Etkileyici Blog Olmanın 5 Önemli Yolu

Bugünlerde hemen hemen her konuda bir blog bulmanız mümkün.Teknolojiden sinemaya, yemekten sağlığa, eğitimden iş yaşamına kadar yüzlerce blog yayın hayatını sürdürmektedir.Kiminin blogu populeritesini artırırken kimi blog ise beklediği düzeyi maalesef yakalayamamıştır.Peki blogların başarılı olmasını engelleyen sebepler nelerdir?

Bu yazımda blog sahiplerinin bloglarının populer olmasını sağlayacak etkenleri paylaşacağım. Aşağıdaki sıraladığım yöntemlerle blogunuzu istediğiniz yere taşımanız mümkün olacaktır.İşte blogunuzun populeritesini artıracak ve blogunuzu ziyeret edenlerin geri dönüşlerini sağlayacak ipuçları…

>>Neden İnsanlar Blog Yazarlığını Bırakıyor

1-Yolunuzu Belirleyin

Çoğu blog populerlik adına daldan dala atlayarak konular arasında boğulmakta.Bu yüzden en başından yolunuzu çizerek içeriğinizi belirlemelisiniz.Futbol ile mi ilgilisiniz yoksa otomobil dünyasına mı merakınız var?Teknolojiye mi ilgi duyuyorsunuz yoksa politikaya mı yakınsınız?Bu soruları kendinize sormalısınız.Okuyucularınıza blogunuzu okumaları için bir sebep vermelisiniz.Bu sebebi oluşturabilirseniz okuyucularınız sizi bir kategorinin içerisine yerleştirebilecek.

2-Blogunuz Okunabilir Olsun

Blogunuza okuyucu gözüyle bakarak okunabilirliliğini kontrol edin.Yazılarınızı belirgin hele getirerek önemli noktalı vurgulamayı unutmayın.Hareketli resimler ve flash dosyalarının yazınızın önemli noktalarını gölgelemesine izin vermeyin.Elbette resim ve flash dosyaları kullanacaksınız ama bunu abartmadan ve yazınızla alakalı olarak onu güzelleştiren bir araç olarak kullanın.Paragraflara mutlaka yer verin ve gözü yormayan yazı tipi ve boyutu kullanın.İtalik, altı çizili, kalın ve yazı rengini değiştirerek önemli kelimeleri vurgulayın.ilgi çekici yazılar

3-Her Yazıyı Ayrı Bir Titizlilikle Hazırlayın

Bunu ne kadar belirtsem de eminim herkes bunu başaramıyor. Zaman zaman vakit darlığından ötürü tüm yazılarımızı aynı titizlikle hazırlayamıyoruz ama yine de azami dikkati göstermek gerek.Bu yüzden yazınızı tamamlarken imla hatalarına devrik cümlelere dikkat edin.Yazıyla alakalı kendi blogunuzdaki içeriğe atıfta bulunun.Mümkünse eğer yazı dizisi hazırlayın.Bazı yazıların devam edilebilir olduğunu gösterin ki okuyucularınız blogunuzu tekrar ziyaret etmek istesin.Yazılarınıza sırf yazı yazılmak amacıyla yazıldığı hissini okuyucunuzda uyandırmamaya gayret edin.

>>Okuyucularınız Neden Blogunuzda Fazla Kalmıyor

4-Listeleme Diagram ve Resim gibi Araçlara yer verin

Bir resim bazen 1000 kelimenin anlatamadığı şeyi anlatır.Bu yüzden resimler yazının vazgeçilmezidir.Aynı şekilde diagramlar ve tablolar da o şekilde.Gerektiğinde bu tür araçları kullanın.Uzun bir yazıya başladığınızda adımları belirleyerek okuyucuların sırasıyla hareket etmesini sağlayın. Unutmayın tablolar ve resimler sizin yazınızın tam olarak neyi anlatmak istediğini özetler ve her okuyucunuzun yazınızda neden bahsettiğini anlaması için uzun vakti olmayabilir.

5-Kendiniz Olmayı Unutmayın

Okuyucularınızla bağlantıyı resmileştirmeden bir arkadaş havasında yazmaya özen gösterin.Kullandığınız dil sade ve akıcı olsun.Kimseyi taklit etmeden tamamen kendi açıklamalarınıza yer verin.Anlatamınız o kadar etkili olsun ki okuyuclarınız sesinize kulak versin ve ne demek istediğinizi tam olarak anlayabilisin.

Başarılı blogculuk etkili bir anlatımdan geçer.Eğer yazılarınız anlaşılabilirlik ve erişebilirlik açısından iyi not alamamışsa okuyucularınız arasında populerliliği yakalamanız zor olacaktır.Bu anlamda okuyucularınıza gereken değeri vermeli ve yazılarınızı o titizlikle hazırlamalısınız

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Çok doğru söylemişsiniz.
  Bu dediklerinizden 1 maddeyi ben bloğumda gerçekleştiremiyorum herhalde.Yatay menüler halinde ayırdığım; Yaşam + teknoloji+sosyal güvenlik+din gibi ögeler ile ilgili yazıyorum.
  erkoc.blogspot.com ile ilgili olumlu olumsuz geri dönüşlerinizi beklerim.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. yorumunuz için teşekkürler.Blogunuza gelince öncelikle navbar ı kaldırmalısınız daha sonra yerleşim dağınık duruyor.Bazı widget lar kaymıl onlara ayarlarsanız genel anlamda daha hoş bir görünüm kazanacaktır

  YanıtlaSil
 3. Güzel ve faydalı bilgilere yer vermişsiniz, blog yazmak çok zor bir iştir. Önemli olan yazınızda dediğiniz gibi okunulmasını sağlamaktır.

  YanıtlaSil
 4. Evet cok dogru sölüyosunuz benlik cok öenmli, ben turizm sektöründeyim bu yüzden turizm ve tatil üzerine bi blog actım akıcı yalın ve anlasılır bir dil kullanıyorum umarım faydalı olurum http://ucuz-otel-tatil.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 5. Aslında üç aşağı beş yukarı yorumla aynı kapıya çıkıyor ama gerçek olan ortak nokta şu, özgün yazı yazmak hayat kurtarır.

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten blog yazmak çok zor. Kendim için söylüyorum çizgiyi bozmadan içerik bulabilmek çok zor oluyor. Henüz bir iki hafta oldu blog açalı. İlk deneyimim sonu nerelere gidecek bilemiyorum. Siz ustaları takip ediyorum ve görüyorum ki sıkıntılar hep aynı. Allah yardımcımız olsun. Faydalı paylaşımlarınız için de teşekkür ederim. Bloguma bekliyorum.

  1basit.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz için teşekkürler.Başarılar dilerim...

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.