Sağ Tık Menüsü ile Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir

Hepinizin bildiği gibi dosyaya sağ tıklayıp sil dediğimiz zaman dosya tamamen silinmez ve geri dönüşüm kutusunu boşaltmadığımız sürece orada kalır.Bunun yerine bizler dosyayı kalıcı olarak silmek için dosyayı shift + delete tuş kombinasyonunu yaparak sileriz.Peki bu özelliğe sağ tıklayıp ulaşmak istemez miydiniz?

Bu yazımızla birlikte sağ tık menusune “kalıcı olarak sil” komutunu ekleyeceğiz.

  1. İlk olarak linkteki dosyayı indirerek rar dan çıkartın.
  2. Rar daki “sdelete.exe” dosyasını C:\windows\System32 klasörünün içine yapıştırın.
  3. Şimdi registry de değişiklik yapacağız.Burada manuel olarak değişiklik yapmak bilgisayarınızda sıkıntı oluşturabilir.Bunun yerine sevenforums.com da yayınlanan reg dosyasını kullanacağız.Dosyayı buradan indiriyoruz.
  4. Bilgisayarımıza dosyayı indirdikten sonra çalıştırıyoruz.Bilgisayarınız uyarı verecektir.Bu dosya kayıt defterinde değişiklik yapacaktır gibi.Karşınıza çıkan pencereye evet diyerek işlemi tamamlıyorsunuz.

Böylelikle resimde de göreceğiniz üzere shift + delete tuş kombinasyonunun gerçekleştirdiği işlemi sağ tık menusune yerleştirmiş oldum.

permenantly_delete

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.