Blogunuza Daha Fazla Yorum Almak İçin İpuçları

Blogumuza değer katmak için biz blogger lar elimizden geldiği kadarıyla sağlam bir içerik sunmaya çalışırız.Çünkü inanırız ki kaliteli içerik iyi bir kitleyi blogumuza ulaştırmadan önemli rol oynar ve bu kitlenin bize ulaştıracağı olumlu veya olumsuz geri dönüşler bizim kendimizi geliştirmemiz için önemlidir.Bu yüzden öncelikli olarak sitemize ulaşan ziyaretçilerin yazımıza yorum yapmasını sağlamalıyız.Peki ama nasıl?
Yazılarınızın doğru ve hatrı sayılır bir kitleye ulaşmasını sağladıktan sonra aşağıdaki yöntemler  daha fazla yorum almanızı sağlayacaktır:

1-Soru sorun

Kaliteli içeriğe sahip bir yazı okuyucusunu bilgilendirir.Fakat bu bilgilendirmenin yanında okuyucunusunun aklında bir takım sorular oluşmasını sağlar.Yazınızla ilgi çekecek bir yazı olursa okuyucu soruları soracaktır.Aynı zamanda okuyucunuzun konu hakkında görüşlerini isteyeceğiniz  sorular ile onları yorum yapma konusunda cesaretlendirebilirsiniz.url

2-Kaliteli içerik

Kaliteli içerik her zaman yorum almaya adaydır.Yukarıda bahsettiğim gibi içeriğinizi zengin tutmalısınız.Kimse size forum sitelerindeki gibi linki görmek için teşekkür etmeyecektir.Bu yüzden içeriğinizle okuyucunun ilgisini çekmelisiniz.

3-Görüşlerinizi yazmayı ihmal etmeyin

Örneğin bir yazı yazdınız ve bu yazı herhangi bir şeyin nasıl yapıldığını veya bir  programı nasıl kuracağımızı ya de en son çıkan bir teknolojik ürünü tanıtmak olabilir.Bu gibi durumlarda kendi düşüncenizi yazmayı ihmal etmeyin.Artılarıyla eksileriyle gelişmeyi değerlendirin.Bu okuyucuyla iletişimi güçlendirecek ve yazınızı sanki robot tarafından yazılmış imajını kaldıracaktır.

4-Yorum yapanları ödüllendirin

Şöyle ki yorum yapanların site kurallarını ihmal etmeyecek şekilde link paylaşmasına izin verin.Ya da hangi yorum sistemini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama onların kendi sitelerine ulaşmasını sağlayacak linkleri kullanmasını engellemeyin.Aynı zamanda en fazla yorum yapanları göstereceğiniz bir uygulama da ilgi çekici olacaktır.

5-Diğer siteleri yorumlayın

Takdir edersiniz ki sürekli okuyup geçen bir blogger sanız diğer insanların da sizin blogunuzu okuyup geçmesini şikayet edemezsiniz.Bu yüzden diğer blogları yorumlamayı ihmal etmeyin.Bu şekilde diğer insanların da sizin blogunuzu okurken yazınıza yorum bırakmasını sağlayabilirsiniz.comments
Yukarıda yazdıklarım biraz da olsun yazılarımıza yorum almamızı sağlayacak ipuçlarıdır.Varsa farklı yöntemleriniz tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Merhaba,

  Ben bizzat uyguladığım bir yöntemi paylaşablirim.Her hangi bir yazıma gelen yorumda başka bir konu hakkında bilgi isteniyorsa o isteği dikkate alır ve yeni bir yazı yayınlarım.Yazımda da o yorumdan esinlendiğimi belirtirim.Bu ipucu da blog yazılarınıza yapılan yorumların sayısını ve kalitesini arttıracaktır.

  YanıtlaSil
 2. Aslında giriş kısmında soru sorarak yazıya ilgi artırılabilir yada iddalı bi giriş cümlesi olablr.Sonuç kısmında ise kullanıcılları yönlendirme,mesela ya sizce? gibi tekniklerde olabilir.güzel yazınız ı paylaştğnız için teşkrrler.

  YanıtlaSil
 3. @Serdar Kara
  @Yorumhane
  Söylediklerinize aynen katılıyorum.Bahsettiğiniz yöntemler yorum almayı artıracak nitelikte.

  YanıtlaSil
 4. Güzel yöntemleri anlatmışsınız. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Yöntemler güzel evet, lakin blog dünyası dendiğinde ya yemek tarifi geliyor akla, ya bilgisayar/internet üzerine yazılanlar ya da benzer bilgilendirici blog isimleri... Misal kendi blog'um adına konuşmam gerekirse, hiçbiri benim içeriklerimde yok. Kendime ait, özgün yazılarımı paylaşıyorum okuyucularla. Bu dünyada her ne kadar yeni olsam da, sanıyorum bilgilendirici blog'lar kadar ilgi çekemem asla. =) Bu yüzden blog biraz da şanslı olmalı galiba. Ulaşabileceği hedef kitle bakımından ve günümüz insanının ilgi alanları açısından... Artık kimse, edebi içerikle ilgilenmiyor yazık ki.

  Özetle; blog'unuz ilgi çeksin ve ziyaretçi akınına uğrasın istiyorsanız, blog okurlarının nabzını tutmalısınız. Hangi içerik daha çok rağbet görüyorsa, o içerikte paylaşım yapmak (Tabii bilgi dahilinde.) en mantıklısı galiba.

  Ayrıca emeğinize sağlık, şeffaf bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 6. kendinize ait özgün yazılar olduğu zaman iyi bir arkadaş çevreniz olması gerekiyor sizi tanıyan.Yoksa tanımayan insanlar ihtiyaçları doğrultusunda blog takip ediyorlar.Kendim bile gündeme dair bir şeyler karalamak istiyorum bazen ama blogun içeriğini başka yönlere çekeceğinden vazgeçiyorum.

  YanıtlaSil
 7. söylediklerinizi uygulayacağım sağolun bu da benim blog ziyaret etmek isterseniz

  www.teknovip.org

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.