Google co.cc ‘yi İndexlemeyi Bıraktı

Google aldığı sürpriz bir kararla co.cc altındaki tüm domain isimlerini indexlemeyi bıraktı.Çoğu blogger kullancısının tercih ettiği c.cc bundan sonra google tarafından arama sonuçlarında gösterilmeyecek.

Google tarafından yapılan açıklamada özellikle spam servislere yer verildiği için hizmet politikaları gereği co.cc ve bunun gibi servislere karşı durduklarını belirttiler.

MAtt Cutts tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

This article reminds me of a Google webspam point of policy that I've been meaning to discuss for a long time. First, a definition: a "freehost" is a domain that will let anyone register a site on that domain. There's lots and lots of high-quality freehosts out there (wordpress.com comes to mind).
We absolutely do try to be granular, but I wanted to mention that if we see a very large fraction of sites on a specific freehost be spammy or low-quality, we do reserve the right to take action on the freehost as a whole. I think most savvy search/SEO folks would understand this completely, but I figure it's better to over-communicate than under-communicate.

 

Bir şekilde google bu servisi arama sonuçlarında göstermeyi bıraktı.Peki bu servisi kullanananlar ne olacak?

Bu servisi kullanıyorsanız yapmanız gereken tekrar blogger a dönmeniz ve bir müddet sonra kendinize yeni bir domain bularak bu sorunu halletmeniz.

Bu servisi kullanmadım daha önce.Siz kullanıyor muydunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Teknik bilgim fazla olmadığından pek anlayamadım.Arama motorlarında görünmesini istediğimiz yazı konularımız şimdi çıkmayacak gibi bir şey algıladım.:((

  YanıtlaSil
 2. eğer domain olarak (siteadı.co.cc) co.cc servisini kullanıyorsanız google artık arama sonuçlarında göstermeyecek.Ama siz de benim gibi blogspot kullandığınız için sorun teşkil etmiyor.

  YanıtlaSil
 3. bi ara kullanıyordum simdi domain almayı düsünüyorum :)

  YanıtlaSil
 4. aman çok gereksiz bir alan adı sağlayıcıydı zaten :) iyi oldu

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.