Firefox Bellek Kullanımını Kontrol Edin

Firefox bir çok özelliği ile birlikte binlerce kullanıcısı olan tarayıcılardan birisi.Çıktığı günden beri kullananlardan birisi olarak her şekilde tüm işlerimi firefox üzerinden yapmaya çalışıyorum fakat en sinir olduğum noktalardan birisi bazen maximumm RAM kullanımına ulaşarak sistemi zorlaması ve gereksiz yere çökmesi.Sistemi  bu kadar zorlamasıyla birlikte bilgisayar ağırlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Peki bu durum nasıl çözülür?

Böyle durumlar için firefox add-on kullanacağız.Memory Restart belirlediğimiz limit aşıldığında firefox u yeniden çalıştırmamızı sağlayan bir eklenti.Örnek olarak sınırı 100 mbyte belirlediniz.Firefox bu sınıra ulaştığında bar yeşilden kırmızıya dönecek.Bu noktada firefoxunuzu yeniden başlatarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.Aynı zamanda eklentinin otomatik yeniden başlatma seçeneği de mevcut.

Firefox u sık kullanan birisiyseniz bu tür problemle eminim karşılaşıyorsunuzdur.Yukarıda bahsettiğim eklenti sayesinde tarayıcınızın bellek kullanımını kontrol edebilir ve gereksiz bilgisayar kasılmalarının önüne geçebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.