Excel de Grafik Denklemi Nasıl Oluşturulur

Eğer excel de yoğunlukla çalışıyorsanız grafiklere aşinasınızdır.Çoğu zaman grafik oluştursak da bazen de oluşturduğumuz grafiğin denklemini merak ederiz.Özellikle öğrenci arkadaşlarım ellerindeki değerlere sahip bir verinin önce grafiğini çizdirir ve bu grafiğe uygun denklemi elde ederek farklı değerlerde grafiğin nasıl değiştiğini görmek isterler.
Peki excel de grafiğin denklemi nasıl oluşturulur? 

İlk olarak grafiği çizdirdiğinizi varsayıyorum.Grafiğin üzerine gelerek X ve Y noktalarının kesiştiği noktaya sağ tıklayın."Eğilim Çizgisi Ekle" yi seçin.Şimdi karşınıza bir pencere çıkacak.Burada çizmiş olduğunuz grafiğe en uygun eğri türünü seçiyorsunuz.Hemen alt tarafta eğrinin denklemini göster diye bir seçenek göreceksiniz.O kutuyu işaretlerseniz eğri üzerinde o eğriye ait denklemi görebilirsiniz. 

Evet bu yazımda excelde elinizdeki grafiğin denklemini nasıl oluşturabiliriz onu paylaştım.Diğer faydalı ipuçları için bizi izlemeye devam edin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.