Blog Yorumlamak İyi mi Kötü mü?

Blog yazmak bir eğlence işi olsa da yazdıklarınızın binlerce kişi tarafından okunması ve zamanı geldiğinde de yazdıklarınızdan gelir elde etmeye kimsenin hayır diyeceğiniz zannetmiyorum.

Blogunuzu daha fazla ziyaretçi çekebilmek için birden fazla yönteme başvurmuşsunuzdur. Bunlardan biri de farklı bloglarda okuduklarınıza yorum yazmaktır.Bu sayede farklı bloglardaki ziyaretçileri kendi blogunuza çekerek  yazılarınızın okunma oranını artırabilirsiniz.

İşte size yorum yapmanın blogunuza getireceği faydalar:

1-Ücretsiz reklam

Blogunuzu herhangi bir sitede reklamını yapmanızı isteseniz bir miktar ödeme ile bunu sağlayacaksınızdır.Fakat yazılan bir yazıya bir yorumda bulunmanız özellikle bilgilendirici olması ve yazarın yazdıklarının da üstünde  bir bilginin olması o yazıyı okuyan ziyaretçileri sitenize ilgisini çekecektir.

2 – Arama motorları sizi sevecek

Evet yaptığınız yorumlarda bir back link oluşturarak arama motorlarının size kolayca ulaşmasını sağlayabileceksiniz.

3 – Kendiniz Kazanın

Kitap okumanın yararı kuşkusuz tartışılmaz.Gerçi çok bilimsel bir yöntem olduğunu iddia etmiyorum ama yazılan bir yazıyı okumak  ve ona iyi bir yorumda bulunmak ifade etme kabiliyetimizi artırarak düzgün bir cümle yapısı oluşturmak adına size beceri kazandıracaktır.İleriki yazılarınız yazarken daha doğru bir ifade biçimi oluşturarak yazılarınızı dil açısından olumlu katkıda bulunabileceksiniz.

4 – Sosyalleşin

Bir yazıya yorumda bulunurken belki de birden fazla soru olan kısımda yardımda bulunacaksınız ve yeri gelecek yorum kısmında belirtemeyeceğiniz durumları mail yoluyla anlatabileceksiniz.Böylelikle sosyal medyada arkadaş sayınızı artıracak ve böylelikle blogunuzun populerliliğini arıtracaksınız. Defalarca karşılaştığım bir durum olduğu için bu durumdan da bahsetmek istedim.

Şimdi söz sizde.Yorum yazmanın blogunuzun populerliliği açısından faydalı bir yaklaşım olduğunu düşünüyor musunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Hiç bir blog yazısına sırf yorum yazmış olmak için yorum yazmam.Gerçekten o yazı hakkında söyleyecek birşeyim varsa yorum yazarım.Eğer samimi ve mantıklı yorumlar yazarsanız, blog yazarından da aynı karşılığı görürsünüz ve bu şekilde diğer blog yazarlarıyla güçlü ve samimi ilişkiler kurabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle öyle, yorum samimi olmalı

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten çok teşekkür ederim çok faydalı bir yazı

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler faydalı yazı

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.