluyorsunuz yoksa forum sitelerini mi tercih ediyorsunuz?

Eğer direkt trafik elde ederek yüksek bir oran elde etmek istiyorsanız forumlarda açılan başlık ve yazılan yazılar etkili olacaktır. Çünkü yapılan her yorum sizin açtığınız başlığı daima yukarıya taşıyacaktır. Böylece sürekli göz önünde olacaksınız.Forum sitelerinde yapılan seviyeli tartışmalarda yaptığınız mantıklı ve faydalı yorumlar sizi ön plana çıkaracaktır.Bu tartışmalar sırasında blogunuzdaki yazılara atıfta bulunabilirsiniz.Aynı zamanda edindiğiniz arkadaşlıklar da sizin populeritenizi artırmaya yardımcı olacaktır.

backlink

Blog yorumlama olayı page rank artırımda google tarafından sevilen bir yöntem. Yeni siteleri yorumladıkça google page rank değerinizin arttığını göreceksiniz.Şöyle bir durum da var ki; blog yorumlarınızda link ekleyemiyorsunuz.Bu durum da forum yazılarını bir adım öne çıkarıyor.Aynı zamanda blog yorumları aksine forum yazılarınızı belirli bir kelimeyle etiketleyebilirsiniz.Bu etiketlemeler sizi google aramalarında ön plana çıkaracaktır.Forum sitesinde yapılan arama sizin etiketinizle eşleşirse emin olun bundan siz de faydalanacaksınız.

blog-commenting

Bildiğiniz gibi çoğu blog sahibi yorumları onaylayarak yayınlıyor.Fakat forum sitelerinin çoğunda böyle bir durum yok.Linkleri ekleyebiliyorsunuz.Herhangi bir onay söz konusu değil.Bu yüzden forum siteleri bu konuda daha açık olduğu için blog yorumlamakla karşılaştırıldığında daha cazip.

Forum siteleri bloglara nazaran daha fazla güncellenir.Düzenli bir şekilde güncellenen forum sitelerinde konunuza yapılan yorum her zaman öne taşınarak iyi bir backlink almanızı sağlar.Üstelik sadece siz değil diğer kişilerin yorumunuza cevap vermesi de yazınızı öne taşımada yardımcı olacaktır.Bloglarda böyle bir durum söz konusu değil.Ayrıca her yorumun onaylanması da ayrı bir durum.

Yukarıdaki maddelere göz attığımızda forum yazılarının iyi bir ziyaretçi trafiği yakalamada daha cazip olduğunuz görebiliriz.Üstelik forumlarda imza kısımlarında yazımıza link verdiğimizi düşündüğümüzde forum sitelerinden kayda değer bir hit kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.Üstelik bir de domaininizle eşleşen bir içerik forum sitesinde yer alıyorsa ziyaretçi trafiğinizin artmasında bu çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Evet şimdi sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Hangi yöntemin ziyaretçi trafiğini artırmada etkili olduğunu düşünüyorsunuz?Blog yorumlamak mı yoksa forum sitelerinde yazılan yazılar mı ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

25 yorum:

 1. Güzel değerlendirmen için teşekkürler önçelikle,bu yorun olayı direk etkisini görmedim ama dolaylı olarak katkıda bulunuyor.Bana sorarsan yorun sırf geri dünüş için olmamalı ben yuazıyıbeğendim mi?hakkını veririm...
  Emege saygı olmalı enazından.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel söyluyorsunuz keşke herkes sizin gibi beğendiği yazının hakkını yorum atarak paylaşarak verebilse

   Sil
 2. Tabikide forum daha cazip geliyor söylenecek bütün maddeleri yazmışsın ginede birkaç güzelliğini söyleyeyim
  1-İmza kısmında yazı linki
  2-Siteden yapılan alıntılar
  ....
  bu gibi şeyler sitenin yükselmesinde çok rol oynuyor

  YanıtlaSil
 3. Güzel anlatmışsın.. Bence blog yorumları daha etkili oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Forum yazıları daha fazla kişinin görmesi ve dediğin gibi daha üst sıralara çıkması ile devamlı göz önünde bulunabiliyor. ama herşeyden önce her iki durumdada yazının okuyucuya fayda sağlayacak ve öznel içeriklerde olması durumu, hakkıyla gelecek bir yorumu hakediyor.:) değerlendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Her ikisinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları mevcut, ama ben blog yorumlamayı tercih ediyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Bence ikisi de etkili , nasıl yapılacağına bağlı olarak forumlar daha iyi olabiliyor :)

  YanıtlaSil
 7. Ben her ikisinide yapıyorum, yararını bu güne kadar çok gördüm.

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. diğerleri gibi klişe ve bir kaç cümlesindeki bir kaç kelimenin değiştirilmesi ile hazırlanmış seo taktikleri değil. Tamamen yararlı bir yazı. teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. teşekkür ederim güzel yorumlarınz için

  YanıtlaSil
 10. çok guzel evet deniyelim :D

  YanıtlaSil
 11. Güzel ve anlaşılır bir makale olmuş yazan arkadaşa teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. Yazı için teşekkürler.Ben kaliteli ve güzel bir uslup ile yazılan yorunların her nerde yazarsak yazalım kendi sitemisin trafiğini artırmada çok önemli olacağını düşünüyorum.Bu ikisi arasında da Forum yorumlamak daha ön plana çıkıyor.Blog yorumlarken alan dar tutuluyor.Yoruma kod yazamıyorsunuz mesala .
  Bu ara da bir şey soracağım blog, webmaster,kodlar konusun da tavsiye edeceğiniz forumlar hangileridir.Benim bildiklerim
  WMAracı
  Webiyi
  Webmastersitesi

  YanıtlaSil
 13. dediğiniz siteler benim de size tavsiye edebileceğim sitelerdir.Özellikle wmaracı yı takip edebilirsiniz

  YanıtlaSil
 14. Ben yine de forumların artık eski popülaritelerini kaybettiklerini düşünüyorum. Yakın zamana kadar herkesin en azından bir forumda takıldığı internet ortamında artık forumların eski önemi kalmadı gibi geliyor bana. Yine de güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 15. Güzel anlatmışsın.. Bence blog yorumları daha etkili oluyor.

  YanıtlaSil
 16. Güzel bir makale olmuş teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 17. gercekden güzel bir makele begendim sagolun

  YanıtlaSil
 18. Her anlattığından yeni birşey öğreniyorum çok tesekkurler

  YanıtlaSil
 19. Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Bilgilendirici oldu.

  YanıtlaSil
 20. www.vizyontelsiz.com

  YanıtlaSil
 21. aynen hocam dediklerine katılıyorum güzel noktalara değinmişsiniz

  YanıtlaSil
 22. Çok güzel yazı elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 23. Forumda etkili olduğunu biliyordum ama blog yorumlarının backlink adına bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum şahsen onuda öğrenmiş olduk sayenizde

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.