Bilgisayarınızda Açılmayan Bazı Sitelere Çözüm Önerileri

Kimi zaman gelir ki bir websitesine bağlanmaya çalıştığınız zaman site bir türlü yüklenmez. Internet bağlantınız yerinde ve populer sitelere (google,yahoo,youtube) bağlansanız bile belirlediğiniz siteye bağlanamıyorsunuzdur. Işte siz de bazı siteler açılmıyor diyorsanız bu problemi yaşamanıza sebep olacak 10 neden:

bazi-siteler-acilmiyor

1- Site sadece siz de mi açılmıyor yoksa genel bir problem mi:

Siteyi sadece siz mi görüntüleyemiyorsunuz yoksa siteye erişim herkes tarafından sağlanamıyor mu?Bunu öğrenebilmek için www.downforeveryoneorjustme.com sitesine girerek bağlanmaya çalıştığımız siteyi yazııyoruz.Buradan sitenin herkese mi yoksa bize mi kapalı olduğunu öğrenebiliriz.Tabii siteye erişim kimse tarafından sağlanamıyorsa yapacak bir şey yok =).

2- Tarayıcıyı Değiştirin:

Sitenin yüklenememe sebebi tarayıcınıza yüklediğiniz eklentiler olabilir. Bu yüzden tarayıcı değiştirerek siteye bağlanmaya çalışın. Belki de sorun tarayıcınız olabilir.

3- Windows host dosyanızı kontrol edin:

Windows host dosyanızda sizden başkası değişiklik yaparak siteye erişiminizi engellemiş olabilir.C:\windows\system32\drivers\etc klasöründeki host dosyasını açarak herhangi bir değişikliği gözlemleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir site eklenmemişse bir sonraki adıma geçebilirsiniz.Eğer ki bir site eklenmişse o siteyi silerek erişim engelini kaldırabilirsiniz.

4- Tarayıcınızın geçmişini temizleyin:

Tarayıcınızın geçmiş ve cache dosyalarını silerek siteye tekrar erişim sağlamaya çalışın.Önceki cache dosyalarından bağlanmak yerine yeniden bağlanmaya çalışması bir çözüm olabilir.

5- Güvenlik duvarını kontrol edin:

Siz veya başka kullanıcı tarafından güvenlik duvarı herhangi bir siteyi engellemeye ayarlanmış olabilir.Windows güvenlik duvarını kapatın ve 3.parti yazılım varsa kaldırarak siteye bağlanmaya çalışın.

Tavsiye yazı : Facebook giriş engelle 

6- Aile kontrol yazılımı yüklenmiş olabilir:

Program ekle kaldırdan kontrol ederek herhangi bir aile koruma programı yüklü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

7- Bilgisayarın DNS cache temizleyin:

Başlat>>>Çalıştır'a cmd yazarak command prompt 'u açın. ipconfig/flushdns yazarak enter a basın. Bilgisayarınız tüm DNS datalarını temizleyerek yeni bağlantılar üzerinden işlem yapacaktır.

8- Alternatif DNS sunucularını deneyin:

DNS yi temizlemek de işe yaramadıysa alternatif olarak google DNS ya da OPEN DNS yi deneyebilirsiniz.

9- Modeminizi tekrar başlatın:

Çok sık kullanılan ve çoğunlukla sonuç alınan bir yöntem.Modeminizin arkasında bulunan reset düğmesiyle modeminiz resetleyin.Adres satırına 192.168.1.1 yazarak modeminizin ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

10- Bilgisayarınızı yeniden başlatın:

Bunun herhangi bir mantıksal açıklamasını yapamıyorum ama çoğu zaman yaşadığımız problemi bu şekilde çözdüğüme şahit oldum.Belki sizde de işe yarayabilir.

11- Servis sağlayıcınızla irtibata geçin:

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa site ülkemizde yasaklanmış olabilir.Böyle bir durum da a yoksa internet servis sağlayıcınızı arayarak sorunu bildirin.Onlardan gelecek çözüm önerilerini takip ederek sorununuzu halledebilirsiniz.

Son Sözler

Yukarıda açılmayan siteler nasıl açılır konusu için farklı çözümleri sıraladım.Bunlar haricinde bir kaç sebep daha olabilir.Siz bu tarz problem yaşadığınızda ne tür bir çözüm uyguluyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Youtube gibi sitelerde küçük profil fotoğrafları ve bazı sitelerdede bu tarz video açılmasında sıkıntı çekiyorum - nvidia sürücü güncellemesinden sonra sistemi geri aldım sorun bundan sonra başladı nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 2. Alışveriş sitelerine giremiyorum sadece hepsiburada.com, gittigidiyor.com, aliexperss.com gibi vb. sitelere giremiyorum bunları denedim ama olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağ üzerinde engellenmiş olabilir mi? Diğer tüm alışveriş sitelerine girebiliyor musunuz? Kontrol ettiniz mi?

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.