Blogunuzun Yazı Tipini Değiştirin

Bildiğimiz gibi blogumuzu yazı yazarken kullanacağımız yazı fontları sınırlıydı.En yaygın olarak Arial, Courier, Georgia, Impact, Times New Roman, Trebuchet and Verdana yazı tiplerini kullanıyorduk.Şimdi Blogger şablon tasarlayıcısına getirdiği yeni özellikle Google Web Fontlarını kullanmamıza imkan veriyor.Böylelikle blogumuzun yazı tipini google’ın mevcut web font klasöründeki yazı tiplerini kullanarak değiştirebileceğiz.

Bunu yapmak için

http://draft.blogger.com adresinden giriş yapıyoruz.

Şablon Tasarlayıcısından Gelişmiş menüsüne tıklıyoruz.

webfonts7

Buradan değiştirmek istedğiniz kısmı seçerek yazı fontunu ayarlayabiliyorsunuz.
Şu an sistemde mevcut olan yazı fontları :

Arial, Courier, Georgia, Impact, Times New Roman, Trebuchet and Verdana.

Yeni eklenen yazı fontları:

Calibri, Cambria, Cantarell, Cardo, Consolas, Corsiva, Crimson Text, Cuprum, Droid Sans, Droid Sans Mono, Droid Serif, GFS Didot (Greek), GFS Neohellenic, Hanuman (Khmer), IM Fell DW Pica, IM Fell DW Pica SC, IM Fell Double Pica, IM Fell Double Pica SC, IM Fell English, IM Fell English SC, IM Fell French Canon, IM Fell French Canon SC, IM Fell Great Primer, IM Fell Great Primer SC, Inconsolata, Lobster, Molengo, Neucha (Cyrillic), Neuton, Nobile, OFL Sorts Mill Goudy TT, Old Standard TT, PT Sansdiv, PT Sans Caption, PT Sans Narrow, Philosopher, Reenie Beanie, Tangerine, Vollkorn and Yanone Kaffeesatz.

Not 1:Bu özelliği kullanmanız için http://draft.blogger.com adresinden giriş yapmalısınız.

Not 2:Bu yazı fontları aşağıdaki tarayıcılar ile uyumludur:

  Google Chrome: version 4.249.4+
  Mozilla Firefox: version: 3.5+
  Apple Safari: version 3.1+
  Microsoft Internet Explorer: version 7+
  Opera: version 10.5+

  Ozan Başer

  Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

  18 yorum:

  1. ben artık metin yazı tipimi değiştiremiyorum,sorun ne olabilir?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Hangi yöntemle yazı tipini değiştirmeye çalışıyorsunuz?

    Sil
  2. Hocam benim temada font tanımlı değil family diye aratıyorum yok. Nasıl css ile ekleyebilirim ve nere eklemem lazım bi yardım et.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. en basitinden şöyle yapabilirsiniz.Sitenizdeki yazı fontunu aşağıdaki linkteki yazıda anlattığım gibi bulun ve kodlarınız içerisinde bu yazı fontunu arayın ,istediğiniz yazı fontuyla değiştirin:
    www.ehliblog.com/2012/02/herhangi-bir-websitesinde-kullanlan-yaz.html

    Sil
   2. Yok hocam "georgia" stilide yok. Ne yazı stilini büyütecek kod ne de family var. Ben temayı sıfırdan yaptırttım ama adam koymamış içine yazı stil kodlarını. Nasıl ekleyebiliriz ve nere eklememiz gerekiyor ?

    Sil
  3. bana iletişim sayfam üzerinden ulaşın.Kodlarınıza ben bakayım.Normalde .post h1,h2 şeklinde kod blogu olması lazım.Yoksa bile onu css bölümüne ekleyeceğiz.

   YanıtlaSil
  4. Ben çözdüm sorunu eğer sorun yaşayan olursa paylaşayım.

   body kodundan sonra yapıştırsınlar
   #content .post p { font:normal 16px verdana;}

   Teşekkürler.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba bende gabriola yapmak istiyorum.
    #content .post p { font:normal 16px Gabriola;} yazınca olur mu? birde hangi body kodunun altına yapıştırıcaz onlarca çıkıyor ?

    Sil
   2. Hazal merhaba
    Blogunun koduna bakmam lazım yani hangi kısmı yapmak istiyorsun?Blog komple mi olacak yoksa yazı başlıkları mı sadece?Kullandığın temada yapımcı nasıl bir yol izlemiş bilmek için bana iletişim adresimden yaz birlikte bakalım

    Sil
  5. Smart News temasının fontunu değiştirmek istiyorum i ler ğ ler çok tuhaf duruyor yardımcı olur musunuz ?

   YanıtlaSil
  6. Sanırım türkçe karakter desteklemiyor.Google font ları kullanabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazıya göz atın
   http://www.ehliblog.com/2011/12/google-fonts-ile-yaz-ve-sidebar.html

   YanıtlaSil
  7. Poyraz Şahin, sizden bir başka blog için yardım istiyorum. Blogger arkadaşımızın yorumlar kısmında sorun var. Malesef yorum yazı karakteri, fontu çok kötü. Değiştirmesini istiyoruz ancak nasıl yapacağını bilmiyor. Ben de bilmiyorum. Rica etsem yorumlar kısmında yazı fontu ve karakterini nasıl değiştirebiliceğimizi yazar mısınız? ilgili blog:http://kafadergi.blogspot.com.tr inceleyince hak vereceksiniz eminim. Teşekkürler...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. MErhaba iletişim bölümünden bana yazarsanız daha detaylı görüşürüz.

    Sil
  8. Merhaba poyraz benim sıkıntım şu ve bir türlü çözemiyorum. Kodların içine çok girmek istemiyorum vaktimde yok zaten. Yazıyı yazıyorum gerekli düzenlemeleri yapıyorum mesela yazı içerisinde 1. Mali Müşavirlerin Sorunu yazısını bold kırmızı olsun diyorum ama yayınladığım zaman yazı sadece kırmızı çıkıyor. Yani editörde yaptığım düzenlemeler blogta gözükmüyor. Bu sorunla karşılaştın mı daha önce.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Muhasebe Gurusu'nu kast ediyorsunuz sanırım. Oradaki kodlara baktım şimdi, Bold yaptığınız yerlerin tamamı bold aslında. Fakat temanız css olarak bunu desteklemiyor. Bu yüzden de bold olmamış gibi görünüyor. Bir sorun yok, okuyucuya kolaylık olsun diye değilse; çok takılmayın :)

    Sil
   2. Okuyuculara kolaylık olsun diye düşünüyordum. Fakat karar verdim kısa süre sonra wordpress'e geçiyorum :) Yazıların rengine falanda artık çok takılmıyorum. Cevap için teşekkürler. Bu arada evet siteyi belirtmeyi unutmuşum sorry :)

    Sil
   3. Estağfurullah, sorun yok. Sadece biraz Google+'ta sizi stalklamış oldum :D Ben wordpress tavsiye etmiyorum. (Aktif olarak birkaç sitede kullandığım halde.) Daha fazla teknik bilgi gerektiriyor ve daha masraflı. Bu yüzden blogger demeye devam edeceğim ben. :)

    Sil
  9. Merhaba hocam ben hazır şablon kulllanıyorum, dediğiniz siteden girdim bloggera bende direkt css kodu eklemek için bir yer çıkıyor gelişmişe basınca yani o yazı tipi kategorileri,renk vs. yok. Ne yapmam gerekiyor acaba ?
   Teşekkürler :)

   YanıtlaSil

  Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.