İyi Bir Blog Nasıl Olmalı?

Bloglar ilk çıktığı andan bu ana kadar müthiş bir gelişim göstererek internet dünyasında populerlik sağladı.Herkesin daha çok web günlüğü olarak kullandığı bloglar şu anda iş dünyasının da önemli bir parçası olmuş durumda.Artık insanlar blog yazarak marka değerini artırıp daha fazla para kazanmaya başlamış durumdalar.Tabii bu duruma gelmek için özverili bir çalışma gerekmektedir.İlk aşamada blogunuza iyi bir ziyaretçi trafiği sağlamalısınız.Ziyaretçi trafiğiniz arttıkca yazdıklarınız artık size iyi bir gelir olarak dönmeye başlayacak.Eğer blog dünyasına yeni giriş yapanlardansanız iyi bir blog yazarı olmak için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

>>Google Arama Trendleri İle Hitinizi ve Kazancınızı Artırınhow-to-blog-blackboard


Çok fazla resmi dil kullanmayın

Yazılarınızda sanki robot tarafından yazılmış imajı oluşturmayın.Çünkü bu formatta yazmanız okuyucularınızı sıkabilir.Belki de ilgi çekici bir yazınız var ama yazı ile okuyucu arasındaki sıcaklığı yakalamazsanız yazınız okuyucu için pek bir anlam taşımayacaktır.Bu yüzden yazılarınızda sade, anlaşılır bir dil kullanın ve sanki çok yakın bir arkadaşınıza anlatıyormuş gibi bir havada yazmaya özen gösterin.

Çok uzun yazı yazmayın

Bildiğiniz gibi insanlar internet ortamında çok fazla okumaya hevesli değillerdir.Bu yüzden yazınızın en belirgin bir şekilde önemli noktalarına işaret edeerek yazmaya özen gösterin.Kısa zamanda çok daha fazla ve kulanışlı bilgiya almayı her okuyucu isteyecektir.Daha sade olan yazılarınız okuyucularınız tarafında ilgi duuyulacak ve geri dönüşler fazlasıyla olacaktır.

blog-blogging-key

Sıklıkla yazmaya özen gösterin

İçeriğiniz kaliteli olduğu kadar sıklıkla yazılması da önemli olacaktır.Okuyucularınıza iletişimde kalmanız ve onları sıklıkla blogunuza çekmek için yazma periyodunu sıkı tutmanız gerekmektedir. Bu okuyuculara bu işi profesyonel bir şekilde yaptığınız imajı oluşturur ve onlara yazdıklarınız hakkında güven verir.Haftada 3-4 yazı yazı periyodu açısından iyi bir seçim olacaktır.

Tasarım

Aslında göze hitap eden bir kısım olduğu için bu konuda pek belirleyici bir şey belirtmek istemem.Okuyucuları reklam görselleri ile sıkmadan gözü yormayan şablon ve tasarım kullanmanız faydanıza olacaktır.Yazılarınız içerisinde mutlaka tüm yazıyı özetleyecek resim bulundurun. Özellikle RSS beslemeleri ile yazınızı takip edenler olabilir.Bunun için yazınızın başladığı ilk cümleler okuyucuların sitenize ulaşması açısından önemli olacaktır.İlk başlayan cümleleri dikkatle seçmeniz faydanıza olacaktır.

>>Acemi Blogcuların Genellikle Yaptığı Hatalar

Son Sözler

Yukarıdaki yöntemler iyi bir yazının gerekleri.Artık yazdıkça yazılarınızı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak trafiğinizi artırmaya başlayabilirsiniz.Aklıma gelenleri yukarıda sıraladım.Değişik ve faydalı yöntemlerinizi bizimle paylaşmak istemez misiniz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Şimdi ben bunlara uyuyor muyum uymuyor muyum pek kararsız kaldım re rö ru rü:p

  YanıtlaSil
 2. Yazdıklarına katılıyorum.Ekleyebileceğim şu olabilir...İyi bir blog ya da iyi bir blogcu okuyucusuyla her zaman iletişim içinde olmalı, onları görmezden gelmemeli, isteklerini ve tavsiyelerini dikktae almalı.

  YanıtlaSil
 3. @Maya ben yazdım bunları ama tabi ben bile ne kadar uyuyorum bilmiyorum =)
  @Serdar Kara dediklerine aynen katılıyorum

  YanıtlaSil
 4. Burdaki oneriler guzelse ben mesela yasadiklarimi anlatiyorum , ben ne yapacagim peki ???

  YanıtlaSil
 5. Farkeden bir şey olmaz.Yukarıdaki öneriler size de hitap ediyor

  YanıtlaSil
 6. birazmoda.blogspot.com bu blogta yazıyorum. umarım anlatılanlara uygundur.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.