Facebook Zaman Tüneline Genel Bakış

Facebook uzun zaman önce timeline özelliğini duyurmuştu ve şu anda da bu hizmet herkeste mevcut.Blogumu takip edenler bilir henüz timeline konusunda yazı yayınlamamıştım.Yeni inceleme fırsatım olduğu için timeline uygulaması sizler için komlpe bir değerlendirme yazısı hazırladım.İşte karşınızda timeline …
Timeline yani Zaman Tüneli özelliği facebook profil sayfanızın görselliğini artıran bir hizmet.Yani eski görünümünüze biraz değişik bir görünüm kazandırarak facebook da geçirdiğiniz belli bir süre içerisindeki  paylaşımlarınızı gösteren bir servis.
facebook_timeline
Bu servisi kullanmaya karar verdiyseniz eğer facebook size bu servisi 7 gün boyunca arkadaşlarınıza göstermeden sadece size görünür olacak şekilde profilinizi kullanmanıza imkan veriyor.Tabii isterseniz bu servisi hemen aktif edeblirsiniz.Facebook zaman tüneli hakkında aşağıdaki video dan da bilgi sahibi olabilirsiniz:
Bu servisi nasıl aktif edebilirim?
Henüz bu servise geçiş yapmadıysanız Facebook Timeline linkine tıklayarak bu servisi kendi profiliniz için aktif edebilirsiniz.
Kendinize kapak resmi belirleyin
Evet yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere profil sayfanızda görünmek üzere bir resim belirleyin.Eski profilinizdeki resminizden daha farklı boyutlardaki bu resimi mevcut resimlerinizden seçeceğiniz gibi yeni bir resim yükleyerek de seçebilirsiniz.
Resmin boyutları ne olmalı ?
Resim yüklemeye çalıştığınızda resminizin tam istediğiniz gibi görünmediğinden şikayet edebilirsiniz.Eğer böyle bir şikayetiniz varsa yapmanız gereken resminizin boyutlarını önceden 851 x 315 olarak ayarlarsanız böyle bir probleminiz olmayacaktır.Aynı zamanda etkileyici bir kapak resmi oluşturmak için  FB Cover Pix ve myFBCovers sitelerini de kullanabilirsiniz.
Gizliliğinize dikkat edin
Zaman tüneli uygulamasına geçtiyseniz facebook default olarak eski paylaşımlarınızı herkese görünür şeklinde yapacak.Bu yüzden eğer gönderilerinizi gizlemek istiyorsanız Gizlilik ayarlarınızdan>>> Eski Gönderilerinin Hedef Kitlesini Sınırla seçerek  eski gönderilerinizin gizliliğini koruyabilirsiniz.Bu şekilde eski gönderileriniz sadece arkadaşlarınıza görünür olacak.Yeni gönderilerinizi de eski profilinizde olduğu gibi paylaşım yapmadan önce belirleyip yapabilirsiniz.
Facebook zaman tünelini nasıl kaldırabilirim?
Eğer facebook un size verdiği 7 gün dolduysa ya da direkt olarak zaman tünelini aktif ettiyseniz şimdi geri dönüşünüz sanırım mümkün olmayacaktır.Önceden bir uygulama yükleyerek zaman tünelini aktif ediyorduk ve o uygulamayı kaldırdığımız zaman ise zaman tünelinden çıkmış oluyorduk ama şu anda bu özellik herkes tarafından resmi bir şekilde kullanıma açıldığından bildiğim kadarıyla geri dönüşü yok.Bazıları facebook hesabını kapatıp tekrar açtığınızda zaman tünelinin kalktığını belirtmekte ama çalışıp çalışmadığından emin değilim.Bildiğiniz bir yöntem varsa yorum bölümünde bizimle paylaşın.
Evet.Zaman tüneline hep birlikte göz attık.Aktif ettiğinizde yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Selam,
  Kapak fotoğrafını verilen adreslerde nasıl düzenleyebiliriz.
  Desteğinizi rica ederim.

  tşk.

  YanıtlaSil
 2. örnek olarak myfbcovers sitesine giriş yaparak "Create a Facebook Cover" seçeneğini seçin ve daha sonra çıkan sayfada select image butonuna tıklayın.Resiminizi seçin ve ayarlandıktan sonra bilgisayarınıza indirin.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.