Disqus Yorum Sistemi Blogger a Nasıl Eklenir

Blogger yorum formundan sıkılanlar ya da daha çekici bir yorum sistemine ihtiyaç duyanlar için etkili bir yorum sisteminden bahsedeceğim:

Disqus yorum sistemi blogger ın yorum sistemine nazaran daha çok kontrol sağlayan ve yorum yapmak isteyenlerin daha kolay bir şekilde yorum yapmalarına imkan veren alternatif metotları sunan bir yorum sistemidir.Eğer blogger ın standart yorum sistemini beğenmiyorsanız alternatif olarak Disqus yorum sistemini kullanabilirsiniz.

Disqus_yorum

Gelelim Disqus yorum formunu blogger a eklemeye.

 • İlk olarak blogger hesabınıza giriş yapın.
 • Daha sonra Disqus internet sitesine girerek üye olun.
 • Üye formunda sitenizin dili ve adres bilgileri olan bir kısım göreceksiniz.Bu alanları eksiksiz olarak doldurun.
 • Continue butonuna tıklayarak blogunuzun olduğu platformu seçiyorsunuz.Tabii bu yazım blogger olduğu için siz de blogger ı seçiyorsunuz.
 • Seçtikten sonra kodu blogunuza eklemenize imkan veren butonu göreceksiniz:

disqus

Bu butona tıkladıktan sonra sistem sizi blogger adresinize yönlendirecek.Doğru blogunuz seçin ve Add Widget butonunu tıklayın.Widget eğer sidebar tarafına eklenmişse onu yazılarınız altında olacak şekilde yerleştirin.Evet herhangi bir yazınızı görüntüleyin.Yorum formunun değiştiğini göreceksiniz.

Eski yorumlarım ne olacak ?

Evet eski yorumlarınızı görüntülemeye devam etmek istiyorsanız yorumlarınızı disqus sistemine aktarmalısınız.Bunun için yukarıda en son adımda anlattığım kısımda 5. maddede yer alan yorumları aktar linkini aktifleştirmelisiniz.”Do you have existing comments in Blogger? You can import them into Disqus by visiting the import page under Tools”. Yorumlarınızın sayısına göre işlem tamamlanıyor.Tam anlamıyla sisteme aktarılması 24 saat içerisinde gerçekleşiyor.

Evet blogger yorum sistemine alternatif olacak bir yorum sisteminden bahsettim.Blogger dan farklı bir yorum sistemine geçmeyi düşünüyor musunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

23 yorum:

 1. Bazı yerlerde görüyorum bu sistemi ancak yorum yapmak için de üyelik istiyor sanırım.Bu da benim yorum yapmadan çıkmama neden oluyor açıkçası...

  YanıtlaSil
 2. evet bir şekilde kimliğinizi belirtmeniz gerekir.Ad SOyad gibi.Ama o an twitter hesabınız açıksa onnla da yorum bırakabilirsiniz

  YanıtlaSil
 3. bu uygulamayı bloguma aktardım. ancak bir sorum olacak. metnin altında yorumlar yazması gereken alanda hala comments reactions yazıyor. gerekli düzeltmeyi yaptım sanıyordum ama olmamış:( nereden düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 4. blogger yorum ayarlarınızdan yorum formunun gömülü halini seçin.Bu değişiklikten sonra yorumlarınız görüntülenecektir

  YanıtlaSil
 5. yorumlar görünüyor ancak benim sorunum "yorumlar" yerine comments&reactions yazması. türkçe halini nasıl yazabilirim?

  YanıtlaSil
 6. HTML düzenle kısmına gelere comment ve reaction terimlerini aratın.Bu terimler yerine istediğinizi yazın.Genellikle name='reaction' kod yapısında olması gerekir.Olmadı şablonunuzu bana gönderin düzenleyip tekrar size göndereyim

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 8. bence iyi bir sey deil yoksa admin sen kullanırdın )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani kullanmadığım için şu iyi bu kötü diyemem.Bir kere blogger yorum formuna alıştığımız için tekrar değiştirme gereksinmi duymadım açıkçası

   Sil
 9. hocam ie ve mozillada gözkmyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güncel halinde denediniz mi?Ya da chrome da görüntüleyebildiniz mi?

   Sil
 10. Hocam benim bloguma bi bakarmısın İngilizce ve bi degişik bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herhangi bir gariplik yok.Sadece üye olurken formda blogunuzun dilini Türkçe yapın o kadar.

   Sil
 11. Hocam diyelim ki site adresimizi değiştik. Disqus'a kayıtlı olan eski yorumları nasıl aktarcz?

  YanıtlaSil
 12. Arkadaşlar çok basit web siteniz değişti ise sadece site adresinizi değiştirmeniz yeterli, Account değiştimenize gerek yok, aynı accountu kullanarak yorumlara devam edebilirisiniz. saygılar

  YanıtlaSil
 13. Benim sitemde gözükmüyor maalesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru bir şekilde işlem yaptığınıza emin misiniz ?Şu an hangi yorum sistemi kullanıyor mesela?

   Sil
 14. Şuanda sizin kullandığınız yorum sistemini siteme nasıl uyarlıyabilirim ? Tasarım olarak ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için çaya çorbaya limon bir yol söyleyemem maalesef.Kodlarınıza bakıp düzenlemek gerekir.
   Blogger yazar yorumu renklendir konusuna bakabilirsiniz.Ya da

   <a href='http://www.ehliblog.com/2012/03/blogger-yorum-formu-nasl-degistirilir.html>Blogger yazar formu değiştirme</a>'

   Sil
 15. 2 siteme sorunsuz ekledim fakat birinde hl gözükmüyor. Vebgo.com dan bakabilirsiniz. Hala blogger ın kendi yorum sistemi var.

  YanıtlaSil
 16. Tamamdır hallettim =)

  YanıtlaSil
 17. teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.