Facebook Hesabınız Çalındığında Ne Yapmalısınız

Bildiğiniz gibi bazı insanlar için facebook yemek içmek kadar önemli.Hal böyle olunca facebook a verilen değer artmakta.Peki bu kadar değerli aracınız bir gün başkaları tarafından ele geçirilirse ne yapmalısınız ?
Bildiğiniz gibi facebook hesabınıza erişenler özel mesajlarınızı okuyarak arkadaşlarınızla bağlantıya geçebilir ve kişisel bilgilerinize ulaşabilir.Durum bu kadar ciddiyken işte facebook hesabınızın çalındığı zaman yapmanız gereken işlemler:

Facebook hesabınızın gerçekten çalındığından emin olun

Facebook hesabınıza giriş yaparak Hesap ayarlarından Güvenlik sekmesine gelin.Aktif oturumları kontrol edin..Eğer şüpheli bir giriş varsa başkaları hesabınıza giriş yapmış olabilir.Bu durumda :
Şifrenizi değiştirin
Eğer hesabınıza giriş yapan kişi şifrenizi değiştirmediyse şanslısınız demektir.Hemen hesap ayarlarına girerek şifrenizi değiştirin.
Eğer şifreniz değiştirildiyse
Hesabınıza giren kişi şifrenizi değiştirdiyse ana sayfada şifremi unuttum linkine tıklayın.Facebook a giriş yaparken kullandığınız mail adresinizi yazarak hesabınıza şifrenin gelmesini sağlayın.
Eğer şifre hesabınıza gelmiyorsa
Akıllı bir hacker ınız varsa emin olun mail adresinizi de değiştirecektir. Eğer facebook ile ilişkili mail adresinizle facebook hesabınıza bağlanamıyorsanız facebook hesabınızı yeni bir mail adresiyle kurtarmanıza imkan veren linke tıklayın.
Eğer tüm çabalar sonuç vermediyse facebook hesabınızın çalındığını ihbar edin.Bu şekilde facebook hesabınızı kurtarabilirsiniz.
facebook_hesap_çalındı

Facebook Hesabınıza Ulaştıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

Facebook hesabınıza giriş yapan kişi bilgilerinizi değiştirmiş olabilir.Bunları düzenleyerek arkadaşlarınıza facebook hesabınızın başkasının eline geçtiğine dair bilgilendirin.Daha sonra hesabınızla ilişkili uygulamaları kontrol edin.Herhangi bir şüpheli uygulama kurulmuş olabilir.Hesap Aylarından Uygulamalar kısmına gelerek kontrol edebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. + Şifrenizi cep telefonu numarası yada doğum günü numarası yapmamanız önerilir :)

  123456 yapmayın! :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir anlatım olmuş :)

  YanıtlaSil
 3. teşekkürler akılda kalması gereken bilgiler...

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler bilgilerdirme iyi olmuş

  YanıtlaSil
 5. benim bir hesabımı çaldılar, neyse geri aldım ama benden kimlik vb. bişi göndermemi istediler yolladım ancak 1 haftadır hala bir yanıt alamadım gitti.

  YanıtlaSil
 6. En iyisi hiç çaldırmamak

  YanıtlaSil
 7. İyi bir bilgilendirme olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.