Yazılarınızın Altına Facebook Beğen Kutusu Nasıl Eklenir

Facebook beğen kutusu her blogun vazgeçilmez araçlarından biridir.Blog yazarları bu araçla sayfasını beğenen kişileri blogunda göstererek populerliliğini okuyucularına göstermeyi amaçlar.Daha önceleri bu aracı sidebar kısmına  eklemiştik.Şimdi ise bu aracı yazılarımızın altın yerleştireceğiz:

İlk olarak bir facebook sayfamızın olduğunu var sayarak =) blogumuzda yazılarımızın altına facebook beğen kutusu ekleyeceğiz:

facebook_like_box

Demo

 • Blogger hesabınıza giriş yaparak Design >>> Edit Html yolunu izleyin
 • Her ihtimale karşı blogunuzun yedeğini alın.
 • Widget ablonunu genişlet kutusuna tıklayarak aşağıdaki kodu arayın:

<data:post.body/>

Bu kodun hemen altına aşağıdaki kodu yapıştırın:

<iframe allowTransparency='true' frameborder='0' scrolling='no' src='http://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fehliblog&amp;width=590&amp;colorscheme=light&amp; show_faces=true&amp;stream=false&amp;header=false&amp;height=180' style='border:none; overflow:hidden; width:590px; height:180px;'/>

Kırmızı renkli kısmı kendi facebook adresinizle değiştirin.Yalnız adresinizi değiştirirken dikkat etmeniz gerekn bir nokta var:

/ karakterini %2F ile değiştirmeniz gerekecek.Örnek olarak benim facebook adresim :

www.facebook.com/ehliblog şimdi ise bu linki www.facebook.com%2F olarak değiştirdim.Siz de kendi linkinizi aynı şekilde düzeltmelisiniz.Aynı zamanda mavi renkle belirttiğim kısımlarda da genişliği ayarlayabilirsiniz

Evet şablonunuzu şimdi kaydedebilirsiniz.Eğer ki bu kutunuzun ana sayfada görünmesini istemiyorsanız yukarıdaki kodlarınıza aşağıdaki satırları da  eklemelisiniz:

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
.
Kodlar bu kısıma gelecek.
.
</b:if>

 

Kod yapınızı yukarıdaki şekilde düzeltmelisiniz.

Evet her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız yazılarınızın altında facebook beğen kutusunu göreceksiniz.Bence bu kutununun en iyi yeri yazılarınızın altı.Sidebar kısmındansa yazılarınızın altında yer alması blogunuza çok daha iyi bir yapıya kavuşturacaktır

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Merhaba.. Öncelikle teşekkürler. Ben, yazı başlığı altına ve yazı sonuna gatget nasıl eklenir konusunu sorumak istiyorum. Hiç bir yerde bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bunu şimdilik kodla çözüyorum ancak daha kullanışlı olduğu için gatget kullanmak istiyorum. Teşekkürler
  http://eniyikektarifleri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Yazı içerisine gadget ekleme diye bir şey duymadım hiç olacağını da sanmıyorum.Yazı içerisine bir şeyler eklemek istiyorsanız maalesef kod ekleme ile yapmalısınız?Fakat yazı üstüne ya da yazı altına derseniz onun için gadget ekleme yapılabilir.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.