En Kolay Şekilde Blogger da Yazı İçerisine Anket Ekleme

blogger-anket-ekleme

Anketler, okuyucularımızın nabzını ölçmek için kullanabileceğimiz önemli araçlardandır. Örneğin site tasarımının okuyucularınız tarafından nasıl bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz ya da farklı içerikler yayın yapıp yapmamanıza okuyucularınızın karar vermesini istiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlar için anket ekleme etkin bir sonuç karşınıza getirecektir. Çünkü talep ettiğiniz şey 1 saniyelik bir işlem olduğundan çoğu insan atlamadan katkıda bulunmak isteyecektir.

Peki biz bunu blogger da nasıl yaparız ?

Elbette bildiğiniz gibi blogger anket ekleme işlemi için blogger ın sahip olduğu eklentiyi kullanabiliriz. Htm/Gadget ekle bölümünden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Peki yazınızın içine eklemek isterseniz ne yapacaksınız ?

Evet bu yazımızda blogger ın mevcut anket eklentisine gadget olarak değil de herhangi bir yazının içine nasıl ekleyebiliriz onu paylaşacağım:

İlk olarak anketinizde soracağınız soruları cevapları ayarlayarak sayfanıza gadget ekliyorsunuz.

Anketinizi hazırladıysanız kaydedip sayfanızı görüntüleyin.Sayfanızı görüntüledikten sonra sayfanız açıkken Ctrl + u tuşlarına basın. Çıkan kod penceresinde Ctrl + f tuşlarıyla aşağıdaki kodu arayın.

http://www.google.com/reviews/polls

Bu kodu görüdüğünüzde aşağıdaki gibi başlayan kod satırını kopyalayın.

<iframe allowtransparency='true' frameborder='0'
height='180' name='poll-widget316526671099513947'
src='http://www.google.com/reviews/polls/display/
316526671099513947/blogger_template/run_app?hideq=true&purl=
http://ehl-iblog.blogspot.com/' style='border:none; width:100%;'></iframe>

Kod satırını kopyaladıktan sonra yazınızın neresinde anketinizi görüntülemek istiyorsanız oraya yapıştırın.

Evet hepsi bu kadar. Daha önceden gadget olarak oluşturduğunuz anketi şimdi kaldırabilirsiniz. Anketiniz sadece kodlarını eklediğiniz yazınızda görüntülenecek. Ben de ufaktan örnek olması açısından bir anket düzenledim. Cevaplarsanız sevinirim.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

10 yorum:

 1. fatih kutay24/7/11 01:59

  merhabalar, harika bir blogunuz var ve üslubunuz çok başarılı...Bu yazınızı ilgiyle okudum ve bloguma uygulamak istedim.Anketi ekledim; fakat ctrl + u tuşlarına basınca belirttiğiniz gibi kod penceresi çıkmadı...Anket widegetinin kodunu nasıl alabilirim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum...Teşekkürler...Fatih Kutay

  YanıtlaSil
 2. Güzel yorumlarınız için teşekkürler.Ctrl+u tuşlarına anasayfanızın açık olduğu ekranda basacaksınız.Eğer böyle yapıyorsanız hala açılmıyorsa tarayıcınızın ayarlarını kontrol ederek pop-up açılmasını aktif etmeniz gerekiyor.

  YanıtlaSil
 3. Güzel paylaşım olmuş, teşekkürler.

  http://www.karotcu.org

  YanıtlaSil
 4. Anketi kapatmasaydiniz iyiydi oylardim..

  YanıtlaSil
 5. Anketi kapatmasaydiniz iyiydi oylardim..

  YanıtlaSil
 6. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Çoğu blogger ın ara sıra da olsa kulanabileceği yararlı bir eklenti. Ama maalesef ben bu gadget'i kaydedemedim. Sanki kaydat tuşu pasif ve kaydetmiyor dolayısıyla da gadget eklenmiyor. Neden olabilir. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Bütün yazılarınızı faydalanarak takip ettiğim için emeklerinizden dolayı da ayrıca size tekrar teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Akıl akıldan üstündür. Bin bilsen bile bir bilene danış demişler. Deneyeceğim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Çok uğraştım kodlara ulaştım ama yazıda sadece çerçeve görünüyor. :(( yinede bu yararlı paylaşımınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 9. Merhaba,
  Anket değil de ben yayınlarımda test yapmak istiyorum. soru ve şıklar olacak şekilde. böyle bir şablonu nereden bulabilirim acaba? Teşekkürler...
  http://www.relakshaber.com

  YanıtlaSil
 10. Tam olarak aradığım cevabı buldum diyebilirim. Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.
  http://tugceboz.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.