Javascript Dosyaları Blogger a Nasıl Yüklenir

Bir blogger kullancısının şablonunu düzenlerken en çok tereddüte kaldığı ve kara kara düşündüğü konu şablonu için bulduğu Javascript dosyasını nereye yükleyeceğidir.Çünkü javascript kodları bir çok uygulamayı blogumuza yüklememizi sağlayan kodları içerir ve bu dosyanın da güvenilir bir yerde barındırılması gerekir.

Önceki yazımda sizlere bu javascript dosyalarınızı nereye yükleyebileceğiniz konusunda bir takım servislerden bahsetmiştim.Tabii bu servisler gün geliyor ki kapanabiliyor veya bandwidth sıkıntısı bas gösteriyor.Bunun için ücretli bir servis bulacağız ki çoğu blog yazarı da bunu tercih etmemektedir.Şimdi ise sizi bu tereddütten kurtararak javascript dosyalarınızı blogger a nasıl yükleriz onu paylaşacağım:

Bazı ipuçlarını blogunuza yüklerken javascript dosyası da aşağıdaki kod içerisinde yer alır:

<script src='http://Your-Script-Url/file.js' type='text/javascript'/>

Şimdi js dosyanızın olduğu linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak açılan sayfadan dosyanızı bilgisayara indiriyoruz.İndirdiğimiz dosyayı açarak tüm kodları kopyalıyoruz ve aşağıda belirttiğim yere yapıştırıyoruz:

<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
<—js dosyanızdaki tüm kodlar buraya gelecek -->
//]]>
</script>

Evet kırmızı renkle yazdığım kısmı kodlarınızla değiştiriyorsunuz.Hepsi bu kadar.Artık js dosyalarınızı nereye yükleyeceğim derdinden kurtulacaksınız ve en güvenilir kaynak olan blogger da js dosyalarınızı yükleyebileceksiniz.

Zararı nedir

Zararı blogger şablonunuz daha fazla koda sahip olacak.Bu da blogunuzun açılışını çok azda olsa etkileyebilir.Bu ifade sizin korkutmasın.Çünkü çok fazla bir yavaşlama olmuyor.Bir takım kodları ben de kendi blogumda kullanıyorum ve öyle korkulacak bir yavaşlama görmedim.

Evet hafta sonu gelmeden bu yazımla birlikte blogunuzu gözden geçirip javascript dosyalarınızı blogger a almaya başlayacağınıza eminim.=)Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı esirgemeyin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

15 yorum:

 1. teşekkürler hiç bir yavaşlama olmadı görmek isteyenler sitemi ziyaret edip yüklenme hızına bakabilirler.. http://kemalsunalfilmi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Evet oldukça işime yaradı teşekkür edrim. Yavaşlatma falan da olmadı .. http://www.tvizlek.com/

  YanıtlaSil
 3. Ben sizi bloguma eklesem bana yağapbilir misiniz

  YanıtlaSil
 4. blogger sitesinde video yükle koymak istiyorum,ziyaretciler videolarını blogger sitemde göndermelerini istiyorum varmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef böyle bir seçenek mevcut değil blogger da

   Sil
 5. Peki hocam şu konudada bilgi verebilirmisiniz ücretsiz dağıtılan temalarda js dosyalarındaki kod şifrelenmiş oluyor yani karışık rakamlar falan oluo onu nasıl çözücez adam oraya ne eklemiş falan nasıl bilicez onuda açıklarmısın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuda bilgim yok maalesef.Aslında bir sebepten ötürü alınmasını istememiş dosya sahibi.O yüzden böyle kalması daha iyi :)

   Sil
 6. Merhaba, Javascript kodlarını kabul etmedigi için bir türlü istedigimi yapamıyordum, verdiginiz kodla bu iş çözüldü. Ayrıca bir sorum olacak, adreslerin sonunda sayfa isimleri sizde oldugu gibi çıkmıyor, onun yerine çeşitli karakterler görünüyor, sayfaya verdigim ismin adreste çıkması için ne yapmalıyım?

  Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog sayfa isimlerinden bahsediyorsunuz sanırım. Türkçe karakter desteklemediğinden çıkıyordur ilginç karakterler

   Sil
 7. Kısa ve net bir yazı olmuş tebrikler..
  http://aerdogan.net

  YanıtlaSil
 8. Beğenmenize sevindim, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 9. Hocam bu js kodlarından çok var hepsini aynı birleştirip koymak olur mu

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. www.mdonmez.com

  YanıtlaSil
 11. hocam bu yöntemi yapıyorum ama js kodu işlevsiz hale geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog adresinizi verebilirseniz incelemek isterim.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.