Blogspot Canonical Url Problemi Nasıl Çözülür

Technorati code : 77QDUB8EBMYU
Ehl-iblog'da ilk yazımı yazarken gerçekten de google için önem arz eden bir konu üzerinde durmak istedim. Evet ne dediğinizi duyar gibiyim Canonical url sorunu.Bir çok webmaster seo araçları sitelerinde tartışılan ve sitelerimizin puanlarını düşüren bir durum CanonicalURL sorunu.Bu yazımızla birlikte bu sorun nasıl çözülür  daha iyi öğreneceksiniz. Başlayalım o zaman :)
Fazla uzatmadan herkesin anlayabileceği şekilde sizlere seo için çok önemli bir konu olan canonical sorunu ve bunun çözümünü anlatacağım. Şimdi tam olarak açıklamak gerekirse

Canonical url, aynı içeriğe sahip olabilecek farklı uzantılardaki urllerin, Google tarafından kopya içerik olarak algılanmasının önüne geçmektedir. Örneğin, url.com ve url.com/index.php gibi aynı sayfaya yönlenen yalnız farklı iki sayfa olarak indexlenen sayfaların kopya içerik olmasını engeller.

canonical URL

Öncelikle sayfanızı facebook'ta veya google plus'ta paylaşıyorsanız bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü her iki sistemde Canonical URL'yi kullanıyor. Yani acaba sayaçlarda bir farklılık olur mu ya da bu sitemin online sayısını etkiler mi gibi düşünmeyin. Bu yazdığım makale sadece bedava www.sizinadresiniz.blogspot.com kullanıcıları içindir.

  • İlk olarak Blogger panelinize giriş yapın ardından Tasarım ve Html'yi düzenle sekmelerini tıklayın.
  • Öncelikle temanızı kayıt ettiniz mi kontrol edin. Çünkü yaptığınız değişiklikleri istemezseniz tema geri yüklemeden geri alabilirsiniz. (Kullandığınız şablonu tekrar yükleyerek.)
  • Şimdi widget şablonlarını genişlet butonunun seçili olduğundan emin olun
    expr:href="data:post.url"  • Bu kodu ctrl+F yi kullanarak arayın ve expr:href="data:post.canonicalUrl" ile değiştirin.Yine aynı şekilde sitenizdeki Facebook yorumlarınız üzerindeki Canonical Url Problemleri için aşağıda anlatacağım yöntemi uygulayın.Aşağıdaki kod blogunu arayın:
<fb:comments colorscheme='light' expr:href='data:post.url' 
expr:title='data:post.title' expr:xid='data:post.id'
migrated='1' width='520'/>Mavi ile işaret ettiğim kısmı silin ve   data:post.canonicalurl bununla değiştirin.Artık temanız hazırdır. Google'ın seo için büyük önem gösterdiği bir konuyu temanıza uygulamış oldunuz.Bu yazı Sosyofikir.Com Tarafından Yazılmıştır…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.