Google URL Kısaltma Hizmeti

Bildiğimiz gibi google'ın url kısaltma servisi diğer google servisleriyle entegreli olarak hizmet vermekteydi.Fakat dün itibariyle google, bu hizmeti  internet kullanıcılarının  direkt ulaşabileceği şekilde düzenledi.
Bildiğimiz gibi onlarca url ksaltma servisleri mevcut.Google'ın bunlardan farkı nedir diye soracak olursanız onları ifadeleriyle bu hizmetin diğerlerinden daha güvenli ve daha hızlı olması şeklinde açıklıyorlar.Bu hizmeti kullananların malware, phishing and spam durumlarına maruz kalmayacaklarını belirtiyorlar.
google-url-kisaltma
 
Eğer bu hizmeti kullanmak istiyorsanız http://goo.gl/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.Bence sık kullanılanlara eklenmeyi hak ediyor gibi =).
Unutmadan bir diğer özelliğinden de bahsedeyim.Eğer google hesabınız açıkken bu siteye girerseniz daha önce kısalttığınız linklerin listesini de buradan görebilirsiniz.Linklerinizin gerçek zamanlı analizini yine aynı sayfadan görebilirsiniz.
Kullandığınız kısaltma servisini bırakmayı düşünüyor musunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Peki hocam bu servis ya da buna benzerleri tam olarak ne işe yarıyor nasıl çalışıyor?Bu tür servisleri niye tercih etmeliyim?
  Mesela bir kısaltma yapmam gerektiğinde bu siteye gidip kısaltıp aldığım linki mi kullanacağım...
  Bu servileri çok duydum o yüzden soruyorum bir bilgim yok ?

  Bu konuyla ilgili bir yazı yazarsanız iyi olur ?
  Teşekkürler..Bu siteyi bilmiyordum bir kenara yazdım..

  YanıtlaSil
 2. Evet.Bir kısaltma yapmak istediğinizde bu siteye gidip uzun olan linkinizi yapıştırıp kısasını alıp kullanacaksınız.Özellikle Twitter kullanıyorsanz kısa link daha kullanışlı olacaktır.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.