Windows Task İle Anımsatıcı Program Kurmanıza Gerek Yok

İşlerimizin yoğunluğu arasında yapacaklarımızı bazen unutup gideriz.Eğer bir sekreteriniz yoksa =) kendi başınızın çaresine bakmak zorundasınız.Bunun için bilgisayarımıza çeşitli programlar yükleyerek yapılacakları hatırlatmasını sağlarız.Bilmeniz gerekn şudur ki windows un altında bunu yapan bir sistem mevcut.Yani harici anımsatıcı program yüklemenize gerek yok.Peki windows da hatırlatma servisi nasıl ayarlanır?

Windows 7 kullanıyorsanız arama çubuğuna Task Schedular yazın.Windows XP kullanıyorsanız donatılar dan sistem araçlarına girerek Task Schedular kısmına gelin.

task_schedule

Resimde de göreceğiniz üzere Sağ tarafta actions kısmında Create Task bölümü var .Buraya tıklayın ve ilgili kısmı (Ad ve açıklama) doldurun.Bu penceree diğer tab ları kontrol ederek istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.Örneğin bilgisayardaki belli bir kullanıcı için aktif edebilir ilgili hatırlatmayı bilgisayarın açılışına ya da pop-up pencere şeklinde olmasını sağlayabilir, mesajınızın hatırlatma sıklığı gibi parametreleri bu pencereden ayarlayabilirsiniz.

imageEğer gerekli ayarlamaları yaptıysanız şimdi kaydedip çıkabilirsiniz.Örnek olarak ben “display message” seçeneğini seçerek bir hatırlatma ekledim.Belirlediğim saatte pop-up olarak ekranıma yansıdı.
Evet belki daha basit programlar kullanıyor olabilirsiniz ama bilgisayarıma her ufak iş için program kurmak istemiyorum diyorsanız anımsatıcı program akurmak yerine bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.